
Új időszámítás a kukoricatermesztésben
Növényvédelem - 2019.01.02
Az őszi konferenciákon kiderült, merre vezetnek a Bayer innovációi A kukorica termesztéstechnológiájának két kritikus eleme a fajta és a növényvédelem, melyek optimalizálása akár tonnákban mérhető előnyt is jelenthet a gazdálkodónak. A Bayer őszi rendezvénysorozatának négy állomásán (Győr, Hajdúszoboszló, Pécs és Kecskemét) ez a két téma határozta meg az előadások fő irányvonalát.
Értéket teremtünk
A Bayer történetének újabb mérföldkövéhez érkezett, hiszen a Bayer és Monsanto cégek összeolvadását eredményező felvásárlás ez év augusztusában lezárult. Az új helyzetről, a vállalat jövőképéről Tora Péter, a Bayer Hungária Kft. Crop Science üzletágának vezetője adott összegzést.
A felvásárlással két jól összeillő termékpaletta is egyesült, amivel a szektorban piacvezetővé válik a Bayer. A Monsanto beolvadásával a mezőgazdasági inputanyagok értékesítéséből származó forgalom megközelíti az összes bevétel 50 százalékát, és az egyesülés még több innovációt, új fejlesztéseket tesz lehetővé. A hatékonyság növelése kulcskérdés a jövő mezőgazdaságában, hiszen a növekvő népesség élelmiszerigényét egyre csökkenő egy főre jutó mezőgazdasági területről kell kielégíteni. Az élelmiszer-termelés a jelenlegi módon nem fenntartható – hangsúlyozta Tora Péter. – Az erőforrásokat lényegesen hatékonyabban kell felhasználni, egészséges, megfelelő értékű táplálékot biztosítva az emberiségnek. Egészséges bolygó és egészséges emberek: ez jelenti a jövő irányvonalát.
A Bayer részéről a kémiai és biológiai növényvédelem és a Monsanto által képviselt genetikai alapok egyesülése, továbbá az ehhez társuló digitalizáció biztosít testreszabott megoldásokat a gazdák számára a hatékony termeléshez. A közeljövőt, illetve a termelőket közvetlenül érintő változásokról Tora Péter elmondta: 2019-ben a két cég még külön menedzseli a termékeit. Az egyesülés Bayer név alatt fog megtörténni, de a Dekalb márkanév megmarad.
A Dekalb Smart program
Egy kiváló genetikai alapot akkor tud igazán hatékonyan hasznosítani a felhasználó, ha megkapja a szükséges szakmai támogatást. Testreszabott megoldást kell átadni a gazdálkodónak, amivel maximalizálható az eredményesség – mondta Csengődi Péter, a Dekalb marketingvezetője. A Dekalb Smart program éppen ezt a célt szolgálja: segíti a termelőt az adottságaihoz és céljaihoz leginkább illő Dekalb kukoricahibrid kiválasztásában, továbbá a hibrid és termőterület alapvető tulajdonságainak az ismeretében ajánlást tesz a tőszám beállítására.
A különböző hibridek eltérően reagálnak a tőszám változására, aminek a hatása akár tonnákban mérhető – figyelmeztetett az előadó. A terméscél, a környezeti feltételek és a talaj feltérképezése alapján lehet meghatározni, hogy milyen típusú kukorica a legkedvezőbb az adott termőhelyen, majd a kiválasztott hibridhez meghatározható a tőszám. A Dekalb Smart megoldások különböző szinteken építhetők be a tervezésbe. A Dekalb Smart webes felületén néhány adat beírásával ajánlást kaphat a termelő, de már üzemi szinten, meggyőző eredményekkel működik a talajszkennelésen alapuló tőszámbeállítás is, illetve tesztelés alatt áll a Dekalb hibridek precíziós tőszámbeállítása.
A Dekalb kukoricahibridekhez kapcsolódik az Acceleron csávázószer-kombináció, amely négy fungicid hatóanyagot és biostimulátort tartalmaz – az idei ősztől már hat Dekalb hibrid vetőmagja ezzel a csávázószerrel kerül forgalomba. Az Acceleron teljes védelmet ad a kelő kukoricának a gombabetegségekkel szemben, serkenti a mikorrhizakapcsolatok kialakulását. Ezzel jóval nagyobb funkcionális gyökérfelületet tud kialakítani a kukorica, ami komoly előnyt jelent a növény számára.
Széfener technológia
A Bayer 18 éve fejleszt széfenertartalmú gyomirtó szereket, és jelenleg minden, a cég által kínált kukorica gyomirtó szer tartalmazza ezt a kultúrnövény biztonságát garantáló anyagot. A széfener technológia fejlődését, jelentőségét Nagy Lajos herbicidfejlesztési menedzser mutatta be.
A herbicidek különféle válaszreakciókat váltanak ki a növényekből, melyekkel próbálják elkerülni azok káros hatását. A széfener vegyületek az ártalmatlanítás folyamatát gyorsítják fel, így a kultúrnövényben a káros koncentráció alatt tarják a herbicidet. Nagy jelentősége van ezeknek az anyagoknak olyan széles spektrumú, kiváló hatású gyomirtó hatóanyagok esetében, melyek széfener nélkül a kukoricában is kárt tehetnének. A gyomirtó hatóanyag és a széfener vegyület megfelelő párosításával megmarad a kiváló gyomirtó hatás, miközben a kukorica minden káros hatástól mentesen fejlődhet.
