
A növénytermesztők fekete éve
Hírek - 2023.07.12
Javában zajlik a betakarítás, a tavalyinál lényegesen kedvezőbb időjárásnak köszönhetően a hozamok ugyan magasabbak, mint az aszály sújtotta 2022-es évben, de jelentősen elmaradnak az előzetes várakozásoktól.
Nem csak a termésmennyiség okoz most csalódást sok termelőnek, hanem a piaci helyzet is.
Miközben a termelési költségeik rendkívüli módon megugrottak, addig a termények felvásárlási árai az idei évben kevesebb mint a felére zuhantak. A gazdálkodók e miatt, még az átlagosnál jobb terméseredmények mellett is, csak veszteséget termelnek. Ez sajnos minden meghatározó növény esetén igaz. Például a búzatermesztőknél - még átlag feletti termésátlag mellett is - a ráfizetés mértéke meghaladhatja a 100.000 forintot hektáronként.
A hazai felvásárlási árak - melyek hosszú időn keresztül lekövették az európai tőzsdei árakat – idén elszakadtak ettől a trendtől, Magyarországon irreálisan alacsony, az uniós áraktól 30-40%-al alacsonyabb árszintek alakultak ki. Ráadásul még ezen az áron is alig van kereslet a hazai gabona iránt, az uniós piac telítődött az ukrán gabonával. (Hiába nem lehet Magyarországra beszállítani búzát, a felvevőpiacainkra zavartalan az áruszállítás.)
Hatalmas baklövés volt a kormányzat részéről a tavaly bevezetett export bejelentési kötelezettség, mivel akadályozta a piaci kapcsolatokat, a szerződések teljesítését. Ennek következtében pedig fontos piacokat vesztettünk, amelyeket a mai napig nem sikerült visszaszerezni. Ha nincs piac, nem lehet hol eladni a gabonát.
Ha nem lehet eladni, raktározni kell, a raktárak egy része pedig már így is foglalt a tavalyról áthúzódó készletekkel, valamint az ukrán importtal. Most még van elég tárolókapacitás, de a napraforgó és különösen a kukorica betakarításakor már komoly logisztikai problémák léphetnek fel, ha addig nem sikerül a letárolt gabonafélék legalább egy részét értékesíteni.
A gazdák ismét rendkívül súlyos helyzetbe kerültek. A növénytermesztők jelentős hányada minden egyes hektár területén veszteséget termel. Azok után, hogy a tavaly elszenvedett, mintegy 1000 milliárd forintos aszálykár mindössze 5%-át kompenzálta a kormányzat, most ismét mostohagyerekként kezeli az agráriumot. A kormány minden kis és középvállalkozás számára ez év végéig - a likviditási gondjaik enyhítésére - kedvezményes hitelkonstrukciót biztosított. Ez alól érthetetlen módon csak az agrárium a kivétel.
Sokan meg vannak róla győződve, hogy az élelmiszerek magas fogyasztói áraiért - és az élelmiszerinfláció szintjéért - a termelők a felelősek. Ezt mi sem cáfolja jobban, mint az a tény, hogy miközben a búza termelői ára a felére esett, addig a kenyér ára gyakorlatilag változatlan.
Sok - aszály sújtotta területen - gazdálkodó már a tavalyi év után is azon gondolkozott, hogy a területei egy részén nem termel, mivel nem látta biztosítottnak a befektetése megtérülését. Az idei évben – a veszteségek finanszírozásának nehézségei miatt – még több termelő fogja feltenni magának azt a kérdést, hogy érdemes e egyáltalán termelni, ha munkája eredménye csak egy vaskos veszteség.
Ha fontos a vidék, ha fontos az agrárium, akkor vissza kell szerezni az exportpiacainkat, likviditást kell biztosítani a termelőknek, minden eszközzel segíteni kell a túlélésüket.
Ne váljunk a parlag országává.
Forrás: MOSZ
Címkék: aratás, betakarítás, gabona, felvásárlási ár, növénytermesztők
Befejezte a termelést, a Nitrogénművek bezár?

Hírek, információk a szántóföldről - Állítások és tények a mezei ...

Januártól jönnek a kötelező visszaváltási díjas termékek

Végkiárusítással egybekötött Black Friday Genezis Műtrágya ...

Trágyaszórók a Fliegltől: megrakva minden földi jóval

Traktor útmutató: a legkedveltebb traktormárkák ...

Forradalmi Hardi újdonságok az idei Agritechnica kiállításon

Jövő évi vetési tervek – életbe lépő új vetésváltási és ...

Szélsőségek a kukorica árában: továbbra is nagy a ...

Szója: egy lehetséges kiút – Karintia Szója Szakmai Napok