
Hidegtűrő szójabab?
Hírek - 2017.12.07
Nemcsak a vegetáriánusok és a tofu-imádók fogyasztanak szóját Németországban, hanem a húson keresztül gyakorlatilag mindenki, hiszen a szóját egyre szélesebb körben használják takarmányozásra – írta a Deutsche Welle portálja, összehasonlításul hozzá téve, hogy amíg 1960-ban 17 millió tonna szójabab termett világszerte, addig tavaly már 335 millió tonnát takarítottak be.
És ennek jó oka van. „A szójabab körülbelül 40 százalék fehérjét tartalmaz, emellett megtalálható benne szinte az összes aminosav vagy fehérje, amelyek nélkülözhetetlenek számunkra. A búzával együtt fogyasztva pedig szinte ugyanolyan tápláló, mint a hús, ha nem jobban” – mondta Volker Hahn, a Hohenheimi Egyetem szójabab-kutatója, aki szeretne sok szóját termeszteni Németországban.
Mint mondja, az európai igény csupán negyede terem meg a kontinensünkön, de ezt az arány növelni kellene. Dél-Németország és Ausztria, naposabb, melegebb területein jó a terméshozam, de északabbra már más a helyzet.
Tavasszal, vetés után a hajtásoknak több melegre lenne szükségük, másrészt a június-júliusi virágzás idején nem ritka, hogy éjjel 10 fok alá csökken a hőmérséklet Németországban, ami káros a növény számára. Ezért Hahn munkatársaival hidegtűrő szójababfajtát kíván kitenyészteni. A WHO becslése szerint ugyanis 2050-re a szója iránti globális kereslet eléri az 500 millió tonnát, tehát egyre fontosabb választ adni a kérdésre, hogy sikerül-e a szóját olyan hűvösebb régiókban is termeszteni, mint Észak-Németország.
Forrás: Syngenta blog
Címkék: szója, takarmányozás, fehérje, szójabab, hidegtűrő
Honnan tudják a madarak, merre kell repülniük?

Ajándékozz új külsőt a muskátlinak! – Kreatív kézműves ötletek ...

Bizonytalan időre halasztják a 32. Alföldi Állattenyésztési és ...

Újabb telepeken jelent meg a ragadós száj- és körömfájás

Akár 1 milliárd forint támogatás! – Megjelent a ...

Társa a bajban és az aszályban is – Vízszivattyúk a STIHL ...

Baktériumos talajoltás lépésről lépésre: Mit érdemes tudni?

RSzKF-vírus: biztos, hogy meg kell semmisíteni a teljes ...

Nézzük, hogy miért/mivel vakcináznak itthon a száj- és ...

Húsipari innovációk: új kutatás-fejlesztési projekt indul a ...