A Bayer kukorica gyomirtó szerei-ben használatos széfenermolekulák az izoxadifen-etil (Monsoon, Mester, Laudis) és a ciproszulfamid (Merlin Flexx, Adengo, Monsoon active, Mester Power). A Bayer a fejlesztései során arra törekedett, hogy széfenermolekulái többféle herbicid káros hatását is kivédjék. Ennek köszönhető például, hogy a Laudis készítményben lévő izoxadifen-etil a vele tankkombinációban kiadott dikamba hatóanyag káros hatását is kiküszöböli a kukoricán, így együtt késői posztemergens kezelésben is biztonsággal kijuttathatók.
Átfogó növényvédelmi kínálat a kukoricában
A konferenciasorozat különböző helyszínein Ürmösi László, dr. Görcsös Gábor, Rónai Gábor és Pljesovszki Tibor területi képviselők mutatták be a Bayer kukorica növényvédelmi ajánlatát. A paletta végigkíséri a kukorica fejlődését a keléstől a betakarításig a kártevők, kórokozók és gyomnövények elleni védelemben egyaránt.
A kukorica már a élete első időszakában több kritikus fejlődési állapoton átesik, mint a kelés, az 1–3 leveles állapot-ban lezajló gyökérváltás vagy a 7–8 leves korban meginduló csődifferenciálódás. Ezek zavartalan lefolyása, a felesleges stressz kerülése a gazda egyértelmű érdeke. A zavartalan keléshez, az optimális tőszám kialakulásához a Bayer a csávázással a vetőmagra felvihető Sonido és Mesurol rovarölő hatású készítményekkel járul hozzá.
Időzítéstől függően a gyomirtás a fent sorolt fejlődési fázisok mindegyikét érintheti. A Bayer széfenertartalmú készítményei a kiemelkedő gyomirtó hatékonyság mellett kíméletesek a kukoricával, nem okoznak felesleges stresszt.
Az Adengo ajánlott kijuttatási ideje a kukorica 1–3 leveles állapotára esik. Széles spektrumú, a kukoricával kíméletes készítmény, mely levélen és talajon keresztül is kifejti a hatását. tartamhatása hosszú, a tenyészidőszak egészére képes biztosítani a gyommentességet.
A klasszikus gyomirtási időszak (3–6 leveles kukorica) készítménye a Capreno. Talaj- és levélherbicidként is működik, tartós, markáns hatást várhatunk tőle. A három éve piacon lévő Capreno a Bayer legújabb kukorica gyomirtó szere.
Szintén a klasszikus gyomirtási időszakban javasolt a Bayer legszélesebb spektrumú készítménye, a Monsoon active használata. Levélen és talajon keresztül is kifejti a hatását.
Egy évtizedes múltú a Laudis: megjelenésével új korszak kezdődött a kukorica gyomirtásában. Széles spektruma, kimagasló szelektivitása, rugalmas felhasználhatósága, gyors, látványos hatása méltán alapozta meg a népszerűségét. A készítmény bevezetése egyben egy új formuláció, az olajos diszperzió (OD) megjelenését is jelentette. Az OD formula a kiváló esőállóságon túl sokkal jobb terülést, a viaszos levélfelületen a hatóanyag gyors bejutását biztosítja.
A kukorica növényvédelmében egyre fontosabb elemmé válik a termény toxintartalmának minimális szinten tartása. Ehhez a csövön megjelenő kártevők és kórokozók elleni együttes védelem jelenti a legjobb megoldást. A Bayer kínálatában ezt a célt szolgálják a Decis Mega és Biscaya rovarölő szerek, illetve a Propulse és Prosaro gombaölő szerek.
A fenntarthatóság közös ügy
A Bayer elkötelezett a felelős növényvédőszer-használat mellett, ami a fenntartható növénytermesztés nagyon fontos eleme. A cég ezen a területen végzett munkájáról, eredményeiről számolt be Kratancsik Elvira fejlesztési és engedélyezési vezető.
A minél kedvezőbb tulajdonságú növényvédő szerek fejlesztése és megtartása a gyártók és a felhasználók közös érdeke, ami az EU szigorú engedélyeztetési rendszerében ez egyre nehezebb feladat. Megkönnyítheti ezt a peszticidek felelős használata, amivel minimálisra csökkenthető az emberi egészség és a környezet veszélyeztetésének kockázata.
A Bayer a növényvédő szerrel dolgozók és a környezet védelméhez tevőlegesen is hozzájárul:
•
A deflektor a leporló csávázószer ártalmatlanítását szolgálja vetés közben.
A Bayer aktív szerepet vállalt abban, hogy a gazdák ezekhez térítésmentesen hozzájussanak.
•
A Phytobac a permetezőgép mosásából származó növényvédőszer-maradék zárt rendszeren való lebontását szolgálja.
•
A cég rendelkezésre bocsátja a biztonságos növényvédőszer-adagolást szolgáló easyFlow berendezést partnerei számára.
•
Rendszeresen felhívja a figyelmet a megfelelő védőeszközök használatára.
A hasznos élő szervetek védelme érdekében részt vállal méhhotelek, méhlegelők fejlesztésében, kialakításában.
A hatékonyság növelése kulcskérdés a jövő mezőgazdaságában.
Szerző: AgrárUnió
Címkék: innováció, Bayer, kukorica, kukoricatermesztés, konferencia
Dr. Békési Pál kiemelkedő munkássága és életútja

Pulsar® Plus-os gyomirtás mesterfogásai

Húsipari innovációk: új kutatás-fejlesztési projekt indul a ...

Nézzük, hogy miért/mivel vakcináznak itthon a száj- és ...

Elmarad a NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow-Mezőfalva

Tovább csökkent a mezőgazdaságigép-forgalom

Társa a bajban és az aszályban is – Vízszivattyúk a STIHL ...

RSzKF-vírus: biztos, hogy meg kell semmisíteni a teljes ...

Baktériumos talajoltás lépésről lépésre: Mit érdemes tudni?

Lássuk, mi történik azután, ha száj- és körömfájás tüneteit ...