
Tényleg tiltani kellene a fával tüzelést, vagy ez csak amolyan zöld „hóbort”?
Agrárgazdaság - 2023.05.05
A fa megújuló energiaforrás, ám az eltüzelése során rengeteg szén-dioxid kerül a légkörbe, és emiatt nem a legkörnyezetbarátabb fűtőanyag. Tiltani kellene? Erről folyik most a vita Európa nyugati felén.
Rég látott energiakrízis köszöntött Európára, amelynek oka elsősorban a szomszédunkban dúló orosz-ukrán háború. Ha nem vezették volna be a hatósági áras tűzifát, akkor ezen a télen sok magyar került volna szorult helyzetbe – igaz, az enyhe idő is megkímélte a pénztárcákat, nem kellett elviselhetetlenül sokat fűtésre költeni.
Úgy tűnik, hogy nemcsak a kőolaj- és földgáz-felhasználást, de idővel a fával való tüzelést is betiltanák bizonyos államok. Az ok érthető, hiszen ez a fajta fűtési mód is számottevő szén-dioxid-kibocsátással jár, vagyis egyáltalán nem környezetbarát, még ha a fa megújuló energiaforrásnak is tekinthető.
Németországban a mögöttünk hagyott tél tapasztalatai kapcsán röppent fel politikai vita a tűzifahasználatról. A bajor zöldek ellene vannak, a nap-, szél- és vízenergia még szélesebb körű elterjesztése mellett kardoskodnak, bár nincs arról szó, hogy a fát teljesen száműzni kívánnák a német otthonokból, és a jövőben elfelejthetnék az emberek a hangulatos kandallótüzet.
A disputa az épületekre vonatkozó új energiatörvény miatt is zajlik, 2024. január 1-től ennek értelmében a tisztán fára alapuló fűtési rendszerek tiltva lesznek az új építésű házak esetében. A hibrid megoldások azonban továbbra is engedélyezettek, például az, ha a hőszivattyút fa elégetéséből származó elektromossággal üzemeltetik.
A biomasszát sem kell likvidálni, jelenleg ugyanis Németország fűtési igényének 17 százalékát biztosítják megújuló energiaforrásokból, és ennek háromnegyede a biomassza, vagyis nélküle a biztonságos átmenet az energiapolitikában nem valósítható meg.
(Fotó: Herbert Aust/Pixabay)
Címkék: tűzifa, megújuló energia, szén-dioxid-kibocsátás, vita, németország, tiltás, fűtés, orosz-ukrán háború, energiaválság
Ha bolond, ne szedjék le: innen ismerhető fel a májusi pereszke

Bajban lehetnek a vetőburgonya termesztők

Bőven terem a dinnye, jelenleg 115 forint kilója a földről eladva ...

Szedd magad és vedd magad földieper lelőhelyek 2023-ban

Kötelesek letakarítani a felhordott sarat az útról a ...

51 km/h-nál tényleg megbüntet a rendőr?

Milyen az igazi, hamisítatlan mádi bor?

16 éveseket még nem kellene traktorkormány mögé ültetni – vita ...

Hoppá: ez most a legnépszerűbb mezőgépmárka a németeknél
