Hogyan teljesíthető, az AKG pályázattal a zöldtrágyanövény termesztése, vagy istállótrágya kijuttatása?
Agrárgazdaság - 2024.04.23
Ebben az évben véget ér a VP4-10-1.1.21. kódszám alatt nyilvántartott VP AKG támogatási időszak, amely a 2022. január 1. és 2024. december 31. közötti időszakot foglalja magában.
E támogatásról mindig felmerülnek kérdések – menet közben, tehát amikor a gazda a vállalt kötelezettségeit éppen teljesíteni akarja, vagy már teljesítette, és utóbb kiderült, hogy nem jól. Célszerű lett volna már a kötelezettségvállaláskor egyértelműsíteni, de ez valamely okkal mégsem sikerült, és emiatt a támogatási időszak végén, az utolsó kifizetési kérelem benyújtása előtt kezdenek el kapkodni, és megkérdezni, hogy „hogy is van ez-az? Jó csináltam-e vagy sem? Most akkor lesz szankció vagy sem, ha igen, akkor mennyi?”
Az egyik ilyen neuralgikus kérdés például a „Horizontális szántó” földhasználati kategóriában jelenik meg, amelyhez kötelező előírás, a „Kötelezettségvállalási időszak alatt legalább egy alkalommal zöldtrágyanövény termesztése, vagy istállótrágya kijuttatása” a támogatással érintett területre, de emellett önállóan választható volt a „Kötelezettségvállalási időszak alatt további egy alkalommal zöldtrágyanövény termesztése, vagy istállótrágya kijuttatása”.
Magyarán, aki többletpontért vállalta további egy alkalommal a kötelezően előírt egy alkalmon felül a zöldtrágyanövény termesztését, vagy istállótrágya kijuttatását a területen, annak három év alatt összesen két alkalommal kell ezt teljesíteni.
E TÁMOGATÁSRÓL MINDIG FELMERÜLNEK KÉRDÉSEK – MENET KÖZBEN, TEHÁT AMIKOR A GAZDA A VÁLLALT KÖTELEZETTSÉGEIT ÉPPEN TELJESÍTENI AKARJA, VAGY MÁR TELJESÍTETTE, ÉS UTÓBB KIDERÜLT, HOGY NEM JÓL.
Ez így elég egyszerűen hangzik, de mégsem annyira egyszerű a két feladat teljesítése. Erről az alábbi konkrét kérdés érkezett hozzám, ami miatt elkezdtem a problémával foglalkozni:
„Az AKG-ban (ami dec. 31-én jár le), ugyebár van egy kötelező vállalás, a szervestrágyázás vagy zöldtrágyanövény termesztése, plusz választható előírásképpen, ha három év alatt még egyszer megcsinálja ezt. A probléma az, hogy egy évben ezekből csak egyet fogad el a MÁK, tehát ha mondjuk tavasszal egy táblát szervestrágyáztál, akkor már tök felesleges augusztusban zöldtrágyanövény is termeszteni ugyanazon a táblán, mert nem fogadják el. Na, most a tavaly, azaz 2023-ban elvetett zöldtrágyanövény, ami 2024-ben lesz leforgatva, azt jelen állásfoglalás szerint a MÁK már a 2024-es évhez fogja számolni, így 2024-ben ha még nem teljesítette ezt a vállalást a gazda, akkor már nem is fogja tudni.„
A kérdésre a válasz, hogy igen, így a MÁK egy évben ezekből csak egyet fogad el. Lehet csinálni kétszer is, egy évben a beforgatást, de akkor is csak egyet fogad el a MÁK. Miért?
A pályázati felhívásban eleve szerepelt az alábbi kitétel: „A Kötelezettségvállalási időszak alatt legalább egy alkalommal zöldtrágyanövény termesztése, vagy istállótrágya kijuttatása” kötelező előírást és a „Kötelezettségvállalási időszak alatt további egy alkalommal zöldtrágyanövény termesztése, vagy istállótrágya kijuttatása” választható előírást két külön évben kell a támogatást igénylőnek teljesítenie.
A pályázati felhívás alapján a támogatási időszak 2022. január 1- 2024. december 31. közötti időszak.
A kifizetési kérelmet három naptári évben kell beadni. A fogalom meghatározás alapján:
naptári év: a kötelezettségvállalási időszak azon naptári éve, amelynek vonatkozásában a mezőgazdasági termelő a támogatási feltételeket teljesíti, és a támogatást kérelmezi.
Így a kötelezettségvállalásnak a három naptári éve:
- 2022. január 1- december 31.
- 2023. január 1- december 31.
- 2024. január 1- december 31.
