TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 80.090,20 Ft (tonna)
Napraforgómag: 172.304,12 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 76.131,33 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 66.722,94 Ft (tonna)
Repcemag: 183.048,46 Ft (tonna)
Full-fat szója: 206.764,51 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 607 Ft
Benzin ára: 606 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 408,43
USD: 375,81
CHF: 434,26
GBP: 487,91
Hirdetés
Lehet hideg, problémás vagy száraz a talaj, GreenFert starterekkel a kelést dicsérik a gazdák

Lehet hideg, problémás vagy száraz a talaj, GreenFert starterekkel a kelést dicsérik a gazdák

Növénytermesztés - 2024.04.18

Komoly vállalással mutatta be 2023-ban tápanyagait az a termelőknek 2022 derekán: olyan megalkotása volt a cél, amelyek problémás talajokon vagy kedvezőtlen talajállapot esetén is bebiztosítják a robbanásszerű kelést, akár egy műtrágya alapú növénybiztosítás. De vajon mit mutat a gyakorlat? Kiaknázhatják a gazdák a jobb műtrágyatechnológiával készülő termékek tudását? A megkérdezett Borsod-Abaúj-Zemplén és Bács-Kiskun vármegyei termelők szerint a válasz egyértelműen igen, mondják ezt annak ellenére, hogy a savanyú talajoktól a kényszerű korai vetésen át számos nehezítő tényező is adódott esetükben az év során.

„Hideg talajba vetettünk, az alaptrágyázást is visszafogtuk a GreenFert starterekkel a termés mégsem látta kárát”

Decsi József Szalkszentmártonban gazdálkodik fiával közösen, mintegy 105 hektáron termesztve a nagy szántóföldi klasszikusokat – árpa, búza, repce –, egy kis csavarral, ugyanis a vetésforgóban náluk ott van a munka- és tápanyagigényes cukorrépa is. A termelő bevallása szerint kihívás a talajok terén is akad, a Duna melletti öntéstalajok minősége ugyanis "jó, ha az erős közepest eléri". A legnagyobb feladatot mégsem ez, hanem a régi szerelem, a mezőgépek és velük a szolgáltatás adja a tápanyagpótlás terén.

„Gyerekkoromban, ha csak megláttam a TSZ egyik gépét, tekertem utánuk biciklivel. 10 éves koromban már szereltem, a műhelyfőnök ugyanis ott lakott a szomszédunkban, a fiával barátkoztam, az időt pedig mi mással, mint közös szereléssel ütöttük el, a felnőtt éveimre pedig rajtam maradt mindez. Szolgáltató cégnél kezdtem, mellette fogtam saját termelőmunkába, olyan 50-60 hektáros területnél viszont kellett húznom egy határt, az volt az a pont, ami után már jó szívvel nem tudtam volna ezt is, azt is csinálni. Azóta építjük a saját gazdaságot, illetve a mezőgazdasági szolgáltatással sem hagytam fel. A saját növényeink termesztése szempontjából gyakorlatilag ez okozza a legnagyobb kihívást. A cukorrépát ugyanis korán kezdjük vetni, március végén, manapság azonban ilyenkor még előfordulnak fagyok. De nincs mese, a saját cukorrépánk idén 12 soros vetővel, 45 centis sortávval idejekorán földbe került, másnap pedig már vetettem is a kukoricát. A gépeket a szolgáltatás miatt lekötik mi pedig vagy elvetjük, amikor tudjuk, vagy nem vetünk.”

Decsi József elmondása szerint erre szerettek volna tápanyagok terén megoldást találni. Olyan termékeket kerestek, melyek gyorsabban felvehető formában, a növény immunrendszerét erősítő mikroelemekkel képesek ellensúlyozni a környezeti stresszt. Idén ehhez társult a visszafogott alaptrágyázás kérdése is.

„A tavalyi év inputanyag-drágulásai miatt nem engedhettük meg magunknak, hogy a saját technológiánkat követve végezzük az alaptrágyázást, csak a cukorrépa kapta meg ezt a kezelést. Speciális starterekben és jobb lombtrágyákban gondolkoztunk, ehhez kérdeztük meg, mit tanácsol az agronómusunk, illetve végig néztük, milyen újdonságok vannak az kínálatában, mert a tapasztalatunk az, hogy a tápanyagaik minősége kiváló. A terv tehát az volt, hogy a mennyiséget váltsuk ki jobb műtrágya-technológiával, így akadtunk rá az ra. Az szakértői javaslatára a terméket ével kombináltam extra nitrogénforrásért, illetve célzottan alkalmaztunk lombtrágyakezeléseket is a legfontosabb fejlődési fázisokban.”

