TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 88.159,16 Ft (tonna)
Napraforgómag: 239.125,61 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 80.915,04 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 85.038,42 Ft (tonna)
Repcemag: 215.601,36 Ft (tonna)
Full-fat szója: 206.538,43 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 612 Ft
Benzin ára: 598 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 399,25
USD: 368,79
CHF: 417,61
GBP: 476,99
Hirdetés
Figyeljünk a talajra! – Jubileumi Timac AGRO rendezvények országszerte

Figyeljünk a talajra! – Jubileumi Timac AGRO rendezvények országszerte

Növénytermesztés - 2016.02.24

A Timac AGRO Hungária Kft. a tizedik születésnapját ünnepli 2016-ban, amit partnerei számára is szeretne emlékezetessé tenni. Ennek egyik lépése a 18 állomásos februári rendezvénysorozata volt, amellyel minden jelenlegi és jövőbeni partnere számára elérhető közelségbe kerülhetett.


A rendezvényekre ellátogató gazdáknak ajándéksorsolással is kedveskedik a cég: a regisztrált résztvevők között három mikrogranulátum-szóró berendezést sorsolnak ki, a Timac-termékek vásárlói között pedig ez év októberében öt Nissan Navara gépjárművet*.
A Timac AGRO a mezőgazdaság fejlesztővállalataként maga is fejlődött az elmúlt tíz évben. Ma már 42 tápanyag-gazdálkodási szakembere végez szaktanácsadást országszerte. Anyavállalata, a Roullier Group másik erőssége – szaktanácsadási rendszere mellett – a kutatás: termékeiket maguk fejlesztik és állítják elő. Világszerte 200 szabadalom fűződik a vállalat nevéhez, köztük a 2015-ben hazánkban is bevezetett védett foszforformula, a TOP-PHOS.
Sok múlik a talaj kémhatásán
Ésszerű tápanyag-gazdálkodás csak a talaj tulajdonságainak ismeretében kivitelezhető. E tulajdonságok között többször visszatérő téma volt az előadások során a kémhatás, amelyet sokszor nem a súlyának megfelelően kezelnek, pedig meghatározó tényező a tápanyagok hasznosulásában. Jelentőségét egy savanyú talaj példáján demonstrálták az előadók. 5-ös pH-érték mellett a kiadott különféle tápelemek fele-harmada hasznosul. Különösen „hátrányos helyzetű” ilyen körülmények között a foszfor. E problémára ad választ a TOP-PHOS formula, amelynél savanyú talajon sincs lekötődési veszteség: a műtrágyával kijuttatott foszfor hatóanyag valóban felvehető a növények számára. Az EUROFERTIL TOP trágyák ezt a védett foszforformulát tartalmazzák, kifejezetten savanyú vagy semleges talajokra ajánlott termékek. Lúgos talajokon a DUOFERTIL TOP műtrágyák használata javasolt.
A nitrogénműtrágyák hasznosulását is sok veszteség ronthatja: a kiszórást követő csapadékhiányban gyakorlatilag a felszínről elillanhatnak, túl sok csapadék esetén viszont könnyen kimosódhatnak a gyökérzónából. E problémák mérséklését szolgálja a SULFAMMO N-PROCESS védett nitrogéntartalma, ami egyben hosszabb nitrogénhatást is eredményez, kéntartalma pedig javítja a növények nitrogénhasznosítását.
A savanyú talajok javítására
A Timac AGRO egyik speciális terméke a PHYSIOMAX, amely már kis mennyiségben (2-3 q/ha) jelentős mértékben képes emelni a savanyú talajok pH-értékét. A termék kis mennyisége, formulázása könnyű kezelhetőséget eredményez, műtrágyaszóróval kijuttatható. A termékkel elkerülhetők a nagy adagú meszezésekkel járó problémák, például a lassú hatás, majd az oldatba kerülő kalcium erős tápanyaglekötő hatása. A savanyú talajok mellett indokolt a termék használata öntözött területeken is, a kimosódó kalcium pótlására.
Alap- és starter trágyák
 biostimulátorokkal
A Timac AGRO alap- és startertrágyái a szükséges makro-, mezo- és mikroelemeken túl a gyökérzet fejlődését, a növény kondícióját javító biostimulátorokat is tartalmaznak, hozzájárulva a csírázási erély, a kezdeti fejlődés javulásához. Az előadók felhívták a figyelmet: a gyökértömeget növelő, tápanyagfelvételt javító biostimulátoraikat a PHYSIOSTART, DUOSTART mikrogranulátumok mellett tartalmazzák az EUROFERTIL TOP, DUOFERTIL TOP alaptrágyák vagy akár a PHYSIOMAX talajjavító anyag is. Talajéletet javító biostimulátor pedig a KALISOL termék része.
A stimulátor hatású termékek között meg kell említeni a FERTIACTYL és FERTILEADER oldatokat, amelyeket stresszkezelésre, a növekedés serkentésére is felhasználhatunk.
YIELD SERVICE – alfától ómegáig
2014-ben hívta életre a Timac AGRO YIELD SERVICE szolgáltatásrendszerét, amely a bővített talajvizsgálattól kezdve a táblaszintű tápanyag-gazdálkodási tervek készítésén keresztül komplex szaktanácsadási rendszert foglal magába. Már az indulás évében 30 000 hektárnyi igény jelentkezett a szolgáltatásra, ami 2015-ben 60 000 hektárra nőtt. Közben a szolgáltatások köre is bővült: elindultak a precíziós programok, és talajvédelmi tervet is készítenek. A YIELD SERVICE egyik célja a precíziós gazdálkodás elősegítése, amihez tökéletes alapot adnak precíziós programjai. A szolgáltatás több előnyös és újszerű elemére is felhívták a figyelmet az előadók:
• 
Speciális eszközzel mérik fel a táblán a pH-, vezetőképességi és szervesanyagtartalom-értékeket, amelyek alapján precíziós talajjavítási tervet vagy differenciált tőszámú vetéstervet készítenek.
• 
Ötéves szatelitadatok elemzésével határolják le a talajfoltokat. A talajfoltok figyelembevételével jelölik ki a mintatereket, amelyek legfeljebb három hektár nagyságúak, és a talajvizsgálatok elvégzése után a precíziós tápanyag-gazdálkodás kezelési egységeit mutatják.
• 
A talajvizsgálatok elvégzésére több laborral működik együtt a Timac AGRO, lekötött kapacitással, így a gazdálkodó két hónapon belül talajvizsgálati eredményt kap a kezébe.
• 
A talajvizsgálati eredmények mellé a Timac AGRO tápanyag-gazdálkodási szakemberei értékelést, értelmezést is szolgáltatnak. Felhívják a figyelmet azokra a problémákra, amelyek károsan befolyásolhatják egy vagy több tápelem hasznosulását.
• 
A gazdálkodóval konzultálva reális költségű tápanyag-gazdálkodási tervet készítenek, és nyomon követik az eredményeket.

*A játék szabályairól érdeklődjön a Timac AGRO szaktanácsadóinál.


Az előadások szakmai anyagát az alábbi linkeken megtekinthetik:
https://prezi.com/signnwu08gkp/
https://prezi.com/bt7xfxcp7whr/




Szerző: AgrárUnió

Címkék:
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

A 21. század gyermekei: kütyü kontra paripa – Lovas fejlesztés: a ...

„Itt él Ló Szerafin is, a kék paripa. Ő, tudod, kéknek született. Ami nem csoda, mert Ló Szerafin lócsoda. Vagyis ...