
Syngenta Szershow – Fajta- és növényvédelmi bemutató
Növényvédelem - 2015.07.13
Három helyszínen, Dalmandon, Hajdúböszörményben és Hódmezővásárhelyen rendezte meg a Syngenta Kft. hagyományos szántóföldi bemutatóit. Négy nagy szántóföldi kultúra, az őszi búza, kukorica, napraforgó és őszi káposztarepce fajta- és növényvédőszer-kínálata adta a rendezvény gerincét.
A Syngenta évek óta komplett növényvédelmi technológiákkal igyekszik kielégíteni a termelői igényeket, melyekből a bemutatón is ízelítőt kínáltak. Emellett az érdeklődők, a jól bevált Syngenta hibrideken túl, szemügyre vehették a nemesítés legújabb eredményeit is.
A jövő napraforgói
2015-ben a napraforgó vetésterülete elérte a 630 ezer hektárt, amiből 180 ezer hektáron magas olajsavas hibrideket vetettek, a Clearfield gyomirtási rendszerbe illeszkedő hibridek pedig 360 ezer hektárt foglalnak el. Különösen a magasolajsavas napraforgók iránt gyorsan megnőtt igény a nemesítést és a vetőmag-előállítást is új kihívások elé állította.
A Syngenta folyamatosan megújuló portfóliójának köszönhetően 7 új hibridet vezetett be a magyar piacra, ezek közül 3 imidazolinon-toleráns, magasolajsavas, jövőre pedig újabb kettővel bővíti a kínálatot, melyek közül egy már Clearfield Plus magasolajsavas hibrid lesz (SY Gracia CLP). A bemutatón a jelen meghatározó hibridjei mellett már ezek az újdonságok is helyet kaptak.
A hagyományos gyomirtású, linolsavas napraforgókat az NK Kondi és az SY Arisona képviselte.
A linolsavas, imazamox-ellenálló fajták közül nem hiányozhatott Magyarország etalon hibridje, az NK Neoma, melyet az ország minden részén termesztenek, és a magasolajsavas napraforgók előretörése ellenére a vetésterülete idén is eléri a 160 ezer hektárt. A másik bemutatott fajta ebből a csoportból a Kondi genetikáján alapuló SY Diamantis, ami jövő évtől kerül köztermesztésbe.
A magas olajsavtartalmú, imazamox-ellenálló hibrideket az SY Talento, SY Experto és SY Excellio képviselték, melyek biztosan tudják a 85% feletti olajsavarányt, így minden évjáratban megbízhatóan hozzák az elvárt szintet.
A napraforgó-termesztés jövőjét képviselik a Clearfield Plus hibridek, melyek amellett, hogy a még biztonságosabb és hatékonyabb posztemergens gyomirtás genetikai alapját adják, köszönhetően a Syngenta genetikának, magasabb terméspotenciállal is bírnak. Három képviselőjük is helyet kapott a fajtasorban: az SY Gracia CLP, az SY Neostar CLP és az SY Bacardi CLP. Ezek a hibridek a Clearfield technológia új szintjének képviselői.
Syngenta magassággal
A Syngenta – az imazamox-ellenálló hibrideken túl – Express toleráns hibrideket is kínál a posztemergens gyomirtást választó napraforgó-termesztőknek. Ezekkel kapcsolatban kiemelték: a Sumiko HTS és a Subaru HTS egyaránt könnyen kezelhető „Syngenta magasságú” hibridek.
A posztemergens gyomirtási technológiák nagy népszerűsége mellett azonban arra is felhívták a figyelmet, hogy herbicid-toleráns hibrid vetése esetén se feledkezzünk meg az alapgyomirtásról, amellyel a gyomok többségét már a kelés pillanatában kiiktathatjuk. Erre a célra három, széles hatásspektrumú terméket is kínál a Syngenta: a GardoprimPlusGold-ot, a DualGold-ot, illetve a Dual Gold Oxy csomagot.
