TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 65.491,45 Ft (tonna)
Napraforgómag: 210.809,78 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 73.793,05 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 66.536,23 Ft (tonna)
Repcemag: 195.119,15 Ft (tonna)
Full-fat szója: 198.330,02 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 615 Ft
Benzin ára: 595 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 363,87
USD: 308,52
CHF: 394,43
GBP: 417,49
Hirdetés
Nagy ötlet: újratöltés menet közben (+videó)

Nagy ötlet: újratöltés menet közben (+videó)

Hírek - 2019.02.08

A vetéssel egy menetben megoldott folyékonyműtrágya-kijuttatásnál bosszantó lehet, ha állandóan meg kell állni a tartály újratöltése miatt. Egy forradalmian új megoldás azonban gyógyírt kínál erre a problémára: miért ne lehetne menet közben tankolni?

A vadászrepülők tankolásához hasonlóan oldotta meg egy cég a vetőgépek menet közbeni utántöltését. Nem gázolajjal, hanem folyékony nitrogénműtárgyával, amelynek folyamatos biztosítása az egyik legkényesebb feladat a vetés munkaművelete során. Ha ugyanis állandóan megállunk a feltöltés miatt, azzal jelentősen csökken a termelékenységünk. Az új és meghökkentő megoldás révén viszont 30 százalékkal emelhető a produktivitás.

Az amerikai 360 Yield Center nevű vállalkozás 360 SPRINT névre keresztelt rendszere kézenfekvő módszert kínál. A szisztéma kulcsa egy módosított UTV (speciális szállítójármű), amely az innovatív dokkolója révén könnyedén hozzá tud kapcsolódni a vetőgép oldalára kihozott betöltőnyíláshoz. A kapacitása bő 1100 liter is lehet, amely jó darabig elég a vetés során. Ráadásul a kiszolgáló jármű az alacsony tömege révén a talajt sem különösebben tömöríti, károsítja feltöltés közben.

A fejlesztők szerint ezzel a módszerrel akár harmadával nagyobb területteljesítmény érhető el. A rendelkezésre álló, akár 1100 liternyi folyékony nitrogénműtrágyát mindössze 4 perc alatt lehet átszivattyúzni a vetőgépre vagy traktorra szerelt tartályba. Természetesen ennél kisebb mennyiség is utántölthető, amelynek az az előnye, hogy a vetést végző gépkapcsolat sem fogja „agyontaposni” a földet. Az utántöltés hepehupás talajon is biztonsággal kivitelezhető, nem kell tartani a töltőcsövek szétválásától. A 360 Yield Center cég szakemberei jelenleg a Honda által gyártott erőforrást és szivattyúrendszert használják, de az eljárást folyamatosan igyekeznek tökéletesíteni.

https://www.youtube.com/watch?v=cjHwskyI0Ho






Szerző: AgrárUnió

Címkék: növénytermesztés, termelékenység, tápanyag-utánpótlás, 360 Yield Center, utántöltés, folyékony nitrogénműtrágya
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Lezárult a Regenomics projekt – az AKI is részt vett a regeneratív ...

Sikeresen lezárult a Wageningen University & Research (WUR) által koordinált Regenomics nemzetközi kutatási ...