Mezőgazdasági inputok forgalma – több műtrágya, kevesebb növényvédő szer és gép
Hírek - 2024.05.16
Hetvenhárom százalékkal több műtrágya került a gazdákhoz 2024 I–III. hónapjaiban az egy évvel korábbi azonos időszakban forgalmazott volumenhez képest. A növényvédő szerek esetében a 2024. I–III. havi adatok alapján a megfigyelt termékekből 20 százalékkal kevesebbet vásároltak a gazdák, mint egy évvel korábban ugyanebben az időszakban.
2023-ban az egyéni gazdaságok és a társas vállalkozások 288,4 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket, ez 25 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi forgalomtól.
2024 első három hónapjában az előző év hasonló időszakához képest 73 százalékkal több műtrágya került a gazdákhoz – közli a Statisztikai jelentésekben az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) legfrissebb, május 13-án megjelent „Mezőgazdasági inputok havi forgalma 2024. I-III. hónap” című kiadványa. Amint a szerző, Medináné Lázár Virgilia kifejti, a termékkörön belül mészammon-salétromból (MAS) fogyott a legtöbb a megfigyelt időszakban, az egy évvel korábbi azonos időszakhoz mérten pedig megduplázódott a termék iránti kereslet. A tárgyidőszaki értékesítés 67 százalékát ez a termék adta.
Az értékesítési árak a bázisidőszakhoz képest 18–54 százalékkal mérséklődtek
Minden megfigyelt termék esetében nőtt a forgalom 2024 első három hónapjában 2023 első negyedévéhez képest, a szuperfoszfát kivételével. A MAP értékesített volumene a tízszeresére nőtt, az NPK 15-15-15-é pedig a duplája lett. Ugyanezt a két időszakot összehasonlítva az értékesítési árak a bázisidőszakhoz képest jócskán mérséklődtek (–18–54 százalékkal), a legnagyobb mértékben a MAS, az ammónium-nitrát (AN) és a Nitrosol, DAM műtrágyáké. Amennyiben a 2024. első negyedévi értékesítési átlagárakat viszonyítjuk 2023. negyedik negyedévihez, akkor azok további 7–13 százalékos mérséklődése állapítható meg, ezzel szemben a MAP és az NPK 15-15-15 ára 10, illetve 2 százalékkal emelkedett.
A 2021. év eleji árakhoz képest a tárgyidőszakban még mindig a legtöbb megfigyelt termék a háromnegyedével került többe, illetve közel kétszer annyit kellett érte fizetni, a Nitrosol, DAM-ért pedig még ezeknél is többet (2,2-szer). Az ammónium-nitrát és a karbamid iránti kereslet aránya 2023 első negyedévében 1:7 volt, amely egy évvel később 1:8-ra módosult.
Kevesebb növényvédő szert vásároltak a gazdák
A növényvédő szerek esetében a 2024. I–III. havi adatok alapján a megfigyelt termékekből 20 százalékkal kevesebbet vásároltak a gazdák, mint egy évvel korábban ugyanebben az időszakban. A gombaölők értékesített volumene 5 százalékkal nőtt, míg a gyomirtóké 6, illetve a rovarölőké 28 százalékkal esett vissza 2023 első negyedévéhez mérten.
A gombaölők közül Falcon Pro-ból adták el a legtöbbet a tárgyidőszakban, a rovarölőknél Force 1,5 G-ből, míg a gyomirtóknál Fozát 480-ból. Ez a három termék tette ki az összes értékesítés 71 százalékát 2024 első három hónapjában. Az előbb említett fungicid és inszekticid végzett 2023 első negyedévében is az első helyen az értékesített volumen alapján, de a herbicideknél a Gardoprim Plus Gold lett a dobogós.
A vizsgált termékek értékesítési átlagára néhány termék kivételével egyhangúan mérséklődött (5–50 százalékkal) a tárgyidőszakban az előző év első negyedévéhez képest. A Sumi Alfa 5 EC ára ellenben
Mezőgazdasági gépek 2023. évi forgalma
A kiadvány kitér a mezőgazdasági gépek tavalyi forgalmára is. Amint a szerző, Medináné Lázár Virgilia kifejti, az egyéni gazdaságok és a társas vállalkozások 288,4 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket a tárgyidőszakban, ez 25 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi forgalomtól. Ugyanebben az időszakban alkatrészekre 85,7 milliárd forintot fordítottak, ami 6 százalékkal haladta meg a bázisévi eladásokat.
A mezőgazdasági termelők a visszaesés ellenére továbbra is az erőgépek beszerzésére költötték a legtöbb pénzt, ez a mezőgazdasági gépberuházások összértékének 58 százalékát tette ki. A teljes értékesítésen belül a vezérgépek közül a traktorok
Visszaesett a gabonakombájn-piac is
2023-ban a gabonakombájn-piac is visszaesett 26 százalékkal, 104-gyel kevesebb arató-cséplő gép került a gazdaságokba 40 milliárd forint értékben, mint 2022-ben (403 db – 50,5 milliárd forint). A kombájnokhoz 17 százalékkal kevesebb napraforgó-betakarító adapter talált vevőre a tárgyévben, mint 2022-ben. Kukoricabetakarító adapterekből 25 százalékkal csökkent a kereslet, 111-et értékesítettek 2,5 milliárd forint értékben. A mezőgazdasági munkagéppiacon is visszaesés volt tapasztalható. Legnagyobb darabszámban (4127 darab) a különböző talajművelő gépekre volt igény, melyekből 30 százalékkal csökkent az értékesítés 2023-ban az egy évvel korábbi eladásokhoz viszonyítva. A talajművelő gépeken belül a szárzúzókból, tárcsás talajművelőkből, a sorközművelő kultivátorokból és a magágykészítőkből vásárolták a legtöbbet a gazdálkodók.
A gyümölcs- és szőlőápolás gépeinek kereslete szintén visszaesett 58 százalékkal. Ebben a gépcsoportban a kertészeti soralj- és tőközművelők voltak a legkeresettebbek. Az öntözőgépek forgalma jelentősen elmaradt a bázisidőszaki eladásoktól, 2023-ban 9,9 milliárd forintért értékesítettek lineáris, körforgó rendszerű, csévélődobos és csepegtető öntözőberendezéseket, míg egy évvel korábban még 12,9 milliárd forint értékben – áll a friss AKI-ASIR kiadványban.
Címkék: mezőgazdasági input, mezőgazdasági gép, növényvédő szer, műtrágya
Folyékony szerves és granulált, kénes foszfor alaptrágyázási ...
Gyümölcsöző innovációk
Mit tudnak a legújabb nemesítésű kalászos fajták?
Itt az új KAP menetrend, változások történtek!
Mire figyeljünk a karbamid műtrágya használatában AÖP ...
Spórolva nyerni UPL csávázószerekkel!
Hiszünk a személyes kapcsolattartás erejében!
Gombatoxinok a kukoricában
Öröklési szabályok változásai
Megújul a gyakorlati képzés a Magyar Agrár- és Élettudományi ...