PHYSIOMAX talajkondicionáló
Növénytermesztés - 2020.04.02
Hatékonyabb termelés savanyú kémhatású területeken A talajokban a kalciumhiány és a vele általában együtt járó savanyú kémhatás több talajtípusnak is jellemző tulajdonsága, és gyakori probléma a hazai növénytermesztésben. A csapadék és öntözővíz általi kimosás is hozzájárul a termőréteg kalciumvesztéséhez. A kalcium mint tápelem súlyos hiánya önmagában is tápanyagforgalmi zavarokat okozhat, amit tetéz, hogy az elsavanyodott talajok kedvezőtlenül hatnak a gyökérfejlődésre, egyes tápelemek felvételére.
Komjáthi Gábor családi gazdálkodó Vanyarc
E problémákra kínál megoldást a Timac AGRO prémiumminőségű PHYSIOMAX talajkondicionáló készítménye, melyről írásunkban Komjáthi Gábor vanyarci mezőgazdász osztja meg tapasztalatait.
– Kérem, mutassa be néhány szóban a gazdaságukat!
– A Nógrád megyei Vanyarcon és a környező településeken (Szirák, Bercel, Palotás) gazdálkodunk. Többen közösen, köztük a fiam és a lányom művelünk 1000 hektár területet. 550 hektáron szálastakarmányt állítunk elő, ami döntően telepített fűkeverék. Ennek a szénatermését egy szarvasmarhatelepnek és Pest környéki lovardáknak értékesítjük. A fennmaradó területen őszi búzát, napraforgót és egyes években bíborherét termelünk.
– Milyen adottságok között gazdálkodnak, és mik a jellemző termésátlagok?
– 12–20 aranykorona-értékű, vályogon képződött barna erdőtalajaink vannak, melyeket savas kémhatás (pH 4,3–5,3) és mészhiány jellemez (<0,08 m/m%), továbbá a legutóbbi talajvizsgálat – amely négy éve volt – nitrogénhiányosnak minősítette a területeinket. Ez utóbbi három tulajdonság egyértelműen korlátozó tényezője a termelésnek, így már évek óta azon vagyunk, hogy javítsunk ezeken az értékeken, illetve a termesztett növényeink számára megteremtsük a jó termések alapfeltételeit. A foszfor- és káliumellátottság összességében jó, bár hozzá kell tenni, hogy az ennyire savanyú talajokon a foszforműtrágyák hasznosulása lényegesen gyengébb, mint semleges körüli kémhatáson. Ami a termésátlagokat illeti, az őszi búza 5-7 t/ha, a napraforgó 3-4 t/ha között szokott alakulni, a fűtermesztés pedig 4-6 tonna szénatermést ad hektáronként.
A javulás szemmel látható
– A mészhiány és a talajsavanyúság orvoslásában hogyan jutottak el a Timac AGRO-hoz és a PHYSIOMAX talajkondicionálóhoz?
– A Timac AGRO-val a kapcsolatunk már több évre nyúlik vissza, még az EUROFERTIL alaptrágyák használatával indult. Tudtam, hogy prémiumminőségű termékeket forgalmaznak, így esett a választásom a PHYSIOMAX talajkondicionáló anyagra.
– Milyen elvárása volt a PHYSIOMAX-szal kapcsolatban?
– Az volt a célom, hogy a már említett problémákon javítsunk, és azt vártam a PHYSIOMAX használatától, hogy szemmel látható, érzékelhető hatása lesz a növényállományon.
– Hogyan használják a PHYSIOMAX-ot?
– Elsőként itt azt kell kiemelni, hogy nem a klasszikus, nagy adagokat alkalmazó meszezést végezzük, hanem mésztrágyázását. Ez utóbbit kisebb adagokban – a mi esetünkben 200 kg/ha –, rendszeresen végezzük. Erre a PHYSIOMAX gyorsan és jól hasznosuló mésztartalma kiválóan megfelel, és a kalcium mint tápelem pótlásán túl kedvezőbb környezetet teremt a gyökérzet számára. Őszi búzában és napraforgóban is a vetést megelőzően juttatjuk ki, és a magágykészítéssel bekeverjük a talaj felső rétegébe.
A PHYSIOMAX használata mindkét növénynél a tápanyag-gazdálkodásunk szerves részévé vált – van olyan terület, ahol az előző ősszel már negyedik alkalommal juttattuk ki. Lucernában három éve használjuk 50 hektáron. Az erősen savanyú (pH 4,3) kémhatás mellett gyorsan öregedő, gyakran sárguló lucerna szemmel láthatóan zöldebb, életerősebb lett a mésztrágyázás után. A fűtermesztésben tavaly tavasszal fejtrágyaként próbáltuk ki első alkalommal, 25 hektáron. Ezen a területen idén tavasszal is folytatjuk a kezelést. Kétségtelen, hogy a fűkeverék is igényli a meszet a talajban, de kisebb költséget bír el, mint a korábban említett növények, ezért itt egyelőre csak próbálgatjuk a PHYSIOMAX-ot, és kíváncsian várom az eredményt.
