
Jégkár miatt kisebb szőlőtermést várnak Szekszárdon
Hírek - 2017.08.10
Több száz hektáron esett jégkár miatt a tavalyinál kisebb szőlőtermést várnak a szekszárdi borvidéken, a nem károsodott területeken ugyanakkor jó minőségű szőlőt szüretelhetnek a termelők.
A 2170 hektáros borvidéken Bátaszék és Báta térségében július végén pusztított jégeső mintegy 550 hektáron károsította a szőlőültetvényeket - mondta Nagy István, a bátaszéki hegyközség elnöke.
Van olyan, 70 hektáros ültetvény, ahol nem csak a fürtöket, hanem a leveleket és a vesszőket is tönkretette a jég, több táblában 90-100 százalékos a kár. A térségben három évtizede nem tapasztaltak hasonló jégverést - tette hozzá.
A jégeső jó termőképességű, 8-10 éves ültetvényeket ért, van ahol nem is érdemes szüretelni - jegyezte meg. A károk felmérése jelenleg is folyamatban van; az érintett területeken 80 mázsás átlagtermésre számítottak, a kár nagyságát eddig több százmillió forintra becsülik. A termelők a kárenyhítési alapból a terméskiesés értékének 30 százalékára számítanak - mondta a hegyközségi elnök.
Heimann Zoltán, a borvidék elnöke arról számolt be, hogy ott, ahol nem érte kár a szőlőket, jó termés ígérkezik, és kiemelkedő évjáratban bíznak.
A szüret hivatalosan augusztus 7-étől a korai fajták, cserszegi fűszeres, irsai olivér szedésével kezdődött, majd az oportóval folyatódik. Augusztusban a kékszőlők szürete is elkezdődik, szeptemberben a legnagyobb területen termő kékfrankos egy részét szedik, majd októberben a cabernet fajták és a merlot szürete következik.
A Hegyközségek Nemzeti Tanácsának adatai szerint a szekszárdi borvidéken közel 60 szőlőfajtát termesztenek, a legnagyobb területet, 602 hektárt a kékfrankos foglalja el, 470 hektár a cabernet fajták, 362 hektár a merlot ültetvények nagysága, a fehér fajták közül az olaszrizling a legjelentősebb, 95 hektáron.
A borvidéken 2016-ban 2174 hektáron 133 ezer mázsa szőlőt szüreteltek, az újbor mennyisége 92 151 hektoliter volt. Az átmenő borkészlet mennyisége 85 656 hektoliter.
Forrás: MTI
Címkék: szőlő, jégkár, boridék, szüret, szőlőtermés, Szekszárd
Megjelent a ragadós száj- és körömfájás betegség ...

Tavaszi aktualitások a növénytermesztésben

A 21. század gyermekei: kütyü kontra paripa – Lovas fejlesztés: a ...

Gabonapiaci trendek: fókuszban az árpa és a búza

Újabb rovarölő permetezőszer kapott engedélyt Magyarországon ...

Mi várható kukorica és cirok fronton?

Kalászos gabonáink levélbetegségei – Milyen betegségekre ...

Ezt gondolja az európai közvélemény a közös agrárpolitikáról

Első tavaszi repcekártevőink, a szárat károsító ormányosok – ...

Hogyan indítsuk a tavaszi növényeket aszályban