TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 65.934,70 Ft (tonna)
Napraforgómag: 141.894,57 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 63.049,15 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 53.080,68 Ft (tonna)
Repcemag: 160.540,57 Ft (tonna)
Full-fat szója: 207.331,58 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 605 Ft
Benzin ára: 607 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 387,87
USD: 357,68
CHF: 393,49
GBP: 452,43
Hirdetés
Debreceni agrárkutató sikere a FIBOK-on

Debreceni agrárkutató sikere a FIBOK-on

Hírek - 2022.07.25

A Debreceni Egyetem agrárkarának kutatója nyerte az idei előadói díjat a Fiatal Biotechnológusok Országos Konferenciája Növénybiotechnológia szekciójában. Hidvégi Norbert, a MÉK Agrár Genomikai és Biotechnológiai Központ munkatársa a burgonya ultrahangos kezelésének hatásáról szóló kutatási eredményeit mutatta be.

A Fiatal Biotechnológusok Országos Konferenciája (FIBOK) évente biztosít lehetőséget hazai kutatóknak, PhD-, valamint MSc-hallgatóknak eredményeik ismertetésére, tudományos, illetve szakmai kapcsolataik építésére. A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) idei szakmai rendezvényén hat szekcióban - állati-, növényi-, mikrobiális-, élelmiszer- és orvosbiotechnológia, valamint bioinformatika területén tevékenykedő szakemberek -számoltak be kutatásaikról.

Hidvégi Norbert, a DE Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Agrár Genomikai és Biotechnológiai Központ (AGBK) kutatója azt vizsgálja, hogy az in vitro mikroszaporított növény fejlődése során, illetve a burgonya génátírásában milyen változásokat okoznak a különböző típusú ultrahangkezelések.

- A növények szövettenyésztéses szaporításakor fellépő növekedési és fejlődési folyamatok megismeréséhez elengedhetetlen a laboratóriumi körülmények között termesztett növények fejlődése mögött álló molekuláris változások megismerése – mondta el a hirek.unideb.hu-nak Hidvégi Norbert.

Az AGBK tudományos segédmunkatársa a konferencián a növekedési, fejlődési állapotok génátírási mintázatát mutatta be.

- A különböző ultrahangos kezelésekkel befolyásolni tudjuk a növények növekedését és fejlődését. Kutatásainkban arra kerestük a választ, milyen molekuláris mechanizmusok állnak egyebek mellett a fiziológiai változások mögött, illetve ezeket hogyan tudjuk felhasználni a növényi fejlődés serkentésére – tette hozzá kutató.

fibok vir1

Dobránszki Judit, az Agrár Genomikai és Biotechnológiai Központ vezetője kiemelte: a módszer nem csak laboratóriumban, de szántóföldi körülmények között is alkalmazható.

- A konferencián bemutatott molekuláris folyamatok felkutatása és megértése lehetővé teszi, hogy a különböző fizikai kezelések, mint az ultrahang növekedést serkentő hatását kiaknázzuk, illetve azt célzottan, tudatosan tudjuk alkalmazni. Ezeket az alapkutatási eredményeket be tudjuk építeni különböző növényszaporítási és -nevelési technológiákba, hatékonyabbá téve azokat – fejtette ki Dobránszki Judit.

A központvezető hangsúlyozta: a módszer már a közeljövőben lehetővé teszi új környezetkímélő technológiák kifejlesztését és alkalmazását.

Címkék: burgonya, Debreceni Egyetem, ultrahangos kezelés, FIBOK
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Mindenre jó bálázó

A szolnoki gyárban készülő a McHale körbálázóit világszerte becsülik. Számos hazai gazdálkodó is ismeri és ...