Perspektivikus vízgazdálkodás nagy termésért és fehérjetartalomért
Növénytermesztés - 2024.04.28
A jó vízgazdálkodás minden gazdálkodónak elsődleges legyen! Főleg azoknak, akik termőterületén az átlagos éves csapadékmennyiség 500 ml alatt van.
A számos víztakarékossági módszer közül az egyik legköltséghatékonyabb a cirok termesztése, kevésbé víztakarékos növények helyett, ami elég nagy környezeti hatású, és segít öntözés nélkül is jövedelmező növényeket termeszteni.
A szárazságtűrés, valamint a csekélyebb növénytermesztési költségek a cirok előnye a kukoricával szemben.
Emellett szinte teljes alternatívája lehet az állatok takarmányozásában és az etanoltermelésben. Míg a cirok kevés rovarfajt vonz, és toxinmentes termést biztosít, a kukorica a károsító rovarok egyik kedvenc tápnövénye, amelyek károsításukkal a Fusarium graminearum, Fusarium verticillioides, Aspergillus flavus előfordulását segítik, amelyek végül a magas fusarim- és aflatoxin megjelenéséhez vezetnek. A cirok több változatából számos kapható az RAGT Vetőmag Kft. portfóliójában is.
Szemes hibridek közül a legnagyobb számban eladott a vörös szemszínű RGT GGUSTAV, RGT ANGGY és RGT HUGGO. Mellettük a második éve kiemelkedően teljesítő RGT LEGGEND, amely az IKR Agrár Kft. országosan négy helyszínen beállított kísérletének átlaga szerint az első helyen végzett 9,63 t/hektáros terméssel és 1,216 t/ha-os fehérjeterméssel (lásd 1. grafikon).
gyanakkor egyre inkább előtérbe kerülnek a fehér szemes cirkok is, mint az RGT ICEBERGG és az RGT ALIGGATOR, amelyek mind madáreleségként, mind humán élelmezésben (liszt, kenyér, tészta, sütemény, sör alapanyagaként) egyre keresettebbek.
Humán élelmezésben a cirok nagy előnye, hogy eredendően gluténmentes, a gluténra érzékenyek is fogyaszthatják.
Az RGT ICEBERGG amellett, hogy a hazai cirokportfólió legfehérebb szemes hibridje, még az egyik legnagyobb fehérjetartalmú is, amit a 2023-as országos IKR Agrár Kft. kísérleti hálózatában be is bizonyított (lásd 2. Grafikon).
A silócirokkal a cél a minimális lignintartalom, ami már kellő szálszilárdságot biztosít, de még nem rontja túlzottan az emészthetőséget. Ebben a szegmensben két modern hibrid áll a termelők rendelkezésére. Az egyik a bugás, középérésű RGT VEGGA, amely egy kifejezetten siló típusú hibrid. Magassága közepes, 1.60-2.40 m. Az intenzív tejtermelő és extenzív (hústermelő) állattartóknak egyaránt ajánlott. Hozama egy jobb évben a hektáronkénti 40- 45 tonnás zöldtömeget is elérheti.
A másik cirok az RGT AMIGGO (1. kép), egy biomassza silócirok, csekély inputanyag-felhasználás ellenére is képes nagy hozamot elérni, amelyből gazdaságosan állítható elő hasznos energia. Nagy növénymagasság jellemzi, amely a termőhely függvényében 3.0-5.0 méter közötti, amellyel akár kétszer akkora, mint az átlagos kukorica. Hozama egy jobb évben a 60-65 t/hektáros zöldtömeget is elérheti.
1. kép: Az RGT AMIGGO és az átlagos kukorica magasságbeli eltérésének demonstrációs felvétele
További információkért tájékozódjon a www.ragt-vetomag.hu weboldalon vagy kérje bizalommal az RAGT területileg illetékes szaktanácsadóinak segítségét!
Szemerits Balázs
Fejlesztőmérnök
Címkék: cirok, ciroktermesztés, ragt, hibrid
Hokkaido tök: Különlegesség az őszi szezonban
Lépjen szintet egy új Monosem vetőgéppel
Versenyképes ökogazdálkodás a Debreceni Egyetemen
Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén – Mindenkinek használni ...
Miért lesznek egyre „gyengébbek” a talajaink? – Miért termelünk ...
Hidegtűrő hibridkukoricákkal készülünk a még szárazabb időkre
A csirkemell ára 11 százalékkal alacsonyabb, mint egy éve
Súlyos veszteségek a kukorica- és napraforgótermésben
Megbízhatóság és hatékonyság a Pantera 40EC-vel ősszel is!
A csemegekukorica termesztésének értékelése kritikusan ...