Önnél melyik kukorica a nyerő?
Fel kell ismerni, hogy nem mindenkinek ugyanaz a hibrid válik be
Új, nagyobb terméspotenciállal rendelkező kukoricahibridekről, valamint professzionális gyomirtási megoldásokról tartottak előadásokat a Bayer Crop Science munkatársai a debreceni Farmer-Expo szakkiállításon augusztus közepén.
Mindig a megfelelő genetikai alap szüli meg a sikert – emelte ki Kökény Gábor, a DEKALB értékesítő-szaktanácsadója, aki elárulta, hogy a cég jövőre öt új kukoricahibriddel jelentkezik. A cél, mint mindig: javítani egyebek mellett a termőképességen, hidegtűrésen, szárszilárdságon. Az új termékek HD vagy HD jelölt minősítésű (hőség- és szárazságtűrésre tesztelt) hibridek lesznek, tenyészidejük az igen koraitól a hosszúig terjed.
A jövő év újdonságai
A DKC 4391-es korai éréscsoportba tartozó (320–340 FAO számú) hibrid a DKC 4351-es méltó utódja lesz, hektáronként 100-150 kg terméstöbblettel. Jobb az aszály- és stressztűrése, és viszonylag hamar jó hozamra képes, ráadásul jól alkalmazkodik a körülményekhez.
A FAO számot tekintve a 300-as végéhez, 400-as elejéhez tartozó DKC 5092-est a DEKALB a „jövő kedvencének” tartja. Méltó utóda a cég eddigi zászlóshajójának, a DKC 4943-asnak, amely immár a második évben lett Magyarországon piacvezető. A DKC 5092-es még ehhez képest is akár 400 kg/ha terméstöbbletre lesz képes. Egyik különlegessége, hogy a FAO 400-asok terméspotenciálját hordozza magában, viszont vízleadási dinamikája, betakarításkori nedvességtartalma inkább a 300-asokra emlékeztet. Széles tartományban termeszthető, az átlagosnál jobb termőterületeken. A DKC 5685 igazi kései kukorica. Az 550–560 FAO számú hibrid nagyon intenzív termesztéshez ajánlott, jó termőhelyre, így sikeresen megcélozható vele a 20 t/ha üzemi eredmény. A megszokottnál magasabb (de a többi késeihez képest 1-1,5 százalékkal alacsonyabb) víztartalommal takarítható be, nagyon korán vethető, és kiemelkedő a hidegtűrése.
DKC 4391 – aszályban is stabilan!
Kökény Gábor előadásában szó esett az ACCELERON vetőmagcsávázási megoldásokról is, amelyek biológiai és növényvédelmi készítmények együttes hatásával biztosítanak védelmet a DEKALB hibrideken, a korai károsítók kiküszöbölésével elősegítve a csíranövény zavartalan növekedését. A többkomponensű vetőmagvédelem gombaölő szerből és a saját fejlesztésű, B-360 nevű LCO (lipo-kitooligoszacharid) biostimulátor molekulából áll. Tavaly öntözés nélkül termesztett DKC 4670-es hibriden tesztelték, és az aszályosabb év ellenére jó termőhelyen 500 kg terméstöbbletet (összesen 12 tonna fölötti termést) takarítottak be a kontrollhoz képest.
Bal oldalon: ACCELERON® standard vetőmagvédelmiBal oldalon: ACCELERON® standard vetőmagvédelmimegoldással kezelt DEKALB® hibrid, jobb oldalon: hagyományos csávázással kezelt hibrid
Gyomirtás kukoricában
A kukorica tág térállású növény, kezdetben gyenge gyomelnyomó képességű, ezért hibás gyomirtással akár a termés fele elbukható – mondta a professzionális gyomirtási megoldásokról szóló előadása bevezetőjében dr. Görcsös Gábor, a Bayer Crop Science szaktanácsadója. Kutatók megvizsgálták, melyek a kukorica számára érzékeny fenofázisok. Az első kritikus pont a kelés, majd 1–3 leveles állapotban a gyökérváltás időszaka, amely után viszont a növény sokkal ellenállóbbá válik, és javul a tápanyagfelvétele. Kulcsfontosságú emellett a csődifferenciálódás időszaka is, 6–8 leveles állapotban.
A Bayer-termékek közül elsőként az Adengót kell kiemelni, amely pre- és posztemergensen, 1–3 leveles állapotig alkalmazható gyomirtó. A Capreno már klasszikus posztemergens állománykezelő szer (3–6 leveles állapotban), míg a Monsoon active a korábbi Monsoonhoz képest még markánsabb egyszikűek elleni hatással rendelkezik, valamint a piacon az egyik legszélesebb gyomirtó spektrummal. A bő évtizede a piacon lévő Laudis a megkésett kezeléshez, 6–8 leveles kukoricához is alkalmazható, nagy szelektivitású szer. A Bayer összes kukorica gyomirtó terméke safenerrel ellátott, amely segíti lebontani a gyomirtószer-hatóanyagokat a kukoricában. Nem létezik „legjobb” hibrid, mindent az adott környezethez, termesztéstechnológiához és termelői igényekhez kell választani – emelte ki Hajdu Attila, a DEKALB fejlesztőmérnöke.
Segítség a hibridválasztáshoz
A cég a gazdák megalapozott döntéseit DEKALB Technológiai Centrumok révén is segíti. Európa-szerte több mint 40 helyszínen üzemi méretben, 15-20 hektáron végeznek széles körű tőszám- és egyéb vizsgálatokat. Nem feltétlenül a lehető legnagyobb termésmennyiségre koncentrálnak, inkább arra, hogy adott körülmény mellett milyen hibriddel és tőszámmal érhető el a legmagasabb profit.
A termesztőknek azt is érdemes figyelembe venniük, hogy vannak fix és flexibilis csőtípusú hibridek, s utóbbiak optimális körülmények közt meg tudják növelni a csőhosszt. Ez azért hasznos, mert akár alacsonyabb tőszámmal is maximalizálható a profit. A DEKALB bárkinek tud megfelelő hibrideket ajánlani helyspecifikus tőszámmal, az alkalmazott technológiának és a területi adottságoknak megfelelően.
Dekalb kukoricatechnológiai centrum
Szerző: AgrárUnió
Tags: gyomirtás, kukorica, hibrid, Bayer Crop Science, kukoricahibrid