GYOMIRTÁS ŐSSZEL – EGYSZERŰBB VÉDEKEZÉS TAVASSZAL
Növényvédelem - 2020.11.01
Éghajlat-változás, hatóanyag-kivonások, fajtaváltás, egyszikű gyomok terjedése, őszi rovarkártétel és gabonavírusok…és a sort még természetesen lehetne folytatni. Az eredője mindezen tényezőknek az, hogy ha jövedelmezően szeretnénk a jövőben is kalászos gabonát termelni, át kell gondolnunk az eddig alkalmazott technológiai elemek hatékonyságát, és ha indokolt, változtatnunk/fejlesztenünk kell.
A kalászosok gyomirtását a különböző eljárások kombinálásával kell megoldani. Ki kell használni a vetésváltás adta lehetőségek mellett a gyomirtási szempontból optimális időben végzett talajművelési elemeket, a mechanikai gyomirtási eljárásokat is. A megfelelő fajta kiválasztása, az okszerű tápanyagellátás és a rovarkártevők elleni védelem a homogén, sűrű állomány biztosításával járul hozzá a gyomnövények elleni sikeres védekezéshez.
Hazánkban a kalászosok őszi gyomirtása az utóbbi években egyre szélesebb körben alkalmazott technológiai elemmé vált. Erre kényszerítenek bennünket a jelentősen megváltozott gyomviszonyok és az egyre szélesebb körben alkalmazott, alacsony vetőmagnormával és korábban vetett búza, s részben az árpa állományok, amelyek szinte semmilyen gyomelnyomó képességgel nem rendelkeznek.
A nagy széltippan ma már a 3. legfontosabb gabonagyomunk, és új területeken is megjelent, illetve terjed. Az ősszel kelő kétszikűek (pl. veronika-félék, árvacsalán-félék, tyúkhúr) pedig képesek gyepszerűen vastag rétegben beborítani a talajt, és elnyomni a gyenge gabonaállományt. A tavaszi gyomirtás idejére ezek a fajok legtöbbször már túl vannak életciklusuk nagy részén, és sikerrel kifejtették súlyos károsító hatásukat is – tápanyagot és vizet vonnak el a kultúrnövénytől.
A kalászosok esetében is igaz, hogy a megcélzott magas termésszint elképzelhetetlen a gyomkonkurencia minél korábbi kikapcsolása nélkül. Erre kiválóan alkalmas az őszi gyomirtás, amely beavatkozásnak természetesen munkaszervezési előnyei is vannak, hiszen így jelentősen csökkenthető/egyszerűsíthető a tavaszi gyomirtás.
A Bayer egyik őszi kalászos gyomirtó szere, az EXPERT MET 2020-ban is rendelkezésre áll. Őszi búza, őszi árpa, rozs és tritikálé kultúrákban a készítményt korai posztemergensen, a kultúrnövény 1 leveles és 3 leveles állapota között (BBCH 11-13) kell kijuttatni. Fontos, hogy kezeléskor a magról kelő kétszikű gyomnövények szik-két leveles, a nagy széltippan 1-2 leveles fejlettségű legyen. Az EXPERT MET dózisa minden kalászos esetében egységesen 0,35 kg/ha. Mivel a készítmény a levélen keresztüli hatása mellett a talajon keresztül is hat, a megfelelő hatékonysághoz szükséges a jól megművelt, aprómorzsás, rögmentes talajfelszín.
A másik gyomirtószerünk az ATLANTIS OD, az őszi búza elsősorban egyszikű gyomnövényei ellen hatékony posztemergens készítmény, de hatékonyan pusztítja a magról kelő keresztes virágú gyomokat, valamint a szikfű- és pipitér fajokat is. Nagy széltippan és parlagi ecsetpázsit ellen 1,0-1,25 l/ha dózissal kimagasló hatékonysággal alkalmazható. Gátolt növekedési viszonyok között (szárazság, tápanyaghiány), valamint erős gyomfertőzés esetén a hatékonyság jól fokozható 1 l/ha Mero hozzáadásával. A nehezebben irtható gyomok közé tartozó rozsnok fajok (fedél rozsnok, mezei rozsnok, gabona rozsnok, bókoló rozsnok, meddő rozsnok) ellen 1,5 l/ha dózissal lehet a legjobb hatást elérni.
Csorba Csaba, Bayer Crop Science
Mákja van! – Telephelylátogatáson a Fine-Seed-nél, ...
A köles, mint alternatív növény jelentősége a korszerű ...
A forgatásos talajművelés előnyös a kultúrnövény fejlődése ...
Három milliárd eurós hitel a mezőgazdasági termelőknek és a ...
Visszatér régi jó „barátunk” – Véleménycikk az elektronikus ...
Olajfák a szőlőhegyen? – Zöldség- és gyümölcstermesztő ...
Isterra tavaszi ajánlat – A szója végre elfoglalja megérdemelt ...
Gondolkodjunk komplexen! – A legelő botanikájától a biohúsig
Mi történik télen a gabonatáblákon? – Állandó kártevők, ...
Folytatódik a legkisebb termelők támogatási programja