Hírek, információk a szántóföldről
Növénytermesztés - 2023.07.11
Országszerte zajlik az aratás, az árpa után már sorra kerültek a búza-és repcetáblák is. Növényvédelmi munkák jelenleg a kukoricatáblákon zajlanak, a lepkekártevők (kukoricamoly, gyapottok-bagolylepke) elleni védekezés mostanra már nagyon időszerűvé vált.
Bár egyelőre az említett kártevők és kártételük nem túl gyakoriak a kukoricatáblákon, a legkésőbb néhány napon belül -megfelelő hatóanyaggal- elvégzett állománypermetezést nem szabad elhagyni amennyiben el szeretnénk kerülni majdani termésünk toxinszennyeződését, legyen szó szemesként, vagy silóként történő hasznosításról.
A tarlók zöldülésével pedig közeledik a tarlókezelések elvégzésének időpontja is. E beavatkozás alapvető fontosságú gyomirtó hatóanyaga a glifozát, amely esetében a hírek szerint az Európai Unió illetékes hatósága a felhasználás további engedélyezése mellett foglalt állást és a kérdés szabályozását a tagországok döntésére bízza. Ezzel talán elhárul annak veszélye, hogy a közeljövőben teljes tiltás következzen a használatával kapcsolatban, azonban korlátozásokra minden bizonnyal számíthatunk.
Ez történt a szántókon egy évvel ezelőtt
NapiKép 2022.07.03.
A kukoricaállományokban gyakran figyelhetünk fel arra, hogy az alsó leveleken apró, kivilágosodó foltok jelennek meg, amelyek az idő során összeolvadhatnak. Ennek okozói különböző kabócafajok egyedei, amelyek szívogatásának nyomán alakulnak ki az említett foltok. Kártételről ugyan nem beszélhetünk, de az olyan száraz évjáratokban, mint amilyen az előző évi is volt, a leveleken tömegesen jelenhetnek meg az említett tünetek, amelyek nem állnak meg az alsó levélszinteken, hanem kiterjednek a magasabb levélemeletekre is.
NapiKép 2022.07.07.
A virágzó kukoricaállományok növényvédelme, azok kártevőktől történő megóvása során kiemelt figyelmet kell fordítanunk a területen lévő beporzó rovarok védelmére. Azoknak ugyan a kukoricában, amely szélporozta növény, nincs szerepük a terméskötődés folyamatában, azonban ettől függetlenül megóvásukra minden óvintézkedést meg kell tennünk. Ezek között a beporzó szervezetek között időnként a házi méheket is megtalálhatjuk, amelyek nem csupán megpihennek a növényeken, hanem aktívan gyűjthetik a virágport. Különösen gyakran fordulhat ez elő, ha például egy aszályos évben, amikor a virágzó gyomnövényekből kevés található, egy öntözött, aktívan növekedő és virágzó kukoricaállományt vizsgálunk.
NapiKép 2022.07.09.
A gyapottok-bagolylepke a kukorica egyik legnagyobb károkozásra képes kártevője, amelynek lárvái a kukorica generatív részeit, különösen a csövet károsítják. E kártevő a meleg, sőt forró, egyben száraz körülményeket kedveli. Ez megmutatkozott az előző évben is, amikor a szezon hasonló időszakában már bőven találhattunk lárváiból a növényeken. Jelenleg azonban mintha ehhez képest késében lenne a kártevő felszaporodása, ugyanis most még csak nagyon ritkán találhatunk rá hernyójára, olyan tömeges előfordulására, mint ami a képen is látható, egyelőre nem kell számítanunk.
Mit találunk most a földeken
NapiKép 2023.07.04.
A kukoricaállományokban máris nagy tömegben károsítanak az amerikai kukoricabogár kifejlett egyedei. Egyelőre inkább a leveleket hámozgatják, azonban amint megjelennek a nővirágok, a bibéket fogják elsősorban támadni.
NapiKép 2023.07.07.
A talajokban meglévő nedvesség jelenleg még elegendő ahhoz, hogy a gabonatarlók kizöldüljenek, megkezdődjön a gyomnövények kelése. Ez a magról kelő egy- és kétszikű gyomok esetében is igaz, nem egy helyen zöldellik már a tarló a tarlótisztesfű tömeges kelése nyomán. Ugyancsak nagy területeken találkozhatunk az évelő fenyércirokkal is. A tarlóápolás, amelynek elengedhetetlen része a glifozáttal történő tarlókezelés, jó lehetőséget biztosít mind az évelő, mind pedig a magról kelő gyomnövények költséghatékony gyérítésére.
NapiKép 2023.07.09.
Azokon a területeken, ahol a kukorica önmaga után került vetésre és amelyeken elmaradt, vagy nem megfelelő módon történt meg a talajfertőtlenítés, erős gyökérkártétellel jelentkezik az amerikai kukoricabogár. Ennek nyomán hattyúnyakas növényeket és máris kidőlt, fekvő töveket találhatunk az érintett állományokban.
A szántóföldi növénytermesztési és növényvédelmi szezon során igyekszünk minden nap friss, aktuális, szakmai tartalmú képeket mutatni az érdeklődők számára az ott történtekről. Kérjük, ezekért látogasson el a www.agrarunió.hu weboldalra és keresse őket a NapiKép menüpont alatt.
Az elmúlt hét legnépszerűbb Facebook bejegyzése
Az elmúlt hét legnagyobb olvasottságot elérő bejegyzésében fehérpenészes töveket kerestünk a repcetarlón. A bejegyzés IDE kattintva olvasható.
Heti cikk
Ezen a héten a kukorica csőfertőző megbetegedéseivel, annak kialakulását segítő tényezőkkel, valamint a termés gombatoxinokkal történő szennyeződésének kialakulásával foglakozó cikket ajánlunk figyelmébe. Az írás az AgrárUnió Magazin júniusi-júliusi számában jelent meg, de IDE kattintva Ön is olvashatja.
A szántóföldi növénytermesztésben és növényvédelemben történtekről, érdekességekről, tanulságokról rendszeresen jelennek meg bejegyzéseink Facebook- és Instagram-fiókjainkban is. Csatlakozzon a KárKép követőihez ezeken a felületeken is!
Címkék: kukorica, repce, tarló, gabonatarló, kukoricabogár, méhek, beporzó rovarok, kabócák, gyapottok-bagolylepke, állománydőlés, fenyércirok, glifozátOptimalizáljuk a termelési költséget és maximalizáljuk a ...
Sztárkutatók Szegeden – elkezdődött az mRNS-konferencia
Ilyen még nem volt – megadóztatják a tehenek szellentését
Elmarad a januári AgrárgépShow, de az AGROmashEXPO meg lesz ...
A minőségi búzatermesztés lehetőségei és kihívásai
Weidemann T4512 teleszkópos rakodógép – A telep szíve, lelke, ...
A szőke szépség (1. rész) – Haflingi ló tenyésztésben, ...
Az őszi vetésű területek felén megtörtént a talaj- előkészítés
Csaknem 30 százalékkal csökkent a műtrágyák ára
Árvakelés az őszi vetésekben