Petőfi körtefája
Hírek - 2023.04.20
Hargita tisztásától a tündérkertig, hamarosan több mint kétszáz helyen ehetünk Petőfi híres körtefájának gyümölcséből.
A székelykeresztúri Gyárfás-kúria udvarán található Petőfi körtefájaként elhíresült fa arról nevezetes, hogy a költő a halála előtti utolsó estéjét töltötte itt, ennek a fának az ágai alatt, mely egészen az 1960-as évekig élt. Talán még a széltől is óvták, kerítést állítottak, kopjafákon emlékeztek meg a híres, „utolsó tanúról”, de az idő vasfoga, végül ezt a fát is felemésztette. 1969.-ben a szabadságharc évfordulójára való megemlékezésként, egy körtefa csemetét ültettek a kertbe, de ennek semmi köze nem volt Petőfi fájához. Végül 2017.-ben sikerült az eredeti körtefa leszármazottjait is beültetni a Gyárfás-kúria udvarába Hatos György főkertész segítségével.
A kúria épületében az ötvenes években kórházat rendeztek be, belgyógyászattal, gyermek és tüdőgyógyászati osztállyal. Utóbbiban kezeltette magát többször is nagykedei Farkas Ferenc, aki szabadidejében szívesen kertészkedett, és nagy tisztelője volt Petőfinek. A kúria udvaráról az akkor még élő eredeti körtefáról oltóágat vágott magának, melyet a saját kertjében fel is használt, megmentve a későbbi generációknak a fa genetikai mintáját. A nagykedei háza udvarán lévő körtefa, melyre ráoltotta az eredeti kálmánkörte fát, még most is él, de idős kora miatt, már egyik fele kezd kiszáradni. Erről a fáról Magyarország különböző településeire is került már oltóvessző, és Erdélyben is szép számmal megtalálhatóak már a fa klónjai. Mindennek azért van jelentősége, mert ugyanazt a körtét szedhetjük, és ízlelhetjük meg, mint Petőfi annak idején, amely hozzájárul a Pefőfi kultusz éltetéséhez, fenntartásához.
Petőfi körtefájának öröksége sok kertészt, pomológust tovább gondolkodásra késztetett, így került egy oltvány a pórszombati Tündérkertbe. Ezt az újra szaporított oltványt kaphatja meg, bármely közösség, amely Gyümölcsoltó Boldogasszony napjáig, március 25.-ig csatlakozott a felhíváshoz, mely a költőt ünnepli a Magyar Kultúra Alapítvány szervezésében. Mindössze annyit kértek a közösségektől, hogy gyűjtsék össze saját régiójuk legjobban az adott tájegységet jellemző gyümölcsfáit, és a hozzájuk kapcsolódó dalokat, történeteket, legendákat, ételeket. A beküldőknek az eredeti körtefa oltványát adják ajándékba, de hozzá lehet jutni más oltványokhoz is, melynek leírását Ambrus Lajos írónak köszönhetjük.
A felhívásra nagyjából kétszázan jelentkeztek, a csemetéket pedig április 20.-ától fogják megkapni a jelentkezők. A beküldött anyagok közt, sok őshonos gyümölcsfát és a hozzájuk tartozó hiedelmeket, szokásokat, dalokat ismerhettek meg a kiírók, sőt a lekvárfőzéstől, a selyemhernyó tenyésztésig, a rettenetes filoxéra járványon át még egyes települések körüli vadkörtefákról és erdei gyümölcsökről is kaptak összeírásokat.
Címkék: petőfi, körte, körtefa
A 2025. évi AGROmashEXPO Hazai és Nemzetközi Termékfejlesztési ...
Gondolkodjunk komplexen! – A legelő botanikájától a biohúsig
Olajfák a szőlőhegyen? – Zöldség- és gyümölcstermesztő ...
Amikor a kevesebb tényleg több – Példák a PIPELIFE korszerű ...
Isterra tavaszi ajánlat – A szója végre elfoglalja megérdemelt ...
Folytatódik a legkisebb termelők támogatási programja
A FAO új iránymutatást tesz közzé a szarvasmarhák influenza ...
Mi történik télen a gabonatáblákon? – Állandó kártevők, ...
A köles, mint alternatív növény jelentősége a korszerű ...
Íme, egy új, stressztűrő kukorica, kiugró termőképességgel