Milyen volt a hatás? Decsi József minden állományban dicséri nemcsak a kelést, de ahol a beszélgetés idején már arattak, ott a termést is.

„A már említett nehézségek dacára mind a kukoricánkban, repcénkben, napraforgónkban és a cukorrépában is ugyanazt láttam, köszönhetően a nek: gyönyörű, egyöntetű kelést. A GreenFert Turbo Starter Plus az összetételének megfelelően a kukoricát és a gabonát segítette a vetéssel egy menetben kijuttatva, 20 kg/ha dózisban. A kukorica vetés után kapott még mínusz 2-3 fokot is, mégsem lett semmi baja, a repcét 280 ezer maggal vetettem el egy hektárra 45 cm-es sortávval, ez is kapott 20 kg-ot az olajosnövényekre kialakított mIKRo Olajos Starterből. A lekötések miatt sietnünk kellett a betakarítással, 4-5 nappal korábban arattunk, mint az optimum, mégis 3,5 tonna/hektár nettó súllyal mérlegeltünk, ami saját adottságokat tekintve kiváló eredmény. A mIKRo Eko Starterből kapott a cukorrépa is, amit láttam, meggyőző: nagy gyökértömeg, nagy szívóerő, jobb műtrágya-hasznosulás az állományban, itt nagyon szépen kirajzolódott, hogy az egyik tápanyag hatása felerősítette a másikat, csodálatosak a növények. Ami fontos volt számunkra minden állományban, hogy a megtermékenyülés, kötődés rendben legyen, ehhez a Borosan Fortét alkalmazzuk évek óta, szintén az tól, elégedettek vagyunk. Idén a lombtrágyák terén a Lovospeedet próbáltuk ki egy fejlődésben lemaradt árpatábla támogatására, végül 7,4 tonna/hektár átlaggal arattunk. Minden forintját megérte az a befektetés is.”

Amennyiben a termeléshez egy gazdálkodó a et választaná, Pest megye keleti oldalán, Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében és Bács-Kiskun vármegye Kecskemét felőli oldalán Molnár Bálintot, az agrármérnöki végzettséggel is rendelkező kollégáját keresheti.

„Fontos tudnia a gazdáknak, hogy az -nél sosem »vakon« ajánlunk termékeket, hanem azok hatásfokáról kísérletek részeként, vagy, ahogy esetemben is, a partnereknél tartott szemlék alkalmával magunk is meggyőződünk. Jó szívvel ajánlom ezek alapján a GreenFert mikrostarter műtrágyákat, ezekkel ugyanis nemcsak a makro-, de a mikrotápelemek is kultúraspecifikusan jutnak be a gyökérzónába. A fiatal növények így az első pillanattól kezdve minden időt a növekedésre fordíthatnak a tápanyagok felkutatása helyett. A műtrágyák oldódása és a tápanyagtisztaságuk képes a problémás talajokat, a levegőtlen, száraz vagy épp túl hideg magágy stresszfaktorait ellensúlyozni.”

Savanyú talajban, kevés csapadék mellett is robbanásszerű kelést biztosít: Greenfert Fluid Starter

Lehet hideg, problémás vagy száraz a talaj, GreenFert starterekkel a kelést dicsérik a gazdák

Egyre szárazabbak a telek, a téli feltöltő csapadék híján minőségi kihívásokkal küzdő magágykészítés, mindez savanyú talajokkal társulva. A Hercegkúton, 930 hektár - Zempléni és Bodrogközi -szántóterületen növénytermesztéssel, valamint 470 hektár rét-legelőn és kaszálón Charolais húsmarha tartással, az állatállományuk takarmány-ellátásával foglalkozó Kerchner Gergely és édesapja István vallja, tudatosan kereste a megfelelő terméket, hogy folyékony starterműtrágyával ellensúlyozhassa a negatívumokat a frissen csírázó növények számára. Ennek köszönhetően került a látóterében a GreenFert Fluid Starter, amelyet úgy alkottak meg, hogy a fejtrágyázáshoz ideális formában jelenlévő foszfortartalma azonnali hatást biztosítson a korai fejlődési szakaszban lévő növényeknek, akár savanyú vagy meglehetősen kötött talajokon is.

