
Fenntartható mezőgazdaság
Növényvédelem - 2017.06.09
A vetéskori porelsodródás kockázatának csökkentése deflektorhasználattal Szántóföldi növényeink termesztésének kritikus időszaka a kelés, a csírakori állapot, amikor a kultúrnövény a károsítókkal szemben fokozott védelemre szorul. A magas termőképességű, alacsonyabb tőszámmal vetett hibridek esetében a csírakori és fiatalkori védelemre különös figyelmet kell fordítani, ami a vetőmag csávázásával oldható meg.
A csávázott vetőmagok vetése növényvédelmi tevékenységnek minősül, így ezen munkálat során a fenntarthatósági irányelv előírásai, valamint a csávázott vetőmag szállítására, tárolására és vetésére vonatkozó kockázatcsökkentő előírások betartása kötelező. A kiürült csomagolóanyag veszélyes hulladéknak minősül, megfelelő kezeléséről gondoskodni kell.
A csávázott vetőmag vetése során – pneumatikus vetőgépek használata esetén – a csávázott vetőmag felületéről ledörzsölődő por elsodródása jelenti a legnagyobb környezeti kockázatot. A vetéskori porelsodródást annak környezeti kockázata miatt meg kell akadályozni. Az első és talán legfontosabb tényező a jó minőségű csávázás, a csávázószer megfelelő tapadásának biztosítása a vetőmag felületén, amire a vetőmagüzemek nagy figyelmet fordítanak. A magról való leporlást a csávázást követően a csávázóüzemek ellenőrzik, és nem megfelelő tapadás esetén a vetőmagtétel nem is kerülhet forgalomba.
A vetés során azonban a jó minőségű csávázás esetén is mindent el kell követnünk a porelsodródás megakadályozására. A csávázott vetőmag kezelésére, vetésére és a kiürült csomagolóanyagára vonatkozó előírásokról a termelőt informálni kell, ezért a csávázott vetőmagzsákokat kiegészítő címkével kell ellátni.
A csávázott vetőmagok címkézése
A vetőmag sokszor több országon keresztül jut el a felhasználás helyére, így a címkén minden érintett tagállam elvárásainak szerepelniük kell az adott tagállam nyelvén. Fontos, hogy a vetőmagzsákon feltüntetett információ közérthető és egyértelmű legyen. Bonyolítja a helyzetet az is, hogy a csávázás során a vetőmag minél tökéletesebb védelme érdekében a csávázószereket kombinációban használják, így több csávázószer biztonsági előírásait is fel kell tüntetni a kiegészítő címkén.
Ennek a problémának a megoldására az Európai Vetőmag Szövetség már évekkel ezelőtt kidolgozott és bizottsági elfogadásra javasolt egy 27 nyelvű, egységes szövegezésű címkét közérthető piktogramok felhasználásával, amely minden olyan kockázatcsökkentő előírást tartalmaz, amely a csávázott vetőmag kezelése (szállítása, tárolása) és vetése során felmerülhet.
A bizottság a vetőmagcsávázó szerek értékelésére vonatkozó útmutatóban rendelkezik majd az egységes címkézésről, de ennek kidolgozása még folyamatban van. A magyar hatóság az egységes címkézési előírások hivatalos közzétételéig évről évre meghosszabbítva elfogadja az Európai Vetőmag Szövetség javaslata szerinti címkét a csávázott vetőmag-zsákokon. Ezzel Magyarországon biztosított a termelők informálása a csávázott vetőmag kezelése és vetése során felmerülő kockázatokról és a kötelezően betartandó kockázatcsökkentő előírásokról.
A csávázott vetőmagok biztonságos kezelésének első lépése a címke elolvasása és értelmezése. A vetést megelőzően két kockázati tényezőre kell odafigyelni:
•
vetőgép-beállítás
•
zsákok nyitása, a magvak tartályba öntése, amelynek során óvatosan kell eljárni, hogy elkerüljük a zsákok alján esetlegesen összegyűlt por kiszóródását.
