
Bayer Gyümölcs Szimpózium
Kertészet - 2017.04.07
Korszerű technológiákkal a minőségi termelésért A gyümölcstermesztők számára szervezett, évnyitó szakmai rendezvényeit 2017 februárjában három helyszínen, Nyíregyházán, Lajosmizsén és Sormáson rendezte meg a Bayer Hungária Kft. A több év alatt hagyománnyá váló szakmai tanácskozások célja, hogy a növényvédelem aktuális kérdéseiben, a Bayer ezekre kínált modern megoldásaiban tájékoztatást és iránymutatást adjon a gazdáknak.
dr. Simon Gergely
A Bayer mint a világ egyik vezető fejlesztőcége a kor kihívásainak megfelelő eszközöket ad a termelők kezébe. Tevékenysége azonban ennél bővebb: a kémiai és biológiai növényvédelmi megoldásokon túl egyéb, a termelést támogató szolgáltatásokkal is segíti partnereit. Ezt a célt szolgálják a Bayer Gyümölcs Szimpóziumok is. Az idei évben dr. Simon Gergely és dr. Szabó Árpád a SZIE Kertészettudományi Kar és dr. Bujdosó Géza a NAIK Gyümölcstermesztési Kutatóintézet képviseletében tartott előadást a rendezvényeken.
Korszerű, intenzív technológia
Európában a mezőgazdasági felhasználású területeken belül a gyümölcstermesztés 1,5-2 százalékot tesz ki, termelési értékben azonban eléri a 10 százalékot. Az egységnyi területen előállított nagyobb érték azonban nagyobb beruházásokat és fenntartási költséget igényel – indította előadását Simon Gergely. A rendkívül tőkeigényes telepítések körültekintést igényelnek, és az uniós támogatások, szabályozó mechanizmusok megkerülhetetlenek a tervezésben. A piaci igények olyan ültetvények létesítésére sarkallják a gazdákat, amelyek Nyugat-Európában is eladható, minőségi gyümölcsöt képesek szolgáltatni. Ennek fontos összetevője az átgondolt fajtaválasztás, az intenzív művelést lehetővé tevő ültetvényszerkezet és technológiák kialakítása. A piac megköveteli a korszerű növényvédelemnek köszönhető egészséges, minimális környezetterheléssel előállított gyümölcsöt, ami integrált technológia alkalmazásával valósítható meg. Sajnos a hazai termesztésben a tőke hiánya határokat szab ezeknek a beruházásoknak, nem beszélve a fontos védelmi eszközök (jégvédelem, fagyvédelem) telepítéséről.
dr. Szabó Árpád
A kedvezőbb piaci pozíció eléréséhez a termelők szervezettségének javításában és a betakarítás utáni tevékenységek (válogatás, hűtve tárolás, csomagolás) fejlesztésében is jócskán vannak tennivalók. A nagy piacokon akkora tételekkel lehet megjelenni, amennyi egy-egy termelő számára nem reális. A TÉSZ-ek működése lenne hivatott megnyitni ezeket a kapukat, a hazánkban működő 70-80 szövetkezet azonban a gyümölcstermelés mindössze 15-20%-át fedi le.
A hazai termelési és fogyasztási adatokra kitérve az előadó elmondta: a körülbelül 80 ezer hektár ténylegesen termelő ültetvény átlagosan 800-850 ezer tonna gyümölcsöt állít elő. Az átlagos fogyasztás 80-100 kg/fő között alakul (ami megközelíti a Nyugat-Európában jellemző 110-120 kg/fő értéket), azonban ebből a mennyiségből már 20-25%-ot a déli gyümölcsök tesznek ki.
Védekezés a takácsatkák ellen
A takácsatkák az ültetvények legnehezebben kordában tartható károsítói közé tartoznak, károkat és sok bosszúságot jelentenek. Felszaporodásuk esetén a szívogatásukkal korai lombvesztést okoznak, ami átlagosan 10-15% termésveszteséggel jár. A kártétel hatása átnyúlik a következő évekre is, mivel a lombvesztés a rügydifferenciálódást is negatívan befolyásolja.
Az előrejelzéssel, védekezéssel kapcsolatban Szabó Árpád hangsúlyozta: év közben az atkanépességre jellemző, hogy egy időben minden fejlődési alakja előfordul, aminek körülbelül felét a tojások teszik ki, a mozgó alakok aránya 10-20% körüli. Szabad szemmel a kifejlett egyedek érzékelhetők, a lárvák, pláne a tojások viszont nem láthatók. A kezelés módjának, idejének megválasztásához azonban a populáció tényleges nagyságát, összetételét ismernünk kell, ami gyakorlatilag mikroszkópos levélvizsgálattal megoldható. A védekezések akkor lehetnek eredményesek, ha a felszaporodás kezdetén elvégezzük őket: irányadó küszöbértékként az előadó az öt egyed/levél állománynagyságot nevezte meg.
Szabó Árpád egy laborvizsgálatról is beszámolt, amelyben takácsatkák elleni kezeléseket értékeltek. Az eredmények új megvilágításba helyezik az Envidor és a Movento készítményeket. Bár a két termék rokon hatóanyagokat tartalmaz, korábban mégis több tulajdonságban (növényen belüli mozgás, atkaölő hatás) elérően ítélték meg ezeket. A kontakt szerként nyilvántartott Envidor a levélben transzlamináris mozgást mutatott, tehát mély hatású szerként viselkedett. A Movento a vizsgálatban az Envidort megközelítő tojásölő hatással bírt, és jó hatékonysággal irtotta a takácsatkák lárváit, nimfáit is. Az azonban mindkét termékről ismét beigazolódott, hogy nem való a kifejlett nőstények elleni védekezésre.