„Főleg a tavaszi kultúráknál jelentett problémát, hogy az utóbbi években túlságosan száraz volt a tél, ezáltal a talajréteg, amibe a magok kerültek. Úgy gondoltuk, a helyzeten javíthatunk, ha áttérünk a folyékony starterműtrágyák alkalmazására, hiszen ezek tápanyagtartalma jobban hasznosul csírázáskor, kezdeti növényfejlődés idején még mostoha körülmények között is. Tápanyagok terén körültekintően kell választanunk, hiszen a talajaink savanyodásra hajlamosak. A GreenFert Fluid Starter minden várakozásunknak megfelelt, robbanásszerű kelést biztosított a kapás növényeinknek. Látványosan jobban érvényesült így a foszfor- és nitrogéntartalom, miközben olyan mikroelemeknek köszönhetően, mint a starterben található bór, kelatizált réz és molibdén, gyarapodott a gyökértömeg, javult a növekedési hajlam és a nitrogénhasznosulás is. Ahhoz képest, hogy mennyire kiváló termék, az ár-érték arányát igen kedvezőnek találjuk, a tavalyi próbák és az idei eredmények láttán stabil helyet vívott ki a technológiánkban.”

A gazdaságban a kijuttatást egy 660 literes fronttartállyal szerelt traktorral végezték, amin egy külön kijuttató szivattyúval, kezelő monitor segítségével precízen és sebességarányosan beállítható a hektáronkénti lémennyiség.

„15-20 liter GreenFert Fluid Starter mellé az oldat kapott még 35-40 liter vizet is, így egy hektárra úgy 50-60 litert juttattunk ki a keverékből, döntően kukoricában és napraforgóban alkalmazva azt. Az időjárás miatt az idei évben nem mindent tudtunk az elképzeléseink mentén megvalósítani ezekből a technológiákból, így nem sikerült például mindenhova kijuttatni a szabályozott nitrogénhatású, magas kéntartalmú Ensin műtrágyát fejtrágyaként, ahogy a Stabile NS-es folyékony, kénes nitrogénes sorközművelés is kimaradt egyes területeken, de a határ így is gyönyörű képet mutat. A kukoricák az égig érnek, jól kötődtek, szép csövek vannak rajtuk, reményeink szerint nagy termésátlagoknak nézünk elébe, az időjárás miatt egyedül az kérdés, hogy mikor tudunk majd betakarítani. Nehéz lesz ugyanis kivárni azt a nedvességtartalmat, aminél megtérül majd a terményszárítás. Az újító tápanyagokkal elérhető plusz mellett az ilyen kihívások miatt is szeretünk évek óta az -vel dolgozni. A világunk ugyanis egyre változik, kell egy stabil pont, akik segítenek kiválasztani a megfelelő hatóanyagot, műtrágyát, a megfelelő minőséget, amire szükség van, és hozzá azt a dózist, amivel a munka megtérül.”

A térség termelőinek Lukácsi Vera, az szaktanácsadója segít a megismerésében, a technológiájukhoz való termék és dózis kiválasztásában. A szakértő szerint a starterműtrágya folyékony állaga abban is könnyebbség, hogy így nincs gond az esetleges maradék tápanyag tárolására sem.

„A GreenFert tápanyagok még csak nemrég mutatkoztak be a kínálatunkban, de akik próbálták, azok egyöntetűen dicsérték a tudásukat. A folyékony starter tápanyagtartalma azonnal bekerül a talajoldatba, a növények számára minden lényeges tápelem elérhető a gyökérzónában, amikor fejlődésnek indul. A formuláció miatt a maradék termék eltárolhatósága is egyszerű, ugyanis gond nélkül kijuttatható magas foszfor- és nitrogéntartalmú lombtrágyaként gyakorlatilag bármely állományban.”

Újító műtrágyatechnológiával a szép termés extrém évben is fenntartható: bízza a feladatot az GreenFert tápanyagaira! www.ikragrar.hu

Elérhetőségek: www.ikragrar.hu/kapcsolat

Címkék: ikr agrár, műtrágya, starter
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Új AKG- és ÖKO-program, DIMOP-pályázatok

Környezetvédelmi célok támogatása a növénytermesztés és a gyepgazdálkodás során, digitalizációs fejlesztések ...