
A nemesítés és innováció éllovasa – Interjú Blum Zoltánnal
Növénytermesztés - 2017.09.09
Dinamikusan növekszik a hazai piacon 15 éve jelen lévő, a kalászoshibridizáció felgyorsítása mellett elkötelezett SAATEN-UNION.
A nemzetközi hátterű cégnél a nemesítésben
a termésbiztonságot, a széles ökológiai alkalmazkodóképességet és a stressztűrést tekintik meghatározó szelekciós kritériumnak. Blum Zoltánt, a SAATEN-UNION Hungária Kft. ügyvezetőjét az elért eredményekről és technológiai újdonságaikról kérdeztük.
– Egyik közleményük szerint optimistán tekint a jövőbe. Mire utalt a kijelentéssel?
– A hazai leányvállalat pozíciói kifejezetten jók a kalászos gabonafélék vetőmagpiacán. A NÉBIH 2015–2016. évi nyilvántartása szerint továbbra is a SAATEN-UNION Hungária Kft. áll a lista legelején a 28 őszibúza- és 9 hibridbúza-fajtabejelentéssel, megelőzve a hazai vetőmagcégeket is. Nemcsak a belföldi vetőmag-előállítás területe növekszik évről évre, hanem a hibrid búza forgalma is dinamikusan emelkedik, részesedése a fémzárolt búzavetőmag piacán 12-13 százalékos. Sikeres volt a hibrid kalászosok piacra vezetése, a fémzárolt vetőmagok piacán hazánkban a legmagasabb a hibrid búza piaci részedése, még Franciaországot is megelőzzük.
A hazai vetőmagpiacon jelenleg egyedüliként kínálunk egyszerre két hibrid kalászos fajt, a hibrid búzát és a hibrid rozst. Említésre érdemes, hogy Hyland hibrid búzánk az elmúlt hat évben sorozatban megnyerte a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) és a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VSZT) által koordinált posztregisztrációs fajtakísérletek termésversenyt. Dinamikusan nőtt az árbevételünk is, gyarapodott a fejlesztőcsapatunk, minden területnek külön felelőse van. Emellett bővült a kereskedelmi hálózatunk, hiszen fontos, hogy a szakmai újdonságaink eljussanak a termelőkhöz.
– Az önök anyacége, amely hét közepes méretű, több mint 100 éves nemesítési tapasztalattal rendelkező nemesítőház szövetsége, élen jár az újításokban, így jöttek létre robusztus hibridjeik vagy a klímaváltozásnak is ellenálló fajtáik. Ez önmagában elég a sikerhez?
– Egy-egy új fajta megjelenése alapfeltétele a sikeres működésnek, azonban a SAATEN-UNION ennél jóval többet nyújt a termelőknek. A nagy teljesítményű, a változó klímához alkalmazkodni képes fajták nemesítése mellett olyan technológiai innovációk éllovasai is vagyunk, amelyek hozzájárulhatnak, hogy a hazai növénytermesztők felkészülten álljanak a piaci és klimatikus változások okozta kihívások elé. A gazdák kezdetben kissé idegenkedve fogadták a technológiai ajánlásainkat, például a csökkentett csíraszámot vagy az előbbre hozott vetésidőt, ám ezeket a gyakorlat igazolta. Gyomirtásban vagy tápanyag-utánpótlásban is tudtunk olyat javasolni, ami hatékonynak bizonyult.
– Költséghatékonysági szempontból is kitűnő lehetőség a csökkentett csíraszám. Mit érdemes erről tudni?
– A hibrid búza kiemelkedő teljesítőképességét és stressztűrő képességét kihasználva a kivetendő magmennyiség jelentősen csökkenthető. A precíziós vetésnek köszönhetően adott a lehetőség a csökkentett tőszám vagy csíraszám alkalmazására. Mi a hagyományos technológiánál használt hektáronkénti 4,5 millió csíra harmadát, 1,5 millió/hektárt ajánljuk a termelőknek, de megfelelő technológiával akár 1,2 millióra is lemehetnek a gazdák. Viszont aki alacsony tőszámmal dolgozik, annak mindent meg kell tennie, hogy ez a kevés megmaradjon, és olyan állapotba kerüljön, hogy a lehető legnagyobb termést hozza. A jövedelmezőség növelése érdekében a technológia feszesebbé tétele elkerülhetetlen.
