TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 90.220,68 Ft (tonna)
Napraforgómag: 211.990,54 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 83.714,60 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 85.148,95 Ft (tonna)
Repcemag: 217.271,85 Ft (tonna)
Full-fat szója: 207.804,24 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 619 Ft
Benzin ára: 600 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 399,99
USD: 368,55
CHF: 416,63
GBP: 476,46
Hirdetés
A malomipar helytállt a járvány idején

A malomipar helytállt a járvány idején

Növénytermesztés - 2020.07.03

A Gabonaszövetség alelnöke szerint hazánkban mindig lesz elég liszt A koronavírus-járvány nélkül sem készülhettek kiemelkedő évre a gabonatermesztők, a globális pandémia azonban még a vártnál is rosszabb helyzetet teremtett a szektorban. A tavalyi gyengébb minőség miatt eleve kevesebb jutott exportra, a hónapokig tartó korlátozó intézkedések pedig szinte teljesen leállították a búza – és időszakosan a liszt – külföldi értékesítését.

Tisztelt Látogatónk!

A cikk megtekintése előfizetéshez kötött!

Amennyiben rendelkezik online előfizetéssel, jelentkezzen be az előfizetéshez tartozó felhasználói fiókba.

Belépés

Ha még nem előfizetőnk, ismerje meg előfizetési ajánlatainkat, hogy hozzáférhessen lapunk korábbi cikkeihez is!

A járvány nemcsak a lakosságot, hanem 
a malomipart is váratlanul érte, ennek ellenére dr. Lakatos Zoltán szerint a szakma jól vizsgázott, még ha ehhez időnként már-már erőn felüli teljesítményre is volt szükség. Az elmúlt időszak tapasztalatai­ról a Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és Kereskedők Szövetsége (Gabonaszövetség) alelnökét, a Hajdú Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatóját kérdeztük.

Felesleges a pánik a boltokban

 – A járvány első heteiben gyakran találkozhatott a vásárló üres polcokkal a boltokban. A liszt időnként a nagyobb bevásárlóközpontok kínálatából is hiányzott. Ennyire váratlanul érte a szakmát a megnövekedett kereslet?

– Erre a helyzetre lehetetlen volt egyik pillanatról a másikra felkészülni, hiszen sokáig nem volt különösebb előjele annak, hogy Magyarországon olyan komoly korlátozó intézkedéseket kell bevezetni, mint amilyenekre aztán sor került. Márciustól óriási lett a malmok igénybevétele, „csúcsra járt” az őrlés. Nem volt az a lisztmennyiség, amit ne vásároltak volna meg azonnal a kereskedők. A Hajdú Gabona egy átlagos hónapban nyolcezer tonna búzát őröl, ez a mennyiség márciusban 11 600 tonnára ment fel. Éjjel-nappal dolgoztak a munkatársaim, csak két napra, húsvétkor álltunk le teljesen. Pánikhelyzet alakult ki a lakosság körében, sokan azt hitték, nem lesz mit enni, elkezdték a készleteket felhalmozni. Az emberek telehordták a spájzukat liszttel, aki eddig két kilót vett, most húsz kilót vitt haza 
a boltból. Bármennyit őrölhettünk volna, mindent el lehetett volna adni ebben az időszakban. Hiába hangsúlyoztuk, hogy Magyarország nem 10, hanem akár 20-25 millió ember ellátására elegendő búzával rendelkezik, a lakosságot akkor még nem nagyon sikerült megnyugtatni.

Címkék: búza, malomipar, liszt
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Hogyan indítsuk a tavaszi növényeket aszályban

A növények gyors kelése és intenzív gyökérfejlődése aszályos időszakban sorsdöntő lehet. A vetéssel egy menetben a ...