Gépészmérnökképzés a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen
A gépészmérnöki alapképzési szak (BSc) célja olyan mérnökök képzése, akik alkalmasak gépek és gépészeti berendezések üzemeltetésére és fenntartására, a gépipari technológiák bevezetésére, illetőleg alkalmazására, a munka szervezésére és irányítására, a műszaki fejlesztés, kutatás és tervezés átlagos bonyolultságú feladatainak ellátására.
A gépészmérnöki alapszakon a következő specializációk választhatók:
anyagtechnológia,
épületgépészet,
folyamattechnika,
gépészeti fejlesztő,
gépgyártástechnológia,
GÉPTERVEZŐ ( www.gt3.bme.hu ).
A Géptervező specializációt választó hallgatók átfogó ismereteket és készségeket szereznek különféle gépek és berendezések működéséről, állapotelemzéséről. Megismerik a tervezéselmélet és módszertan gondolatvilágát, a számítógéppel segített tervezés, a szerkezetanalízis, az optimálás, a folyamatszimuláció alapjait. Emellett a választható tárgykörök révén, megismerhetik a mezőgazdasági gépek tervezésének sajátos ismereteit is.
A gépészmérnöki mesterképzési szak (MSc) célja olyan mérnökök képzése, akik képesek a gépek, gépészeti berendezések és folyamatok koncepciójának kidolgozására, modellezésére, majd tervezésére, üzemeltetésére és karbantartására; a gépipari technológiák, illetőleg új anyagok és gyártástechnológiák kifejlesztésére, környezetszempontú alkalmazására; vezetési, irányítási és szervezési feladatok ellátására; a műszaki fejlesztés, kutatás, tervezés és innováció feladatainak ellátására; hazai és/vagy nemzetközi szintű mérnöki projektekhez való kapcsolódásra, azok koordinálására, valamint a gépészeti tanulmányok doktori képzés keretében való folytatására is.
A gépészmérnöki mesterszakon a következő specializációk választhatók:
alkalmazott mechanika,
anyagtechnológia,
áramlástechnika,
finommechanika-optika,
gépészeti eljárástechnika,
gépgyártástechnológia,
géptervező,
hőerőgépek és berendezések,
MEZŐGÉPTERVEZŐ ( www.gt3.bme.hu ),
polimertechnika.
A Mezőgéptervező specializációt választó hallgatók a hagyományos géptervezési ismeretek mellett elsajátítják a mezőgazdasági gépek tervezésének sajátosságait és a mezőgazdasági termelésben alkalmazott technikákat a fokozatmentes sebességváltótól (CVT) a műholdak felhasználásával lehetővé vált precíziós termelési rendszerekig. A hazai és nemzetközi mezőgépgyártók számára szükséges versenyképes tudás megszerzését biztosítjuk a Mezőgéptervező specializáción.