Ezek alapján a kötelező és az önként vállalt kötelezettséget, kizárólag két külön évben kell, illetve lehet teljesíteni. Így ha 2023-ban mondjuk kiszórta a gazda az istállótrágyát és beforgatta, akkor a vállalást teljesítette a 2023. naptári évre, és ha ezt követően 2023-ban elvetette mondjuk nyáron a zöldtrágyanövényt, és azt 2024. évben fogja beforgatni, akkor az megfelel a vállalások teljesítésének, mert két külön naptári évben lett beforgatva a trágya. A hangsúly és a MÁK ellenőrzési szempontja a beforgatáson van! Melyik évben lett beforgatva? Ezt a tevékenységet nézi és ellenőrzi.
Az tehát nem lesz elfogadható a MÁK-nak, ha 2024. évben tavasszal valaki istállótrágyázza a szántót, majd ugyanebben az évben gyorsan augusztusban elveti a zöldtrágyanövényt, ami a területen lesz az előírt időtartamig, majd 2024. december 31-ig beforgatja ezt is. Ez a két beforgatás ugyanabban a naptári évben történik, ezért nem lesz elfogadható a MÁK-nak.
Most lehet vitatkozni, hogy ez termeléstechnológia szempontjából jó vagy nem, de ez így van szabályozva az AKG támogatás igénybevételére. Egyértelműen két külön év az előírás.
Így aki, eddig egyet sem csinált, arra gondolva, hogy majd most az utolsó évben megcsinálja a két vállalást egyszerre, rosszul jár.
Rosszul jár, mert a kötelezettségek és a vállalások nem teljesítése szankcióval jár. Ha még egyszer sem csinálta meg a gazda a legalább egy alkalomra előírt zöldtrágyanövény termesztése, vagy istállótrágya kijuttatása kötelezettséget, akkor most 2024. évben mindenképpen csinálja meg.
A PÁLYÁZATI FELHÍVÁS ALAPJÁN A TÁMOGATÁSI IDŐSZAK 2022. JANUÁR 1- 2024. DECEMBER 31. KÖZÖTTI IDŐSZAK. A KIFIZETÉSI KÉRELMET HÁROM NAPTÁRI ÉVBEN KELL BEADNI.
Adminisztratív úton ellenőrzik, hogy a támogatási időszak alatt, annak végéig legalább egyszer teljesítette-e a gazda, a kötelezettségvállalással érintett egybefüggő területen. Ha az előírást nem teljesítették:
- a terület 20 százaléka alatti részen, akkor a szankció mértéke a kötelezettségvállalással érintett egybefüggő terület/ek vagy e területek összege után járó támogatási összeg 3 százaléka,
- a terület 20 százaléka feletti részen, akkor a szankció mértéke a kötelezettségvállalással érintett egybefüggő terület/ek vagy e területek összege után járó támogatási összeg 10 százaléka.
A szankció mértéke az önként vállalt további egy alkalommal előírt zöldtrágyanövény termesztése, vagy istállótrágya kijuttatása kötelezettség esetében is ugyanakkora, mint ami a kötelezően előírtak nem teljesítésére vonatkozik, tehát:
- a terület 20 százaléka alatti részen, akkor a szankció mértéke a kötelezettségvállalással érintett egybefüggő terület/ek vagy e területek összege után járó támogatási összeg 3 százaléka,
- a terület 20 %-a feletti részen, akkor a szankció mértéke a kötelezettségvállalással érintett egybefüggő terület/ek vagy e területek összege után járó támogatási összeg 10 százaléka.
Ha egyiket sem teljesíti valaki, akkor nyilván kétszer fogják kiszabni a szankciót, így az lehet 6 százalék vagy akár 20 is! Ezért mindenképpen javasolt, hogy nézzenek utána, hogy mit vállaltak és ebből már mit teljesítettek, vagy sem, és amit még lehet pótolni, akkor azt tegyék meg. Azt most sem győzőm hangsúlyozni, hogy nincs MÉLTÁNYOSSÁG semmilyen ügyben sem a MÁK esetében, azt jogszabály zárja ki.
Dr. Jobbágy Krisztina
Címkék: akg, támogatás, pályázat
A sikeres ÁTK-pályázat alapja a körültekintő felkészülés
Folyékony alaptrágyázás – súlyos aszály után!
Nashi körte: Az ázsiai ínyencség
Nincs számottevő változás az élelmiszertermelő állatok ...
Tűzifa árak idei körkép
Gombatoxinok a kukoricában
Régi ellenfelünk, a gabonafutrinka
Spórolva nyerni UPL csávázószerekkel!
Folyékony szerves és granulált, kénes foszfor alaptrágyázási ...
Itt az új KAP menetrend, változások történtek!