Szürkemarhák kihajtása a Mura ártéri legelőire
Hírek - 2024.05.10
Emlékezetes pillanatokat élhettek át a BfNPI Nyugat-Zala Tájegységének munkatársai 2024. május 7-én: közel negyven év után legelő állatokat helyeztek ki az ártérbe – adta hírül honlapján a Balaton-felvidéki Nemzeti Park.
A Mura folyó árterében folytatott sok évszázados hagyományos gyepgazdálkodás a nyolcvanas évek végére gyakorlatilag megszűnt.
Gazdálkodási központot hoztak létre Letenyén
Az egykori kaszálókat, legelőket részben szántóként hasznosították, más részük felhagyva elbokrosodott, beerdősült, vagy ellepte a nád és az inváziós növényfajok – írja Magyari Máté, a cikk szerzője. – A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság KEHOP pályázati forrás felhasználásával területet vásárolt, majd gazdálkodási központot hozott létre Letenyén, az ártér közvetlen szomszédságában.
3 év alatt újították fel a gyepet
A gazdálkodási központ teljes körű felszerelése 2023 második felében fejeződött be. Ekkor magyar szürke szarvasmarhákkal népesítették be a telepet. Időközben a korábban LIFE forrásból (LIFE IP GRASSLAND-HU) megvásárolt és visszagyepesített szántóterületeken, illetve elgyomosodott, ma már legeltetésre alkalmatlan egykori gyepterületeken folyamatos gépi kezelést végeztek a legeltetés megkezdésének biztosításához. 2024. május 7-én a 33 induló egyedből álló gulyát kihajtották a gazdálkodási központtól mintegy 800 méterre fekvő felújított gyepterületre. Az egykori felhagyott, elbokrosodott szántóterületen 3 év kezeléssel érték el a jelenlegi, legeltetésre alkalmas gyepállapotot.
A gulyát még idén áthajtják
„Őshonos marháink örömmel vették birtokba a 13 hektáros magas füvű, dús legelőt, melyhez további
A LIFE IP GRASSLAND-HU (LIFE17 IPE/HU/000018) projekt alapvető célja a gyepes élőhelyek és az ezekhez kötődő fajok természetvédelmi helyzetének javítása, és hosszú távú megőrzése. Ezt a célt tekintve, a Mura menti projektterületeken a legeltetés újraindításával komoly mérföldkőhöz érkeztek.
Forrás: bfnp.hu, Fotó: Búzás Előd, Magyari Máté, Schneidler Viktor
Címkék: szürkemarhaGombatoxinok a kukoricában
Régi ellenfelünk, a gabonafutrinka
Mire figyeljünk a karbamid műtrágya használatában AÖP ...
Szavak után a tettek következnek? – Uniós agrárpolitikai ...
Nashi körte: Az ázsiai ínyencség
A kisállatklinikai munka jelentősége kis kedvenceink ...
Kukoricazsizsik irtása házilag
Spórolva nyerni UPL csávázószerekkel!
Őszi repcekártevők
Tűzifa árak idei körkép