– A repcetermő területek több mint 90 százalékán ma már hibridekkel dolgoznak a termelők. A cégcsoporthoz tartozó RAPOOL repcéinek részesedése a hazai vetésterületen jelenleg 20 százalékos. Milyen újdonságokról tud beszámolni?
– A RAPOOL is kiterjedt nemzetközi kísérleti hálózatot üzemeltet Európában, ezekből választjuk ki azokat a repcehibrideket, amelyeket a hazai szakértő csapat tovább tesztel adaptációs vizsgálatokban és üzemi körülmények között. A magyar piaci kínálatba azok a repcehibridek kerülnek be, amelyek a legjobban teljesítettek és a legjobban alkalmazkodtak a hazai körülményekhez. Folyamatosan keressük azokat a hibrideket és termesztéstechnológiákat, amelyekkel a repce a kritikus időszakot, a kelést nagy biztonsággal túléli. Sok múlik a talajművelésen, és biztató, hogy egyre elterjedtebb a precíziós, szemenkénti vetés, amely homogénebb, egyenletesebb vetést, majd kelést tesz lehetővé.
Az utóbbi időben előtérbe kerültek a kalibrált vetőmagok, a homogenizált magméret. Cégünk újdonsága az a speciális vetőmagkezelés is, amely plusz tápanyagot biztosít a kelő növénynek.
A Root Power csávázást az őszi káposztarepce kezdeti fejlődési igényeihez alkalmazkodva alakították ki. Erőteljesebb csírázást, egységesebb kelést tesz lehetővé, a növény robusztusabb gyökérzetet, sűrűbb hajszálgyökereket növeszt. Ennek különösen gyengébb talajadottságok és kedvezőtlen időjárási viszonyok esetén nő meg a jelentősége.
Fejtörést okozott a repcetermesztőknek a neonikotinoidok uniós betiltása. A cég első PNN-hibridjét (PNN = PostNeo-
Nicotinoid) azzal a céllal nemesítették, hogy hatékonyabb fotoszintézisével és jobb regenerálódóképességével nyújtson alternatívát a gazdálkodóknak a neonikotinoidok betiltása miatt nehezebbé vált repcetermesztésben.
– A globális felmelegedés folyamatosan kihívások elé állítja a szántóföldi növénytermesztőket. Milyen válaszai vannak az önök cégének ezekre a problémákra?
– Cégünk széles kísérleti és fejlesztési hálózattal rendelkezik, hiszen Franciaországtól Oroszországig, Németországtól Romániáig egészen különböző környezetben tudjuk vizsgálni a fajtáinkat. Ma már nem elég, hogy egy hibrid vagy egy fajta nagy terméshozamra képes. Ennél is fontosabb a termésstabilitás, hogy kedvezőtlenebb viszonyok között, nehéz termelési helyzetekben is hozza a növény az elvárt eredményt. Hibrid kalászosaink nagy biztonsággal képesek a változó körülményeket jól tolerálni, ezeknél a kedvezőtlen körülmény hatására kialakuló teljesítménycsökkenés kisebb a hagyományos fajtákkal összevetve, így kiegyenlítettebb termelési színvonal érhető el velük. A SAATEN-UNION hibrid búzái a hagyományos fajtákkal szemben jelentős fiziológiai többletaktivitással, nagyobb vitalitással és robusztussággal rendelkeznek. Erőteljesebb és mélyebbre hatoló gyökérzetüknek köszönhetően tápanyag- és vízhasznosító képességük is felülmúlja a hagyományos fajtákét. A fajtákkal szemben jelentős terméstöbblet elérésére képesek a forró, aszályos évjáratokban, míg kedvező évjáratokban képesek megmutatni azt az elképesztő terméspotenciált, amely bennük rejlik.
