Friss alapanyagok, friss gondolatok
Növénytermesztés - 2024.03.06
Friss gondolatokat, új készítményeket, gyakorlatias megoldásokat ajánlott a zöldségtermelő kertészek figyelmébe az FMC-Agro közelmúltban lebonyolított Szezonnyitó Online Szakmai Fóruma. A cég fejlesztés iránti elkötelezettsége olyan új megoldásokat tett hozzáférhetővé számukra, amelyek számos ponton segítik munkájukat.
Elvárások a zöldségtermesztéssel szemben
A zöldségtermesztés az élelmiszer-előállítás azon területe, amely esetében fokozottan jelentkezik a fogyasztók egészséges élelmiszerek iránti igénye. Ezért előnyben részesítik azokat a termékeket, amelyek előállítása során kevesebb növényvédő szer került felhasználásra, valamint alacsony mennyiségben, vagy egyáltalán nem tartalmaznak azok használatával összefüggő szermaradékokat. Ezeket az igényeket a kereskedelem igyekszik kiszolgálni, ezért a hivatalos előírásoknál is szigorúbb elvárásokat támasztanak a forgalmazott termékekkel kapcsolatban. Ezeknek megfelelni kizárólag akkor lehet, amikor a termelésben olyan hatóanyagok kerülnek felhasználásra, amelyek már önmagukban is alacsony kockázatot jelentenek, ugyanakkor használatuk nem akadályozza a biológiai megoldások alkalmazását.
Növényvédelmi megoldások a zöldséghajtatásban
A zárt termesztőberendezésben történő zöldségtermelés a kártevők elleni védekezés során nagyban támaszkodik a hasznos élő szervezetek által nyújtott segítségre. Ez azonban csak akkor érvényesülhet, ha az alkalmazott növényvédő készítmények megkímélik azokat. Az FMC-Agro kínálatában több ilyen termék is található, ezekkel biztonságos növényvédelmi technológia építhető fel a termesztés során megjelenő összes kártevővel szemben. Ennek első eleme a Verimark® rovarölő szer, amely a palánta kiültetés előtti bemártásával, valamint kiültetés után 1-2 héttel, csepegtető öntözéssel történő kijuttatásával biztosítja, hogy a növény már a kezdetektől kártevő- és fertőzésmentesen fejlődhessen. A két kezelés 3-4 hét kártételtől mentes időszakot garantál, amely idő alatt a biológiai védekezésben alkalmazott szervezetek betelepíthetők a termesztőberendezésbe, azok felszaporodása ez idő alatt megkezdődhet. A vegetációs időszak további részében a megjelenő kártevők függvényében lehet megválasztani azt a készítményt, amely a legjobb hatékonysággal bír velük szemben. Az FMC-Agro termékkínálatában a lepke- és molykártevők elleni védekezésre a Coragen® 20 SC rovarölő szer, míg a nyugati virágtripsz megjelenése esetén a Benevia® rovarölő szer ajánlott. Mindkét termékre igaz, hogy alkalmazásuk nem veszélyezteti a kártevők biológiai védekezés során alkalmazott természetes ellenségeit. A zöldségtermesztők számára további előnyt jelent, hogy a felsorolt készítmények élelmezés-egészségügyi várakozási ideje rendkívül rövid.
A növényvédelem a hajtatásos zöldségtermesztésnek csupán egy tényezője, a termesztett kultúra megfelelő kondíciójának biztosítása, a termés minőségének javítása legalább ennyire fontos. Erre a célra az FMC-Agro termékkínálatából az Accudo® biostimulátor alkalmazható, amely egy, a természetből kölcsönvett megoldáson alapul. Ez az egyedülálló termésnövelő készítmény olyan mikroorganizmusokat tartalmaz, amelyek kolonizálják a gyökérzónát, szimbiózisba lépnek a gyökérzettel, ezáltal segítik annak fejlődését. Ennek következménye fokozott gyökéraktivitás, növekvő tápanyagfelvétel, amelyek hatással vannak a növény lombozatának fejlődésére, valamint termésképzésére, amely a magasabb minőségű termés nagyobb arányában mutatkozik meg.
Növényvédelmi megoldások a szabadföldi zöldségtermesztésben
Az FMC-Agro készítményei a szabadföldi zöldségtermesztésben is számos, eddig nehezen kezelhető növényvédelmi problémára kínálnak megoldást. Eddig a káposztafélék korai kártevőivel, például a földibolha-fajokkal, vagy a kis káposztaléggyel szembeni hatékony védekezés komoly kihívást jelentett. Azonban a Verimark® rovarölő szer megérkezésével elérhetővé vált egy hatékony védekezési lehetőség, a palánták kiültetés előtti bemártása, amely hosszan tartó védelmet biztosít számos kártevővel szemben.
