Különleges anyagot kever a Goodyear a gumijaiba, ez jó hír a növénytermesztőknek is
Növénytermesztés - 2023.03.15
A szójaolajra utazik az amerikai Goodyear, ezt a terméket ugyanis kisebb mennyiségben használja az élelmiszeripar, az abroncsgyártáshoz viszont megfelelő alapanyag.
A világ legnagyobb gumigyártói közé tartozó, 1898-ban alapított Goodyear székhelye az amerikai Ohio államban található. A névadó Charles Goodyearnak nem sok köze van hozzá, a vállalat csupán azért keresztelkedett a nevére, mert ő volt az, aki feltalálta a gumi vulkanizálásának technológiáját.
A cég bő egy évszázada az abroncsgyártás egyik óriása. Folyton új utakat keres, és a közelmúltban adott hírt arról, hogy kibővíti a szója alapú termékeinek körét, helyettesítve a sokkal környezetszennyezőbb kőolajszármazékokat.
Az új gumikat első körben városi buszokon és szemétszállító teherautókon tesztelik, vagyis arra kíváncsiak, hogy mennyire ellenállóak extrém igénybevétel esetén. Az újfajta komponens alkalmazása állítólag a szójatermesztőknek is jó hír, bár ők alighanem enélkül is elég jó piacot találnak az értékes fehérjenövényüknek.
A Goodyear célja végső soron az, hogy 2030-ra már az összes abroncsuk fenntartható forrásból származó alapanyagokból készüljön. Természetesen úgy, hogy az ne menjen a tőlük megszokott minőség rovására. Az amerikai gyártó elsősorban a szójaolajra utazik, annak ugyanis csupán a 65 százalékát használják élelmezési célokra, számukra pedig megfelelő alternatívája a kőolajnak.
Az abroncsokban az olaj összetevőre azért van szükség, hogy csökkentsék általa a viszkozitást, de a kopásállóság és a gördülési ellenállás javításában is segíteni tud. A Goodyear tapasztalatai szerint ez a bioösszetevő semmivel sem rosszabb az ásványi alapanyagoknál, tehát a jövőben még komolyabb teret hódíthat a gumigyártásban.
Címkék: goodyear, usa, gumiabroncs, kőolaj, alapanyag, szója, olaj, fenntarthatóságMi történik télen a gabonatáblákon? – Állandó kártevők, ...
Olajfák a szőlőhegyen? – Zöldség- és gyümölcstermesztő ...
Gondolkodjunk komplexen! – A legelő botanikájától a biohúsig
„Sok hűhó semmiért?” – Gondolatok a magyar vetőmagágazat ...
Visszatér régi jó „barátunk” – Véleménycikk az elektronikus ...
A legfontosabb gyakorlati tippek a nyertes Öntözésfejlesztési ...
Három milliárd eurós hitel a mezőgazdasági termelőknek és a ...
A FAO új iránymutatást tesz közzé a szarvasmarhák influenza ...
Amikor a kevesebb tényleg több – Példák a PIPELIFE korszerű ...
Növényvédelem és ami mögötte van – A HORSCH fejlett talajművelő ...