Változások a Movento esetében
Hegyi Tamás
fejlesztési menedzser
A Movento rovarölő készítmény több en--gedélyokirat-módosításon, illetve sikeres újraengedélyezésen is átesett. A készítmény felhasználásában ezek változásokat hoztak, amelyekről Hegyi Tamás fejlesztési menedzser számolt be.
A Movento felhasználási engedélyét az alma, a körte és a káposztafélék mellett további kultúrákra is kiterjesztették:
•
csonthéjas gyümölcsökben (őszibarack, kajszi, szilva, cseresznye, meggy) felhasználható levéltetvek, pajzstetvek ellen,
•
szőlőanyatelepeken szőlőgyökértetű, kabócák ellen,
•
hajtatott szamócában levéltetvek, szamócaatka, liszteske ellen,
•
köszmétében, ribiszkében és áfonyában levéltetvek, gubacsatkák, pajzstetvek ellen,
•
hajtatott zöldségfélékben (paprika,
paradicsom, uborka) levéltetvek, trip-szek, liszteske, takácsatkák ellen,
•
dísznövényekben levéltetvek ellen.
A készítmény sokrétű felhasználásából az előadó kiemelt néhányat, és hasznos tanácsokat adott a kezelés technológiába illesztését, időzítését, módját tekintve. A körte és annak veszélyes kártevője, a körtelevélbolha nem újonnan került be a készítmény engedélyokiratába, mégis megér néhány gondolatot. Hegyi Tamás hangsúlyozta: bár a Movento felhasználása virágzás után javasolt, a körtelevélbolha elleni védekezés hamarabb kezdődik! A korai kezelések biztosítják a kártevő-populáció szinkronizálását, hogy a Movento készítménnyel a rá érzékeny lárvaállapotot célozhassuk meg. A korai kezelésekre használhatók olajos készítmények a lemosáskor, Envidor sárgatojás-állapotban, Alsystin a fiatal lárvák ellen.
A csonthéjasokban való felhasználásból kiemelte:
•
A szilvában, kajsziban károsító hamvas szilvalevéltetű erős viasztermelése miatt gyakorlatilag morfológiai rezisztenciával rendelkezik, ami a rovarölő kezelések hatékonyságát igencsak lerontja. A Movento megoldást jelent erre a problémára is, akárcsak cseresznyében a fekete cseresznye-levéltetű ellen.
•
A pajzstetvek (eperfapajzstetű, kaliforniai pajzstetű, közönséges kagylós pajzstetű) elleni védekezésben szintén jó eredménnyel használhatjuk
a Moventót. Ezeknél a kártevőknél
a lárvarajzást kell megcélozni.
•
A bogyós gyümölcsű növények közül az előadó a szamócát emelte ki, mivel a szamócaatka ellen kiváló hatékonyságú szer került a termelők kezébe.
A Movento nem taglózó szer. Felszívódó, szállítódó hatóanyagát a kártevők a növényből veszik fel, így a kezelés eredménye egy hét után látható, viszont a hatástartama hosszú.
Luna termékek gyümölcsösben
Gáspár Gergely
A Luna termékek felhasználási területeit Gáspár Gergely és Kleofász Mátyás ismertette. A Luna Experience sokoldalú készítmény (számos kultúrában, több betegség ellen), amely a kezelt felületen és az új növekményben is védelmet ad. A fiatal termék ennek köszönhetően nagy népszerűségre tett szert, és stabil technológiai elemmé vált a gyümölcsösök növényvédelmében. Az almatermésűek betegségei között a Luna Experience egyik erőssége a lisztharmat elleni ki--emelkedő hatékonysága. A kezelést már piros bimbós állapotban el kell végezni, és erős fertőzésnél a Luna Experience-kezelést meg kell ismételni, lehetőleg két héten belül. Bevethető varasodás ellen is, kontakt fungicidekkel kombinációban (Antracol, kaptán, ditianon): blokkolja az induló fertőzést, és antisporuláns hatásának köszönhetően a szekunder fertőzés mértéke is lényegesen lecsökken. A csonthéjasültetvényekben – 2016-tól már szilvában is – kiváló hatékonysággal használhatjuk levélbetegségek, továbbá virág- és gyümölcsmonília ellen.
A Luna Privilege készítményt az előadók elsősorban a gyümölcsön fellépő betegségek, tárolási betegségek elleni védelemre ajánlották a gazdák figyelmébe. Hangsúlyozták: időben végezzük el a kezelést, mivel a kórokozók már a gyümölcsszíneződés idején is jelen vannak, és a fertőzésnek akkor tudjuk elejét venni, ha az éréskor aktivizálódó gombát a gyümölcs viaszrétegében várja a fungicid. A Luna Privilege használatával hatékonyan visszaszoríthatók a tárolási betegségek és növelhető a pulton tarthatóság ideje.
Szerző: AgrárUnió
Címkék: Bayer, gyümölcs, gyümölcs szimpózium, gyümölcstermesztők
Barkók a kapásokban – Előfordulásuk, fajtáik, kárképeik, ...

Nedvességmegtartás Horsch gépek használatával – ...

Felszín alatti csepegtető öntözés (SDI)

Elmarad a NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow-Mezőfalva

A mezőgépek veteránjai – Próbakörök két Landini traktorral

GEOSYNERGIA – Talaj- és növénykondicionáló készítmény

Dr. Békési Pál kiemelkedő munkássága és életútja

A csemezpusztai környezeti katasztrófa - további lépések ...

Az örökség megőrzése, a fenntarthatóság erősítése: Biharugra ...

Virág- és becőkárosító kártevők a repcetáblákon – Kártételeik ...