Már a gazdák is visszafogják magukat, megkezdődött a spórolás
Hírek - 2022.08.05
A második negyedévben csaknem 44 százalékkal csökkent az értékesített műtrágya mennyisége hazánkban az előző év azonos időszakához képest, az értékesítési árak pedig 2,2-3,8-szeresére emelkedtek - olvasható az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) honlapján közzétett negyedéves jelentésben. A növényvédő szereknél hasonló mértékű áremelkedést mértek a második negyedévben, miközben az értékesítés ötödével esett vissza.
A jelenség oka a földgáz árának drasztikus emelkedése, amely a legnagyobb költségtényező a műtrágya előállításánál. A legnagyobb kereslet a mészammon-salétrom és a Nitrosol, DAM iránt volt a tárgyidőszakban, de ennél a két műtrágyánál is 33, illetve 54 százalékos visszaesést mértek. A második negyedéves értékesítés 89 százalékát ez a két termék adta. A legnagyobb visszaesés az ammónium-nitrát és a káliumklorid esetében történt, 70, illetve 76 százalék.
A szuperfoszfát iránt azonban nagyon megnőtt a kereslet, közel 60-szor többet adtak el belőle a forgalmazók, mint a bázisidőszakban, annak ellenére is, hogy az ára 3,6-szeresére nőtt egy év alatt. Április és június között pedig tonnánkénti ára 170 ezer forintról 342 ezer forintra ugrott. A szuperfoszfát iránt megnövekedett igény annak köszönhető, hogy a száraz tavasz arra ösztönözte a gazdákat, hogy növeljék a foszfor utánpótlását, felgyorsítva a növények virágzását, a termés képződését.
A növényvédő szerek iráni kereslet 20 százalékkal esett a második negyedében. Az értékesítési árak típusonként nagyon eltérő mértékű emelkedést mutattak. A gombaölő szereknél éves szinten 5 és 38 százalék közötti volt az éves drágulás üteme, a rovarölő szerek pedig mérsékelten drágultak.
A gyomirtó szerek árai átlagosan 9 és 34 százalék közötti mértékben emelkedtek, kivéve a Fozát 480 típusú szert, melynek ára egy év alatt több mint 3,2-szeresével nőtt.
Forrás: MTI
Címkék: műtrágya, gazdák, gombaölő szer, gyomirtó szer, növényvédő szerek , spórolásNövényvédelem és ami mögötte van – A HORSCH fejlett talajművelő ...
„Sok hűhó semmiért?” – Gondolatok a magyar vetőmagágazat ...
Gondolkodjunk komplexen! – A legelő botanikájától a biohúsig
A 2025. évi AGROmashEXPO Hazai és Nemzetközi Termékfejlesztési ...
Változó növényvédelem a változó körülmények között – ...
A legfontosabb gyakorlati tippek a nyertes Öntözésfejlesztési ...
Visszatér régi jó „barátunk” – Véleménycikk az elektronikus ...
Olajfák a szőlőhegyen? – Zöldség- és gyümölcstermesztő ...
Folytatódik a legkisebb termelők támogatási programja
A köles, mint alternatív növény jelentősége a korszerű ...