– Miben nyilvánult meg a PHYSIOMAX kedvező hatása? Milyen tapasztalatai vannak az elmúlt évekből?
– Jól látható volt a növények erőteljesebb kezdeti fejlődése, a nagyobb vitalitás. Ez nyilván több tényezőre vezethető vissza. Egyrészt a savanyú, erősen mészhiányos gyökérzónában megjelenő kalcium kedvező mikrokörnyezetet teremt a gyökérfejlődéshez, a tápanyagfelvételhez. Másrészt a PHYSIOMAX biostimulátort is tartalmaz, amely szintén kedvezően hat a növény fejlődésére. Mind a búzában, mind a napraforgóban használunk FERTILEADER levéltrágyákat is, amelyek szintén tartalmaznak biostimulátorokat. Ezek hatását természetesen én nem tudom különválasztani, de nem is szükséges. Azt tudomásul kell venni, hogy egy technológiai elem önmagában nem tesz csodát. A talajműveléstől a tápanyag-utánpótláson át a növényvédelemig mindent úgy kell csinálni, hogy a növényt a lehető legjobban kiszolgáljuk és megvédjük. Ennek a rendszernek a részeként lehet értékelni a PHYSIOMAX alkalmazását mésztrágyaként és talajkondiciónálóként is.
– A növények ellenálló képességében, például szárazságstressz ellen, van látható jele a PHYSIOMAX használatának?
– Erre a tavalyi évből tudok egy példát hozni. A március–április hónapokat jellemző száraz, meleg időjárás sokfelé azt okozta, hogy a búzák bokrosodás nélkül indultak szárba, ami a kisebb kalászszám miatt alapvetően behatárolta a termőképességüket. A mi búzáink ennek ellenére jól bokrosodtak, és 180 hektár átlagában 6,8 tonnás termést értünk el, jó minőségben. Én ezt annak tulajdonítom, hogy a kedvező körülmények között fejlődő, biostimulátorok által is segített erőteljesebb gyökérzet jobban ki tudta szolgálni a növényeket, így azokat kevésbé viselte meg ez a rendellenes időjárás.
Kiváló kezelhetőség
– A talaj kémhatásában tapasztalt változást?
– A PHYSIOMAX használata óta idén készül az első átfogó talajvizsgálat. Magam is kíváncsian várom, hogy a kis adagokkal történő, rendszeres mésztrágyázás vajon milyen változást eredményezett ezen a téren.
– Mi a véleménye a PHYSIOMAX kezelhetőségéről, fizikai tulajdonságairól?
– Hatmázsás big-bag zsákokban vásárolom, ami szerintem egy műtrágyánál optimális kiszerelés. Nem áll össze, nem porosodik, kiválóan szórható anyag. Úgy gondolom, fizikai tulajdonságaiban is prémiumminőséget képvisel.
– Milyen segítséget kap a Timac AGRO szaktanácsadójától a megfelelő termék kiválasztásához, a felhasználáshoz?
– Gyakorlatilag minden tájékoztatást és támogatást megkapok a cég szaktanácsadójától, Nagy Mártontól. Amikor hozzá fordultam a mészhiány és a savanyúság problémájával, ajánlott egy megfelelő mésztrágyát és hozzá egy optimális technológiát. Ezt megfogadtam, és úgy érzem, hogy az eredménye is megvan.
– A tapasztalatai alapján hová, kinek ajánlja a PHYSIOMAX talajkondicionálót?
– Alapvetően a mészhiányos, savanyú talajokra ajánlom, 200-300 kg/ha mennyiségben mésztrágyázásra. Ezeken a területeken javítani tudja a termelés hatékonyságát. Azt azonban ismételten szeretném hangsúlyozni, hogy csak akkor számíthatunk jó eredményre, ha a technológia egyéb elemeivel is megfelelően kiszolgáljuk a növényeket.
További részletekért keresse a Timac AGRO szaktanácsadóját, látogasson el honlapjukra vagy kövesse folyamatosan frissülő Facebook-oldalukat.
www.timacagro.hu
https://www.facebook.com/TimacAGROHungaria/
Szerző: AgrárUnió
Címkék: Timac AGRO, PHYSIOMAX, talajkondicionálóA minőségi búzatermesztés lehetőségei és kihívásai
Ismét a legjobbak között: Az RWA elnyerte a Business Superbrands ...
A kalászos gabonák őszi gyomosodásáról – Gyomfajok ...
A szőke szépség (1. rész) – Haflingi ló tenyésztésben, ...
Csaknem 30 százalékkal csökkent a műtrágyák ára
Nyest vagy menyét: Mi lakik a padláson, mi pusztítja a tyúkokat?
Ilyen még nem volt – megadóztatják a tehenek szellentését
Väderstad növeli a Spirit gabonavetőgépek kapacitását
Kukorica gombásodásveszély? A Cimbria technológiája segít ...
Optimalizáljuk a termelési költséget és maximalizáljuk a ...