– Az agrártárca folyamatosan napirenden tartja a kérdést: hogyan lehet „házon” belül megoldani a GMO-mentes fehérjetakarmány előállítását? A SAATEN-UNION mit kínál ebben a szegmensben?
– A jövedelmező szójatermesztés csak a termőhelyi adottságoknak megfelelő fajtákkal valósítható meg. A korszerű fajtákkal hektáronként 3-4 tonnás vagy akár ennél magasabb termések is elérhetők az üzemi gyakorlatban. Hazai viszonyok közé a termesztési körülményekhez jól adaptálható, eltérő érésidejű fajtáinkat ajánljuk. Azt gondolom, a szója mellett érdemes nagyobb figyelmet szentelni a borsónak, amely több szempontból is igen alkalmas ennek a kihívásnak a kezelésére. Jó szívvel ajánlom cégünk új, jó teljesítményű, őszi típusú borsófajtáit, amelyeket a tavaszi fajtákkal szemben korábbi érés, kisebb termelési kockázat, nagyobb hozam és problémamentes betakarítás jellemez. A borsóban sok potenciál van még, hiszen kitűnő GMO-mentes takarmány-alapanyag és a zöldítésbe is jól illeszthető, így a gazdák több legyet üthetnek egy csapásra.
– A termelők hajlamosak nyűgként megélni a zöldítést. Mit gondol erről?
– A talaj termőképessége megőrzésének alapvető prioritásnak kellene lennie. A zöldítést nem érdemes elnagyoltan, extenzíven végezni. Az igazán profi gazdálkodók a zöldítést úgy kezelik, mint a normál vetést, vagyis odafigyeléssel, alaposan átgondolva. Az általunk forgalmazott keverékekkel jól és eredményesen teljesíthető ez az egyáltalán nem hiábavaló jogszabályi kötelezettség. A zöldítés türelmet követel a gazdáktól, hiszen hosszú távon jelentkeznek a pozitív hatásai.
– Milyen további újdonságokra számíthatnak a SAATEN-UNION-tól a gazdák?
– Nagyon fontos, hogy folyamatosan újabb fejlesztésekkel segítsük a termelőket, éppen ezért az elkövetkező hónapokban további technológiai újításokkal jelentkezünk. További hibridek megjelenése várható olyan fajokban, amelyekben eddig nem voltak. A vállalat hibrid árpája számításaink szerint két éven belül már a kereskedelmi ajánlatainkban is benne lesz, és középtávon hibrid tritikálé is elérhető lesz a portfóliónkban. A cél az, hogy az új technológiák segítségével még magasabb terméshozamokat és nagyobb termésbiztonságot adó, még egészségesebb és kiváló minőségű fajtákat nemesítsünk.
A RAPOOL első PNN-hibridjét (PNN = PostNeoNicotinoid) azzal a céllal nemesítették, hogy hatékonyabb fotoszintézisével és jobb regenerálódóképességével nyújtson alternatívát a gazdálkodóknak a neonikotinoidok betiltása miatt nehezebbé vált repcetermesztésben.
Szerző: AgrárUnió
Címkék: innováció, GMO, kalászos, gabona, SAATEN-UNION, nemesítés, kalászoshibrid
Ezt gondolja az európai közvélemény a közös agrárpolitikáról

A 21. század gyermekei: kütyü kontra paripa – Lovas fejlesztés: a ...

Mikotoxinok a mezőgazdaságban: kihívások és megoldási ...

Újabb rovarölő permetezőszer kapott engedélyt Magyarországon ...

A Spectrum® stabil alap a napraforgó gyomirtásában

Ügyfélkapu+ élmények – Jó tanácsok átregisztrálás elé

Akár 89,6 millió forint a fiatal gazdáknak!

Első tavaszi repcekártevőink, a szárat károsító ormányosok – ...

Gabonapiaci trendek: fókuszban az árpa és a búza

Hogyan indítsuk a tavaszi növényeket aszályban