A kukorica trágyázása
A Yara tápanyagellátási rendszer az évenkénti rendszeres alapműtrágyázásra, valamint az azt követő kiegészítő trágyázásokra épül. A szántóföldi növénytermesztésben az alapműtrágyázás célja az adott növény tenyészidőszakban szükséges igényének kielégítése, elsősorban foszfor és kálium vonatkozásában. A kiegészítő trágyázások történhetnek vetéssel egy menetben (starter) és a vegetációs időszakban fej- és lombtrágyázás formájában.
Az alaptrágyázás ideje
A korábbi termesztési gyakorlatban az alapműtrágyázás időpontja az ősz volt. A Yara gyártástechnológiája, valamint a felhasznált alapanyagok olyan egyedi tápanyag-feltáródást és -felvételi lehetőséget biztosítanak, amelyek jól igazodnak a növények tápanyagfelvételi dinamikájához.
A Yara technológiával gyártott műtrágyákat elegendő a vetést megelőző legmélyebb vetőágykészítő talajmunkát megelőzően kijuttatni, illetve sorba adagolni.
Az alapműtrágyát jellemzően műtrágyaszóróval a teljes felületre javasolt kijuttatni, majd a talajba dolgozni. Akkor járunk el helyesen, ha messzemenően figyelembe vesszük az adott táblára vonatkozóan a talajvizsgálati eredményeket, a tervezett termést, a növény igényét, továbbá a hibrid tápanyag-reakcióját.
A Yara ajánlása a kukorica alaptrágyázásához
A magas hatóanyag-tartalmú, korszerű technológiával előállított, könnyen felvehető tápanyagformákat tartalmazó, jó fizikai tulajdonságokkal rendelkező YaraMila termékcsalád tagjai maximálisan alkalmasak nagy munkaszélességű műtrágyaszórókkal és vetőgéppel történő kijuttatásra egyaránt. A YaraMila műtrágyacsalád a fő tápelemeken kívül jelentős másodlagos és mikroelem-tartalommal is rendelkezik, felvehető formában.
Starter trágyázás
Mindenhol ajánlott és szükséges a starter műtrágya használata, ahol ősszel a terület foszfor hatóanyagot kapott, vagy egyáltalán nem részesült foszfortrágyázásban vagy korai vetés esetében.
Ajánlott termékek:
mikrogranulált:
• Yara NP Starter 10,5-47 + 1,8 Zn, 0,1 B (nem ADR-köteles)
granulált készítmények:
• YaraMila Actyva 18-11-13
• YaraMila NPK 7-20-28
• YaraMila NPK 16-27-07
Fejtrágyázás
Lehetőséget ad elsősorban nitrogénkiegészítésre a sorközműveléssel egy menetben. Mennyisége a 30–40 kg/ha nitrogén hatóanyag-mennyiséget ne haladja meg.
• YaraBela Extran 27
• YaraBela Sulfan 24 + 15 SO₃
• Superstart N 33,8, CaO 10,5
Ismerve Magyarország kénellátottságát javasolt a kénes nitrogén használata. Itt jegyzem meg, hogy a kén a negyedik-ötödik legnagyobb mennyiségben szükséges tápelem a növények számára, ezen túlmenően jelentősen javítja a nitrogén hasznosulását is. Talajaink ellátottsága, a növény életében betöltött szerepe miatt – a nitrogén, a foszfor és a kálium mellett – az évente pótlandó tápelemek közé célszerű besorolni.
A Superstart egyesíti a nitrátforma felvehetőségét a karbamid elnyújtott hatásával elillanási veszteség nélkül.
Lombtrágyázás
Elsősorban mikroelemek vonatkozásában hatékony megoldás a tenyészidőszak folyamán a lombtrágya használata. A talajban nem elegendő mennyiségben megtalálható vagy korlátozottan felvehető tápelemek pótlására, kiegészítésére, a hiánytünetek megelőzésére, a kialakult környezeti tényezők okozta stresszhelyzetek okozta kiesések mérséklésére javasoljuk.
• YaraVita Zeatrel
• YaraVita Zintrac
• YaraVita Kombiphos
• YaraVita Universal Bio
• YaraVita Safe N
A YaraVita termékek mindegyike formulázott készítmény. A magas hatóanyag-tartalmon kívül további előnyük, hogy esőállóadalék-tartalmuknál fogva nemcsak tüneti kezelést, hanem hosszan tartó tápanyagellátást biztosítanak a növények számára. Növénytermesztésünkben meghatározóak a klimatikus tényezők, ezen belül a csapadékviszonyok.
Az aszály okozta kedvezőtlen hatásokat nem lehet egészében kiküszöbölni, de tervszerű, táblára, növényre lebontott táp-anyagellátási technológiával a kieséseket mérsékelni lehet.
Térmeg János
+36 30 349 8084
Tags: műtrágya, kukorica, lombtrágyázás, trágyázás, fejtrágyázás, starter trágyázás, YaraMla, Superstart