A hatóanyag a gyökérzeten keresztül felszívódva, majd a nedvkeringésbe kerülve eljut a növény föld feletti részeibe, tartós hatást biztosítva a fiatalkori kártevőkkel szemben. Ezen túl a készítmény a káposztafélék esetében vigornövelő hatással is bír, ami magasabb termésmennyiséget, jobb minőséget eredményez. Azonban a nyári ültetési időszakban a kártevők számára kedvező környezeti körülmények miatt a zöldségállományok folyamatos védelmére van szükség. Erre a célra alkalmazható a Benevia® rovarölő szer, amely összetett, kontakt, felszívódó, valamint transzlamináris hatásának köszönhetően biztos hatással bír a kártevőkkel szemben. A növényben történő szállítódása miatt hatóanyaga, a Cyazypyr® olyan részeken is ki tudja fejteni hatását, amelyek közvetlenül nem érintkeztek a permetlével.
A Benevia® a hagymatermesztés során is sikerrel alkalmazható, ahol egyedülálló módon egyidejűleg nyújt védelmet e kultúra két fontos kártevőjével, a hagymaléggyel, valamint a dohánytripsszel szemben. Hatékonysága egyszerre köszönhető hosszú hatástartamának és felszívódó hatásmódjának. Kijuttatását a kártevők területre történő betelepedését figyelve, előrejelzésre alapozva kell elvégezni, amely alapján általában a 3-5 leveles fejlettségi állapotban történhet meg a permetezés.
A Benevia® a szabadföldi zöldségtermesztés számos kártevője ellen jelent hatékony védelmet, azonban a jó hatáskifejtéshez szükség van arra, hogy alkalmazásakor felhasználói szem előtt tartsanak néhány szempontot. A készítmény kijuttatásakor oda kell figyelniük a permetlé kémhatására, amelynek 6-6,5 pH érték között kell lennie. A viaszos levélfelülettel rendelkező növényeknél, amilyenek pl. a káposzta- és hagymafélék, segíteni kell a hatóanyag növénybe való bejutását, ami növényiolaj-tartalmú adjuváns alkalmazásával érhető el.
A szántóföldi zöldségkultúrák fontos képviselői a paprikafélék, de ide sorolható a csemegekukorica is. E két növény közös pontja, hogy mindkettő kedvelt tápnövénye a gyapottok-bagolylepkének. E kártevő olyan mértékben képes károsítani pl. a kukoricacsöveket, amelynek következtében a fertőzött terület termése konzervipari felhasználásra alkalmatlanná válik. Ez azonban elkerülhető a Coragen® 20 SC rovarölő szer felhasználásával, amelynek előrejelzésre alapozott kijuttatásával biztos védelem érhető el a kártevővel szemben.
RhizoMagic™ Tudástár
A RhizoMagic™ növény- és talajkondicionáló készítmény sokak számára lehet már ismerős a szántóföldi növénytermesztés területéről, hiszen számtalan stresszhelyzetben segített már felhasználóinak. Ugyanez mondható el a zöldségtermesztésről is, ahol az utóbbi években rendkívüli mennyiségű tapasztalat született felhasználásáról. Az FMC-Agro mindezt a RhizoMagic™ Tudástár felületén (fmcagro.hu/tudastar/rhizomagic) rendszerezett módon teszi elérhetővő partnerei számára. A felület, amelyen az elért eredményekről növénykultúrára, stresszhelyzetre, vagy egyéb felhasználási célra keresve tájékozódhatnak az érdeklődők, asztali és minden mobil eszközökön keresztül használható. Az információk több formában is rendelkezésre állnak, a kísérleti eredményektől kezdve a felhasználói tapasztalatokon át a szakmai videókig bezárólag.
Az FMC-Agro Online Szakmai beszélgetésének szokatlan formája igazolta, hogy nem csupán szakmai értelemben lehet ma friss gondolatokat hozni a növényvédelem területére. Ami azonban a zöldségtermesztők számára igazán fontos, hogy ezek a friss gondolatok eddig nehezen megoldható problémákra ajánlanak megoldásokat.
Címkék: rovarölő szer, biostimulátor, zöldségtermesztés, növényvédelem, fmc-agro
Gyümölcsöző innovációk
A sikeres ÁTK-pályázat alapja a körültekintő felkészülés
Spórolva nyerni UPL csávázószerekkel!
„Az elveszett piacokat csak minőségi búzával lehet ...
Väderstad talajművelő gépek – Extrém viszonyokra extrém-jó gép ...
Mire figyeljünk a karbamid műtrágya használatában AÖP ...
Hiszünk a személyes kapcsolattartás erejében!
Öröklési szabályok változásai
Megújul a gyakorlati képzés a Magyar Agrár- és Élettudományi ...
A Kis-Sárréten idén is sikeresen költöttek fekete gólyák