A nyúltenyésztés alapjai
Állattenyésztés - 2024.05.11
Legyen szó hobbiról vagy kereskedelmi célú tenyésztésről, a nyulak gondozása tudatosságot és odafigyelést igényel. Cikkünkben részletesen bemutatjuk a nyúltenyésztés alapvető elemeit, az állatok helyes ellátásától kezdve, az etetésükön át, egészen a tenyésztési technikákig. Megismerheti a legfontosabb szempontokat, amelyeket minden kezdő és tapasztalt tenyésztőnek ismernie kell, hogy egészséges és boldog állományt nevelhessen.
Otthonos lakhely
A nyulak tartására több megoldás is lehetséges, melyek közül a legelterjedtebb a ketrec alkalmazása. Készülhet fából és fémből is, az aljzata lehet telepadlós és rácspadlós. A telepadlós kivitelek kényelmesebbek a nyulaknak, az alomanyag jellemzően szalma vagy faforgács. A rácspadló használata előnyösebb, ugyanis az ürülék távozni tud, viszont az állatnak kevésbé komfortos. Ezért többségében már kombinálják a rácspadlót és a telepadlót. Ajánlás szerint a megfelelő méretű ketrec egy felnőtt anyanyúl számára 60-65 hosszú, 40-48 széles és 30-35 magas. A ketreces tartásnak viszont több alternatívája is létezik. Tarthatók a nyulak mélyalmon, egymástól elválasztva, vagy kifutón.
Amennyiben a ketrecet épületben helyezzük el fontos, hogy megfelelő mikroklímát alakítsunk ki az állatok számára. Az anyanyulak számára 15-18 °C-os hőmérséklet és a 65-70%-os relatív páratartalom az ideális. Mindezek mellett nagyon fontos a megfelelő légcsere.
A nyúltenyésztés alapjai: kiegészítő elemek
A legfontosabb kiegészítő elemek az etető és az itató. A kisebb tenyészetekben mindkettő megoldásaként a legkülönfélébb eszközöket alkalmazzák. Ilyen lehet például konzervdoboz, betonból készült vályú vagy befőttesüveg. Az etetőknél lehet önetetőt is használni. Fontos, hogy az etető nyílás pereme a padozattól 8-10 cm magasan legyen, így az állatok nem tudnak belepiszkítani és a tápot sem képesek kikaparni. A széna etetésére jellemzően a szénazseb használatos. A modern itatók pedig lehetnek nyílt víztükrűek és szelepesek. Amennyiben tenyészteni szeretnénk a nyulainkat, elengedhetetlen kiegészítő a fiaztató láda. Mérete az anyanyúl méretétől függ, általában 30x40x30 nagyságú. Fontos, hogy rendelkezzen küszöbbel, ennek következtében ugyanis az anya nem tudja idő előtt kihúzni a kicsiket. Emellett könnyebb ellenőrizni az almot, ha felnyitható a teteje. Alkalmazhatunk még különböző környezetgazdagító eszközöket is, például játékokat, rágcsálnivalókat vagy búvóhelyet.
A nyulak étlapja
A nyulak étrendjének nagy részét, 70-80%-át a széna teszi ki. A táplálék kisebb részét teszik ki a különböző magvak vagy táp. A gabonafélék közül a zab és az árpa a legjobb, de használható búza is, vagy helyettük táp. Egy üresen álló anyanyúl tápigénye 150-180, míg egy tenyésznövendéké 140-160 g/nap. A táplálékukat kis mennyiségben kiegészíthetjük zöldségekkel, viszont a gyümölcsök magas cukortartalmuk miatt kerülendők. A takarmányozást kiegészíthetjük frissen szedett fűvel, de hirtelen nagy mennyiségben etetve felfúvódást okozhat ezért fokozatosan kell hozzászoktatni őket. A takarmányozásnál meg kell említeni egy a nyulakra jellemző emésztési sajátosságot, mégpedig a cökotrófiát. Mivel ezeknek az állatoknak rövid az emésztőcsatornájuk, a vastagbelükben úgynevezett lágy bélsár képződik, ami egy nyálkaburokkal körbevett baktériumokban gazdag anyag. Ezt a nyulak rágás nélkül nyelik le, ezáltal az értékes tápanyagok teljes mértékben tudnak hasznosulni.
Szapora, mint a nyúl
A nyulak ivarérettsége 10-12 hetes korra tehető, ekkor viszont még fejletlenek a vehem kihordásához. A tenyészérettség nagyjából 5-6 hónapos korban következik be. A szaporításnál fontos tudni, hogy a nyulak ivarzási ciklusa nem szabályos, egyedenként változik. Ha egy nyúl mutatja az ivarzás jeleit minden esetben a nőstényt kell a bak ketrecébe tenni. A bak nyulakkal naponta legfeljebb kétszer lehet fedeztetni, melyet érdemes a kora reggeli vagy késő esti órákra időzíteni. A nőstény nyulak ovulációja nem spontán történik, hanem párzási inger hatására. A vemhesség 31-33 napig tart.
Egy hónappal később…
A fialás időpontjának közeledtével az anyák elkezdik megépíteni a fészket kicsinyeik számára. Ilyenkor elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű alomanyag biztosítása. A nyúl elkezdi azt behordani a fiaztató ládába, míg a fészek belsejét a hasa tájékáról ekkor könnyen kitéphető szőrrel béleli ki. A fialás általában éjjel vagy a kora reggeli órákban történik és nagyjából fél óra alatt lezajlik, melynek során átlagosan 4-5 utódot hoz világra. A fiókák kéthetes kor előtt nem hagyják el a fészket, a nap nagy részében alszanak. Szoptatás naponta csak egyszer történik 2,5-3 percig. A kisnyulak számottevő takarmányt 3 hetes kortól kezdenek fogyasztani, 16-18 napos kortól pedig már kijöhetnek a fiaztató ládából. A választás 28-38 nap között történik.
Tippek a sikeres nyúltenyésztéshez
- Az első és talán legfontosabb a megfelelő tenyészanyag. Az, hogy megfelelő nevelőképességű és szaporaságú anyáink és jó termékenyítő képességű bakjaink legyenek, alapvetően meghatározza a tenyésztés sikerességét.
- Ehhez kapcsolódnak a megfelelő szaporodásbiológiai mutatók. Ha kevés számú utód születik vagy nagy az elhullás, az ugyancsak befolyásolja a nyereségességet.
- A takarmány minősége alapvető fontosságú. A dohos, penészes vagy rossz beltartalmú takarmány akár betegségek kialakulásához is vezethet.
- Emellett külön figyelmet kell fordítani a betegségek megelőzésére. Kiesést okozhat a teljesség igénye nélkül a mixomatózis, a Pasteurellosis, a talpfekély, és a májkokcidiózis.
Folyékony alaptrágyázás – súlyos aszály után!
Őszi repcekártevők
Kukoricazsizsik irtása házilag
Nashi körte: Az ázsiai ínyencség
Folyékony szerves és granulált, kénes foszfor alaptrágyázási ...
Nincs számottevő változás az élelmiszertermelő állatok ...
Szavak után a tettek következnek? – Uniós agrárpolitikai ...
16 százalékkal emelkedett a takarmánykukorica ára
A kisállatklinikai munka jelentősége kis kedvenceink ...
Tűzifa árak idei körkép