Gondolatok a bálázásról
Betakarítás gépei - 2016.03.07
Talán még korainak tűnik azon gondolkodni, hogyan készüljünk fel a bálázásra, azonban a jó idő megérkezésével egyre kevesebb idő marad azt fontolgatni, hogyan és milyen géppel kezdjünk neki az idei bálázási szezonnak.
Gondolatébresztőnek néhány fontos dolog, ami talán sokakban felmerül, de a gép vásárlásának tervezésekor figyelmen kívül marad.
Az év ezen szakában sok helyen látni rogyadozó széna- vagy szalmakazlakat. A tojás alakú, laposabb bálák jellemzően a gyenge minőségű, nem megfelelő tömörségű bálázás eredményei. Ezek a bálák könnyebben beáznak, megrohadnak, amivel veszteség keletkezik. A bálák a takarmányozás minőségét is rontják, ami állat-egészségügyi problémák sorát vetheti fel, és végeredményben hozam-, illetve jövedelemkiesést okoz.
A bálák tömörsége azért is fontos, hogy egy adott területről minél kevesebb bálába kerüljön a termés, hiszen ezáltal kevesebb darabszámot kell beszállítani, csökkentve a szállítási és rakodási időt, illetve költségeket. Nem mindegy tehát, hogy a bálázó csak összegyűjti vagy össze is préseli a takarmányt.
Mint többnyire minden mezőgazdasági munkánál, a szálastakarmány-betakarításnál is fontos a műveletek optimális időben történő elvégzése. Az elhúzódó vagy túl késői betakarítás szintén jelentősen ronthatja a takarmány minőségét és növelheti a pótlólagos költségeket. Például ha a lucerna megázik az esőben, az levélpergést, penészedést okozhat, nem beszélve az újabb rendsodrásból fakadó pluszköltségekről.
A bálázási paramétereken, teljesítményen túl fontos a gép üzembiztonsága. Bár minden gyártó arra törekszik, hogy olyan gépet gyártson, amely sosem hibásodik meg, tökéletes gépet még nem készítettek.
Ezért fontos a meghibásodást mihamarabb elhárítani, ami csak megfelelően szakképzett szakembercsapattal, illetve a szükséges alkatrészek, pótrészek gyors elérésével lehetséges.
A gépcsere számos kérdést felvet, a műszaki paramétereken túl többnyire a gép vételára a döntő tényező. A fenti gondolatokat mégis érdemes számításba venni, hiszen legtöbbször egy olcsóbb gép hosszú távon a drágább megoldást jelenti.
Szerző: AgrárUnió
Címkék:
Egy kockázattal kevesebb – Megújult a közkedvelt starter ...

Mikotoxinok a mezőgazdaságban: kihívások és megoldási ...

A 21. század gyermekei: kütyü kontra paripa – Lovas fejlesztés: a ...

A mezőgépek veteránjai – Fendt dízel-ló

Kalászos gabonáink levélbetegségei – Milyen betegségekre ...

Ragadós száj- és körömfájás járvány kapcsán elrendelt hazai ...

Egyensúly a szakértelem és a megfizethetőség között

Akár 89,6 millió forint a fiatal gazdáknak!

Hogyan indítsuk a tavaszi növényeket aszályban

A Spectrum® stabil alap a napraforgó gyomirtásában