A napraforgó növényvédelméből a gyomirtáson túl a kórokozók elleni védelem is figyelmet kapott, amire csillagbimbós állapotban és virágzáskor kijuttatva a legerősebb „strobi hatású” – tehát a széles hatásspektruma mellett rejuvenizáló hatású – Amistar Xtra-t ajánlották a résztvevők figyelmébe.
A napraforgó technológiájának utolsó, növényvédő szeres művelete az állományszárítás, amihez programozható, biztos megoldást nyújt a Reglone Air. Ahogy az előadók fogalmaztak: „reglonozzunk Reglonnal!”
Új búzafajták
Ha búzáról vagy árpáról van szó, akkor a Syngenta leginkább a növényvédő szereiről ismert a magyar gazdák előtt, pedig világszinten piacvezető a cég a búzanemesítésben is. A Syngenta hatalmas fajtaválasztékából a magyar termesztési feltételekhez leginkább illeszkedő fajták hazai bevezetése mellett döntött.
A bemutató kiváló lehetőséget teremtett, hogy az érés előtt álló, bőtermő, malmi minőséget tudó fajták demonstrálják a bennük rejlő potenciált.
•
Az Illico tar kalászú, erősen viaszos levelű, középkorai fajta, szemei még
a nyári hőstressz előtt kitelnek. Szélsőséges időjárási viszonyok mellett is jó szemkitelítődés jellemzi.
•
Robusztus felépítésű, szálkás fajta az Ingenio, mely egyenletes állományt alkot és malmi minőséget terem. Kifejezetten nagy szemei miatt ezermagtömege 50-60 g-ot is elér. Elsősorban intenzív termesztési körülmények közé ajánlott.
•
A Bologna javító minőségű fajta, mely több szinten hozza a kalászait. Betegség-ellenállósága kiemelendő. A fajta tulajdonságai között jól megfér egymással a prémium minőség és a bőtermőség.
•
Az SY Moisson a hibrid búzákéhoz hasonló termésszintre képes, ugyanakkor ezt a mennyiséget malmi minőségben adja.
A bemutató parcellák intenzív növényvédelmi technológiában részesültek, mely technológiai sor felvonultatta a Syngenta vezető kalászos növényvédő szereit. Valamennyi kalászos vetőmagot Celest Top készítménnyel csáváztak, védelmet biztosítva ezzel a csírakori betegségek és a fiatalkori kártevők ellen is. Tavasszal az Axial One és a Peak kombinációjával irtották a gabona egy- és kétszikű gyomnövényeit, egy menetben pedig az Artea gombaölő szerrel biztosítottak egy korai lombvédelmet. Két szárcsomós állapotban az új, gombaölő és zöldítő hatású Segurist juttatták ki. A zászlóslevél kiterülésekor az Amistar Xtra gombaölő szert, illetve vetésfehérítő ellen a Karete Zeon rovarölő szert használták. Virágzáskor, a kalász védelmére következett a Cherokee gombaölő szer, illetve a szipolyok ellen a hosszú hatástartamú Judo rovarölő szer.
Hyvido-program árpára
A Syngenta hibridárpa-nemesítési programja, a Hyvido számos előnyt kínál az árpatermesztőknek. Fegyelmezett technológiával ezek a hibridek kimagasló terméshez juttatják a gazdát. A hibridárpa-termesztés „specialitásai” között a Syngenta szakemberei az alábbiakat emelték ki:
•
A hibrid árpák vetőmagja Celest Top csávázással kerül forgalomba.
•
A vetés ideje ideális esetben szeptember vége-október eleje, mélysége 2-3 cm.
•
Az optimális tőszámhoz 2 millió csíra szükséges hektáronként, ami kb. 80-90 kg vetőmagigényt jelent.
•
A megfelelő keléshez jó magágy kell, az alacsony vetőmagnorma miatt ajánlatos őszi gyomirtást végezni.
•
Tavasszal osztott műtrágya-kijuttatás szükséges: a tavaszi mennyiség 30%-a a bokrosodás kezdetén, 70%-a szárba szökkenéskor.
•