A csávázott vetőmagok felhasználásának környezeti szempontból legkritikusabb fázisa a vetés, amikor a vetőmagról ledörzsölődő por elsodródhat. A kockázat különösen a pneumatikus vetőgépek alkalmazása esetén magas, mert ezek
a géptípusok a port az elhasznált levegővel együtt kifújják a környezetbe, ahol aztán a légáramlatokkal mozogva a növényvédőszer-maradékot tartalmazó por a táblával szomszédos virágzó növényekre juthat, veszélyeztetve az odalátogató méheket és más vadon élő beporzó rovarokat.
A por elsodródásának megakadályozásáról gondoskodni kell, aminek egyszerű eszköze a vetőgépre szerelhető deflektor. A deflektor nem más, mint egy porelvezető adapter, amely a pneumatikus szemenkénti vetőgépek ventilátorából kilépő, elhasznált levegővel szállított port egy csővezeték segítségével levezeti a talajszintre. Ez biztosítja, hogy a csávázószert tartalmazó por a barázdába kerüljön a vetőmag mellé, ahol a vetőmaggal együtt talajjal takarva a környező területeket látogató méhekre és beporzó rovarokra már nem jelent kockázatot.
Az új pneumatikus vetőgépeket már deflektorral felszerelve forgalmazzák, amelyekkel azonban a régi típusú vetőgépek egy része még mindig nincs felszerelve. A felelősségvállalás mellett ez jogszabályi előírás is.
A deflektorhasználatot a pneumatikus vetőgépeken nemcsak a csávázószerek engedélyokiratai, de a növényvédelmi tevékenységről szóló miniszteri rendelet is kötelezővé teszi. A 43/2010 módosított FVM-rendelet írja elő a kötelező deflektorhasználatot:
„9. § (5) A csávázott vetőmagról ledörzsölődő port pneumatikus vetőgéppel történő vetés esetén az elsodródás megakadályozása céljából megfelelő csővezetékkel, eszközzel (deflektorral) a talaj felszínére vagy a barázdába kell vezetni, abban az esetben, ha azt a csávázószer engedélyokirata előírja.”
A deflektor használata nemcsak a rovarölő szerrel kezelt vetőmagok esetében kötelező, hanem minden Magyarországon engedélyezett és felhasználható csávázószerre vonatkozik. Az elmúlt hét év során megjelent új csávázószer-okiratok mindegyike tartalmazza már az erre vonatkozó előírást, de a korábban engedélyezett termékek okirataiba is bekerült ez a rendelkezés.
A csávázott vetőmagok vetésekor a pneumatikus vetőgépeken kötelező a deflektor használata
A Syngenta – a környezetért vállalt felelősséggel – fontosnak tartja, hogy minden pneumatikus vetőgép fel legyen szerelve a porelsodródás kockázatát csökkentő deflektorral. A Syngenta és a Bayer együttműködése keretében, számos szakmai szervezet támogatásával idén is folytatódik a deflektorakció !
Az akció keretében a Monosem, SPC vetőgéptípusokra ingyenesen tudunk deflektort biztosítani.
Az akcióban való részvétel céljából keresse fel a következő honlapot, ahol regisztráció után megrendelheti az ön vetőgépére való deflektort:
http://permetezes.hu
A permetezes.hu munkatársai a a megrendelés rögzítése után néhány munkanapon belül eljuttatják a deflektorcsomagot a megadott címre. A megrendelőt szállítási költség sem terheli..
Szerző: József Csilla, Horváth Boglárka Syngenta Kft.
Címkék: vetőgép, vetés, vetőmag, deflektor, porelsodródás
Kalászos gabonáink levélbetegségei – Milyen betegségekre ...

Hogyan indítsuk a tavaszi növényeket aszályban

Az áttelelt repce okszerű indítása

Hogyan segíthetik a gazdálkodókat a szaktanácsadók?

Megjelent a ragadós száj- és körömfájás betegség ...

Gabonapiaci trendek: fókuszban az árpa és a búza

Ragadós száj- és körömfájás járvány kapcsán elrendelt hazai ...

Első tavaszi repcekártevőink, a szárat károsító ormányosok – ...

Semmit sem teszünk az aflatoxin ellen?

Akár 89,6 millió forint a fiatal gazdáknak!