Ez a gabona jó válasz lehet a szárazságra: 2023 a köles éve
Hírek - 2022.12.18
Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) 2023-at a köles nemzetközi évének nyilvánította. A szakemberek úgy vélik, hogy a köles hamarosan a mindennapi étrend szerves részévé válik az egész világon, ugyanis rostban gazdag, gluténmentes, fogyasztása számos egészségügyi előnnyel jár.
A köles igazán sokoldalú alapanyag, noha még nem örvend akkora népszerűségnek, amekkorát érdemelne - ám az ENSZ szerint ez néhány éven belül meg fog változni. A kölest megfőzhetjük és a rizshez hasonlóan köretként tálalhatjuk. Liszt formájában gluténmentes sütemények, muffinok, kenyerek és tészták készítéséhez is használható. Müzlik alapja, turmixok összetevője és kásák kiegészítője is lehet.
Az egészségügyi szakértők a "következő quinoaként" emlegetik a kölest, ami valójában nagyságrendekkel felülmúlja elődjét. A köles ugyanis sokoldalúbb, mint a quinoa, ráadásul több egészségügyi előnye is van. Emellett a környezet szempontjából fenntartható.
A köles – mely hagyományos élelmiszer Afrikában és Ázsiában - képes kielégíteni az átlagember szinte összes táplálkozási és egészségügyi szükségletét. Gazdag vasban és cinkben, gluténmentes, alacsony glikémiás indexű, háromszor annyi kalciumot tartalmaz, mint a tej, ráadásul rengeteg fehérje is van benne.
Ennek ellenére a Trópusi Nemzetközi Növénykutató Intézet (ICRISAT) és az Indiai Köleskutató Intézet (IIMR) szerint étrendet átalakító mozgalmakra van szükség ahhoz, hogy a köles olyan népszerűvé váljon, mint a quinoa.
A köles a késő bronzkorban jelent meg a mai Franciaország és Svájc nyugati részén élő emberek étrendjében. Az ellenálló gabona termesztése az Európában akkoriban uralkodó szárazságra adott válasz lehetett. A fogak és csontok biokémiai elemzéséből kiderült, hogy míg a kora bronzkorban árpa és búza szerepelt az emberek ételei között, a késő bronzkortól már megjelent a köles is, ez az Ázsiából származó növény, amely főként száraz környezetben növekszik.
A humán táplálkozáson kívül az állattenyésztésben is nagy jövő előtt áll, az egész növényből – zölden lekaszálva – nagy tömeget adó, ízletes szenázs, vagy széna készíthető. A köles esetében a fuzáriumfertőzés és az ebből eredő toxinszennyezés kockázata minimális, rendkívül gyors fejlődésével pedig lehetővé teszi a termőföld jobb kihasználását. A vetésforgóba könnyen beilleszthető növény.
Címkék: köles, szenázs, táplálékA Corteva új üzleti megközelítése javítja a gazdák ...
Megjelent az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás ...
Az őstermelők már saját maguk is létrehozhatják hatósági ...
Jelentősen átalakulhat a hőmérséklet és a csapadék éven belüli ...
Új AKG- és ÖKO-program, DIMOP-pályázatok
Megjelent az ökológiai gazdálkodás támogatására irányuló ...
A leander teleltetése – minden, amit tudnod kell
Talajvizsgálat a táblatérkép alapú talajművelésre ...
Kihívások és lehetőségek a növényvédelemben
Aszály a természetben, aszály az agráriumban