
Diófesztivál Lengyeltótiban
Kertészet - 2019.10.27
A termesztők jó esélyekkel léphetnek ki az európai piacra 2019. szeptember 7-én Lengyeltótiban a dióról tartottak nagy érdeklődésre számot tartó tanácskozást. Az eseményre a magyar résztvevők mellett többen érkeztek Romániából, Moldáviából és Ukrajnából is.
Zsombok Lajos polgármester megnyitójában azt a kérdést feszegette, hogyan lehet úgy diót termelni, hogy meg tudjunk élni belőle. Őt követte Nagy Attila, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap stratégiai főosztályvezetője, aki Nagy István agrárminisztert idézte: „Az öntözött terület nagyságát meg kell kétszerezni!” Hangsúlyozta, ezzel egyidejűleg az öntözéssel kapcsolatos pályázatok kiírásán folyamatosan javítani kell, hogy azok egyszerűbbek és könnyebben megvalósíthatóak legyenek. Ezután dr. Szabó Árpád egyetemi adjunktus, növényvédő mérnök, dióatka-kutató számolt be a magyar fejlesztésű atkaölő szer, a Flumite hatékonyságáról különböző atkafajokon. Tavaszi alkalmazását javasolta 0,5 liter/hektár dózisban, jó fedettséggel.
A dió helyzete
Bujdosó Géza Keszthelyről a világ diótermesztésének eredményeit elemezte. A dió sikernövénynek számít, hiszen folyamatos iránta a kereslet, és az ára nem csökken. 2000-től 20% termésnövekedés állapítható meg, amiben Kína, az Egyesült Államok, Ukrajna és Moldávia a sorrend.
Az EU dióigénye növekszik, azonban a termés csak az önellátásra alkalmas mennyiség 30-40%-át biztosítja, emiatt a kontinens importra szorul. Ezen belül Magyarországon megháromszorozódott a diótermő területek nagysága, 2010 után kedvezővé vált a korösszetétel, a biobesorolást elnyerő területek mérete is növekedett, és jellemző a magyar fajták dominanciája. Hazánkban 6-8 tonna/ha termésátlagnál gazdaságos a termesztés. A magyar diók két-három héttel előbb érnek uniós társaiknál, a koraiságukat pedig érdemes lenne a piacon kihasználni. Bujdosó Géza előadásában a mogyoróra is kiért, amelyből keresleti piac alakult ki. Az édesipar saját ültetvényes termeltetésre törekszik – gondoljunk csak a Nutella sikerére –, aminek következményeként a mogyorótermesztés Európában fejlődik a legnagyobb ütemben.
Veszélyes betegségek
Karafa Erzsébet, a Debreceni Egyetem kutatója a diósok gyümölcsrothadását, gombás bélpusztulását kutatja Észak-Magyarországon. A gombák virágzáskor látens módon támadnak, ha a páratartalom több napon keresztül magas. A több gazdanövényes kórokozók ellen nehéz a védekezés, a szakértő a Luna Experience, Switch, Signum készítményeket javasolja virágzáskor. A fertőzés megfékezését segíti, ha a földre hulló gyümölcsmúmiákat eltávolítjuk, valamint száraz időben, lehetőleg augusztusban metszünk, mivel ilyenkor a legnagyobb a valószínűsége a sebek gyors gyógyulásának.
Oláh Richárd növényorvos a dióburok-fúrólégy biológiáját ismertette. Ez az egynemzedékes faj tonnabáb alakban a talajban telel át. Július elejétől október elejéig, 7-10 nappal kikelése után 7-10 napig érési táplálkozást folytat. Rajzását palástcsapdával tudjuk észlelni. Az ellene alkalmazott Calypso rovarölő szert az Európai Unió jövőre kivonja, emiatt más megoldásokat kell alkalmazni. A Cera Trap csapda illatanyagot tartalmaz, amely vonzza a kétszárnyúakat. A Sivanto Prime rovarölő szer szisztémikus és kontakt módon is hat, és dióra eseti engedéllyel alkalmazható. Az előadó egy innovatív védekezési módszert is bemutatott. A legyek élettartalma 40 nap, ez idő alatt folyamatosan rakják a tojásokat. Nagy melegben nem mozgékonyak, így a hajnali vagy az esti védekezés lehet hatékony ellenük. Nehézséget okoz azonban, hogy a károsítók a magasban szeretnek tartózkodni, a diófák csúcsán. Szerencsére egy 21. századi, különleges módszerrel a legyek elérhetővé válnak: permeteződrónnal egy hektárra akár tíz perc alatt ki tudjuk juttatni a permetezőszert, nagy cseppet képező fúvókákat alkalmazva.
Az utolsó előadó, Kelemen Péter ezzel kapcsolatban németországi kutatásokat osztott meg. Vizsgálataik során 580 ezer legyet számoltak meg egy hektáron, 8 méter magas fákon. Úgy tapasztalták, hogy egy hektár diós 20 liter bekevert anyaggal védhető meg. Kísérleteikben a 20 liter vízbe csalogató hatású fehérjét is tettek az 5-10 ml Spin-tor rovarölő szer mellé, amely baktériumeredetű, ezért rövid hatástartamú. Úgy tapasztalták, hogy az eső nagymértékben befolyásolja a hatékonyságot: 10 mm csapadéknál már meg kellett ismételni a permetezést. 8-10 fordulót ajánlatos végezni 14 naponta egy szezonban. Összegzésképpen Kelemen Péter megállapította, hogy a drónos permetezés még kiforratlan, ám érdemes vele foglalkozni.
Egy éve halt meg a magyar diónemesítés atyja, dr. Szentiványi Péter. Neki köszönhető több, manapság is sikeres fajta, valamint az az eljárás, amelynek során a diót kézben oltják. A módszernek köszönhetően gyorsan nagy mennyiségű oltvány állítható elő, amely egész Európában keresett termék. Szentiványi Péter gyermekeiben és diófajtáiban él tovább Magyarország dicsőségére!
Szerző: György László növényorvos
Címkék:
Kalászos gabonáink levélbetegségei – Milyen betegségekre ...

Mikotoxinok a mezőgazdaságban: kihívások és megoldási ...

A 21. század gyermekei: kütyü kontra paripa – Lovas fejlesztés: a ...

Semmit sem teszünk az aflatoxin ellen?

Úttörő megoldás az Optigép Kft.-től

Megjelent a ragadós száj- és körömfájás betegség ...

Ragadós száj- és körömfájás járvány kapcsán elrendelt hazai ...

Egy kockázattal kevesebb – Megújult a közkedvelt starter ...

Első tavaszi repcekártevőink, a szárat károsító ormányosok – ...

Egyensúly a szakértelem és a megfizethetőség között