
Termékdíjas Pioneer®-hibridek
Hírek - 2019.04.02
A megmérettetés visszaigazolta a munkánk eredményét A Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) termékdíját nyerték el a Pioneer® kukoricahibridek. Az elismerés apropóján Borsos Lászlót, a Corteva Agriscience™, a DowDupont Mezőgazdasági Üzletága magyarországi ügyvezetőjét kérdeztük a cégnél folyó fejlesztő munkáról, a legújabb eredményekről és azok gyakorlatba ültetéséről.
– Miért fontosak egy nemesítővállalat számára az állami fajtakísérletek eredményei?
Borsos László
ügyvezető
Corteva Agriscience
– A GOSZ-VSZT által közzétett fajtakísérleti eredmények a nemesítő munka fontos visszaigazolásai. Egyrészt megerősítik, alátámasztják saját vizsgálati eredményeinket, másrészt arra engednek következtetni, hogy a vizsgálatokban jól teljesítő hibridek a termelésben is megállják majd a helyüket, és hatékonyan segítik a gazdák munkáját. Mindezek alapját a fajtakísérleti rendszer objektivitása, kidolgozottsága adja. Független vizsgálati rendszerről van szó, melyben az ország különböző termőtájait képviselő kísérleti helyeken tesztelik a hibridek teljesítményét. A hibridek a vizsgálat teljes ideje alatt kódoltak, ami garanciát jelent az objektivitásra. Ezekben a vizsgálatokban évekre visszatekintve több éréscsoportban is a Pioneer® -kukoricahibridek végeztek az első helyen vagy az első hely közelében. 2018-ban például a FAO 300-as éréscsoportban az új P9363-as hibridünk első, a P9415-ös pedig harmadik helyezést ért el. A FAO 400-as hibridek között a P0023-as Pioneer-kukorica szintén első, míg a FAO 500-asok mezőnyében a P0216-os hibridünk második helyezést ért el.
Több termés, nagyobb biztonság
– Hogyan lehet tartósan az élen, az élbolyban maradni?
– A nemesítés célja, hogy időről időre jobb hibrideket állítsunk elő, mint a már termelésben lévők. Ennek a folyamatos genetikai előrehaladás adja az alapját, amit legjobban a potenciális termőképességgel tudunk kifejezni. Az újabb és újabb Pioneer® -kukoricák évente átlagosan 100–130 kg előrelépést jelentenek, vagyis egy frissen regisztrált hibridünk termőképessége hozzávetőleg egy tonnával magasabb, mint amit egy évtizede bocsátottunk a piacra. Ahhoz, hogy ezt a potenciális termőképességet valós termesztési körülmények között is minél jobban meg tudja közelíteni egy hibrid, jól kell reagálnia a tenyészidőszakban jelentkező stressztényezőkre, például a gyakran előforduló aszályra. A Pioneer® Optimum® AQUAmax® hibridjei pontosan ebben nyújtanak kiemelkedőt: csakis olyan kukorica kaphatja meg az Optimum® AQUAmax® minősítést, amelynek a termése átlagos években három, aszályos években pedig öt százalékkal meghaladja a standardok teljesítményét. Ma már a Pioneer® -portfólió több mint felét a nagyobb termésbiztonságot nyújtó Optimum® AQUAmax® hibridek adják.
– Hogyan válogatják ki a hazai termesztési körülményeknek leginkább megfelelő hibrideket, technológiákat?
– A Corteva nemesítőállomást és növényvédelmi kutatóállomást is működtet Magyarországon, melyek a globális kutatás-fejlesztési hálózatunk szerves részei. Egyúttal lehetőséget teremtenek rá, hogy hazai tapasztalatok alapján állítsuk össze a vetőmag-portfóliónkat és növényvédelmi technológiáinkat, illetve ezekből átfogó, a magyar viszonyoknak leginkább megfelelő technológiai ajánlásokat tegyünk. Egy gondolat erejéig hadd térjek ki növényvédelmi megoldásainkra is, hiszen azon a területen is folyamatosan fejlesztünk. Ennek az eredménye a tavaly ősszel bevezetett Lumiposa® rovarölő csávázószer, amely hiánypótló termék a repce növényvédelmében, és ősszel már egy új gyomirtó szerrel is jelentkezünk ebben a kultúrában. Határozottan merem ajánlani a gazdáknak, hogy keressék területi szaktanácsadóinkat, osszák meg velük a problémáikat, és hallgassák meg, milyen megoldásokat tudunk kínálni ezekre. Széles választékkal és sok új megoldással állunk a rendelkezésükre.
Területre adaptált hibridek
– Milyen kínálattal áll idén a Pioneer® a kukoricatermesztők rendelkezésére?
– 25 kiváló termőképességű kukorica alkotja a folyamatosan megújuló portfóliónkat, amiből területre adaptált hibridajánlatot tudnak tenni szaktanácsadóink. Idén három új hibrid található a választékban: a FAO 350–380 éréscsoportba tartozó PR9363, P9757, valamint az Optimum® AQUAmax® minősítésű P9874. Mindhárom új hibridünkről elmondható, hogy kimagasló terméspotenciáljuk mellett rendkívül jó vízleadásukkal is kitűnnek a sorból.
– Milyen lehetőségeik lesznek a gazdáknak, hogy megismerjék a Corteva technológiai ajánlatait?
– A rendezvényeinken rendszeresen bemutatjuk a termékeinket, technológiai ajánlásainkat. Az alapító cégek hagyományát folytatva idén is tartunk szántóföldi bemutatókat, ahol a bemutatóparcellákon a gazdák maguk is értékelhetik ezeket a megoldásokat. Illetve területi kollégáink az ország bármely részén elérhetők, hozzájuk is bizalommal fordulhatnak.
® ™ A DuPont, a Dow AgroSciences és a Pioneer, valamint ezek leányvállalatainak vagy a védjegy tulajdonosainak védjegyei.
Szerző: AgrárUnió
Címkék: GOSZ, Pioneer®, kukoricahibridek, termékdíj
Megjelent a ragadós száj- és körömfájás betegség ...

Mi várható kukorica és cirok fronton?

Változások a traktorok energiaellátásában (4. rész) – A New ...

Első tavaszi repcekártevőink, a szárat károsító ormányosok – ...

Hogyan indítsuk a tavaszi növényeket aszályban

Tavaszi aktualitások a növénytermesztésben

Kalászos gabonáink levélbetegségei – Milyen betegségekre ...

Gabonapiaci trendek: fókuszban az árpa és a búza

Ügyfélkapu+ élmények – Jó tanácsok átregisztrálás elé

Mikotoxinok a mezőgazdaságban: kihívások és megoldási ...