A megdőlés elkerülésére szárszilárdítás (Moddus 250 EC), illetve a kórokozók ellen lomb- és kalászvédelem indokolt.
A kukoricatechnológiából
A kukorica növényvédelmi technológiájából a gyomirtásra láthattak néhány hatásos variációt az érdeklődők, majd ezt követően a kukoricában is egyre nagyobb jelentőségre szert tevő gombaölő szeres kezelésről esett szó. A Syngenta bőséges kukorica gyomirtó szer választékából három kombinációt emeltek ki a cég szakemberei:
•
A hazai gyomviszonyokra optimalizált Calaris Pro tipikus posztemergens készítmény, illeszkedve a kukorica gyomirtás trendjéhez. A piacon elérhető kukorica gyomirtó szerek között a leggyorsabb kétszikűek elleni hatással rendelkezik.
•
Amennyiben erős, magról kelő egyszikű fertőzéssel kell megküzdenünk, a Calaris Pro kiegészítése lehet a megoldás Dual Gold készítménnyel, korai posztemergens kijuttatásban.
A bemutató parcella valóban önmagáért beszélt: egy- és kétszikű gyomokon egyaránt tökéletes hatást ért el a kezelés.
•
A három hatóanyagú, tartamhatású Elumis Peak elhúzódó gyomkelés esetén jó választás. Ráadásul a magról kelő egy- és kétszikűek mellett a fenyércirok és a mezei aszat irtásában is számíthatunk rá.
Sajnos a kukorica – tenyészidejéből adódóan – a hő- és szárazságstressznek rendszeresen ki van téve. Ezek káros hatásának mérséklését érhetjük el a gombaölő és élettani hatással is rendelkező Quilt Xcel használatával, ami késlelteti a növény öregedését, javítja a vízhasznosítást és antioxidánsok felhalmozásával segíti a stresszes időszakok átvészelését.
A növényvédelmi technológiákon túl a hibridkínálat újdonságait is bemutatták. A FAO 400 alatti éréscsoportot az
SY Arioso, SY Batanga, SY Iridium, SY Ulises, SY Octavius, az egyre inkább fókuszba kerülő FAO 400 feletti kukoricákat pedig az SY Kreon és SY Senco képviselte. A jövő évben bevezetendő Artesian hibridek kitűnő vízhasznosító és stressztűrő képességüknek köszönhetően szárazabb körülmények között is kiemelkedő terméseredményekre képesek az alap hibridekhez képest.
Gyors repceszárítás
A Syngenta repce fajtasorában különféle termesztési körülmények közé is megtalálhatjuk a megfelelő hibridet. A bemutatott genetikák közül az SY Cassidy és a jövő évtől piacra lépő SY Florida rugalmas hibridek: meghálálják az intenzív termesztési körülményeket, de szerényebb feltételek mellett is megfelelő teljesítményt nyújtanak. Az SY Saveo elsődlegesen az intenzív gazdaságok repcéje, a Torres pedig átlagos termesztési feltételek közé ajánlott.
A repcetechnológiában állományszárításra a Syngenta ajánlata a Reglone Air, ami 7-10 nap alatt leszárítja az állományt, így gyors betakarítást tesz lehetővé, a pergési veszteség minimálisra csökkentésével.
Tekintse meg képgalériánkat:
http://u4.hu/x/3P3
Szerző: AgrárUnió
Címkék:
Egyensúly a szakértelem és a megfizethetőség között

Megjelent a ragadós száj- és körömfájás betegség ...

Ügyfélkapu+ élmények – Jó tanácsok átregisztrálás elé

Első tavaszi repcekártevőink, a szárat károsító ormányosok – ...

Úttörő megoldás az Optigép Kft.-től

A Spectrum® stabil alap a napraforgó gyomirtásában

Semmit sem teszünk az aflatoxin ellen?

Hogyan segíthetik a gazdálkodókat a szaktanácsadók?

Tájékoztatás az állatok ártalmatlanításáról ragadós száj- és ...

Hogyan indítsuk a tavaszi növényeket aszályban