TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 88.159,16 Ft (tonna)
Napraforgómag: 239.125,61 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 80.915,04 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 85.038,42 Ft (tonna)
Repcemag: 215.601,36 Ft (tonna)
Full-fat szója: 206.538,43 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 614 Ft
Benzin ára: 597 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 397,95000
USD: 363,42000
CHF: 413,17000
GBP: 472,52000
Hirdetés
Szemmel látható eredmények – Tápanyag-gazdálkodási Tudásközpont Tiszavasváriban

Szemmel látható eredmények – Tápanyag-gazdálkodási Tudásközpont Tiszavasváriban

Növénytermesztés - 2017.11.01

A tápanyag-gazdálkodási szegmensben a Timac AGRO Hungária Kft. az innováció, a korszerű és hatékony tápanyag-utánpótlási rendszerek bevezetésének elkötelezett és aktív művelője. A minőségi műtrágyáiról és az ezekhez nyújtott komplex szolgáltatásairól ismert Timac AGRO – a tápanyag-gazdálkodással foglalkozó cégek közül elsőként – regionális technológiai fejlesztőközpontok létrehozását határozta el.

Az első Regionális Tápanyag-gazdálkodási Tudásközpont idén a tiszavasvári Moravszki család gazdaságában kezdte meg működését, ahol augusztusban már bemutatóval várták a modern technológiák iránt érdeklődőket. A rendezvényen Tóth Balázst, a Timac AGRO Hungária Kft. ügyvezetőjét és Moravszki Zsolt családi gazdálkodót kérdeztük a jövőbeni tervekről, a tudásközpontok szerepéről, feladatairól, a hálózat további épüléséről.

Tóth Balázs ügyvezető igazgató
Timac AGRO Hungária Kft.

 – Mi motiválta önöket abban, hogy bemutatótérként is használható regionális fejlesztőközpontok létrehozásába fogjanak?

 – Napjainkban nagy kihívást jelent termékeink bemutatása úgy, hogy az a gazdák számára igazán vonzó legyen. Úgy látom, a szántóföldi bemutatók az utóbbi időben elmentek elméleti irányba, ami viszont 
a termelő számára kevésbé érdekes. Érthető módon a gazdák szemmel látható, pláne pedig mérhető eredményeket várnak. Az eredmények látványos bemutatása egy szántóföldi bemutatón talán éppen a tápanyag-gazdálkodás területén a legnehezebb a mezőgazdasági inputok közül. 
A tudásközpontok lehetőséget adnak arra, hogy komplex módon mutathassuk meg azt a tápanyag-utánpótlási módszertant, amely szerintünk a jövőt jelenti.

 – Mi az, amiben mást, többet szeretnének 
és tudnak nyújtani?

 – A Magyarországon meggyökeresedett, megszokásokon alapuló műtrágyázási gyakorlat helyett szeretnénk másik alternatívát kínálni: olyan tápanyag-gazdálkodási kultúrát, amely a növény igényeihez, a talaj tulajdonságaihoz igazodik. Ehhez okszerű tápanyag-utánpótlást megalapozó gondolkodásmódot kell bevezetni 
a köztudatba. Már korábban is több szolgáltatással segítettük a tudatos műtrágyahasználatot, amely az utóbbi években a Yield Service és Yield Service+ programban állt össze komplett rendszerré. 
Az anyavállalatunk minden alapot megad számunkra, hogy innovatív technológiákat közvetíthessünk a magyar gazdáknak. A Roullier-csoport kutató- és fejlesztőtevékenysége európai szinten is élenjáró, Franciaországban és világszerte 400 kollégánk dolgozik ezen a területen.

 – Mit lehet tudni a Tiszavasváriban létrehozott tudásközpontról, illetve milyen terveik vannak a tudásközpont-hálózat kialakításával kapcsolatban?

 – Az itt létrehozott kísérleti terület az első bemutatható tudásközpontunk. Természetesen a helyszínt nem véletlenszerűen választottuk ki: a Moravszki családdal évek óta eredményes, közös fejlesztőmunkát végzünk. 2017 tavaszán kukoricában és napraforgóban indultak meg a fejlesztőközpont vizsgálatai, ezt fogjuk ősztől búzával és repcével bővíteni. Terveink szerint az országban öt ilyen tudásközpontot szeretnénk felállítani, ami lehetőséget teremt arra, hogy egy-egy régió adottságainak megfelelő fejlesztéseket végezhessünk, és ezek eredményeit be is mutathassuk a környékbeli gazdáknak. Az öt fejlesztőközpontra alapozva olyan tápanyag-utánpótlási tudásbázis teremthetünk, amilyen Magyarországon jelenleg nem igazán létezik.

Moravszki Zsolt családi gazdálkodó
Tiszavasvári

A bátyámmal együtt vezetjük a családi gazdaságunkat. Búzát, repcét, takarmány-, csemege- és vetőmag-kukoricát, cukorrépát, vetőmag- és zöldborsót termesztünk. Intenzív gazdálkodást folytatunk, aminek nagyon jelentős eleme az okszerű és célzott tápanyag-visszapótlás. A technológiai és technikai fejlesztések terén is innovatívak vagyunk: jó néhány éve elindultunk a precíziós gazdálkodás irányába, amelynek mára minden szükséges feltételét kialakítottuk, és előnyeit 
a tápanyag-gazdálkodásban is kihasználjuk.

A Timac műtrágyáit – amelyeket már öt-hat éve használjuk – időben és helyben megfelelően elhelyezve, pontosan a szükséges mennyiségben tudjuk adagolni, így reális költségszinten igen hatékony tápanyag-utánpótlást végzünk.

Évek óta végzünk fejlesztési vizsgálatokat a Timac AGRO-val együttműködésben, aminek az eredményeiből mi is profitálunk.

A gazdaságunkban létrehozott regionális tudásközpont a közös munka újabb lépcsőfoka. Egyelőre három hektár területen működik, kukorica- és napraforgó-kultúrákkal, de bővíteni akarjuk repcével és búzával is. Terveink szerint nem csak egy-egy bemutató erejéig jöhetnek ide az érdeklődők, hanem vetéstől betakarításig minden fejlődési fázisban látogatható lesz.

 




Szerző: AgrárUnió

Címkék: innováció, Timac AGRO, tudásközpont, tápanyag-gazdálkodás, fejlesztőközpont
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Semmit sem teszünk az aflatoxin ellen?

A talaj a legtöbb fertőzés kiindulási helye, hiszen a legtöbb kórokozó talajból indulva fertőz. Az éghajlat ...