
Újraéledő termőföld
Növénytermesztés - 2020.03.14
Konferenciát rendeztek a hazai talajbaktérium-gyártók és -forgalmazók Nagy örömünkre szolgált, hogy a legrangosabb agrár-szakkiállításon, az AGROmashEXPO, AgrárgépShow 2020 rendezvényén a gazdálkodói igényeket kielégítve a magyar termőföld újra középpontba került.
Ennek alapot adott az a folyamat, amely az Európai Unió Közös Agrárpolitikájának megújításához kapcsolódóan jelenleg is zajlik. Az új Közös Agrárpolitika szerves részét képezi a talaj és talajélet helyreállítása, védelme. A fogyasztói társadalom részéről is egyre nagyobb igény mutatkozik az egészséges élelmiszerek és a környezettudatos mezőgazdasági technológiák iránt. Ennek az elvárásnak eleget téve a Magyar Talajbaktérium-gyártók és -forgalmazók Szakmai Szervezete szakmai rendezvénye keretében az Agrárminisztérium, a NAK, a Nébih és dr. Németh Tamás (Kaposvári Egyetem) részvételével kerekasztalfórumot szervezett.
A KAP 2020
Dr. Juhász Anikó helyettes államtitkár „A magyar termőföldek állapotának javítási lehetőségei és az új KAP” címmel tartott előadást. Jelenleg az Agrárminisztérium intenzíven dolgozik a 2021-től életbe lépő új KAP támogatási rendszeren, amelynek tervezett célrendszeréből rendezvényünkhöz kapcsolódóan három fontos dolgot emelt ki: klímaváltozás, környezetvédelem és természetvédelem. A klímaváltozással kapcsolatban az éghajlatváltozás hatásainak mérséklése, a környezetvédelmi területen a természeti erőforrások fenntartható használata (például talaj, víz, levegő), a természetvédelem esetében pedig a biológiai sokféleség megőrzése a fő célkitűzés.
Az új KAP-tervezet I. pillérének zöld eszközei közül akad kötelező a gazdálkodók számára, a többi önkéntes lehetőség. A tervezett II. pillér nyolc vidékfejlesztési beavatkozásból áll, többek között Agrár-környezetgazdálkodás, Különböző irányelveknek megfelelő gazdálkodás, Fiatalgazdák támogatása témáiból.
Előadások a talajminőségről
Dr. Németh Tamás akadémikus „A termőtalaj minőségi és mennyiségi változása, következménye” című előadásában kiemelte, hogy noha Magyarország jó talajadottságokkal rendelkezik, az elmúlt évtizedekben drasztikusan nőtt a művelés alól kivont területek nagysága, amiben az urbanizáció is jelentős szerepet játszik. A termőföldek állapota és minősége szempontjából kiemelten fontos lenne talajaink pontos ismerete, ami meghatározza az alkalmazandó technológiát is.
Dr. Németh Csilla engedélyezési referens a Nébih képviseletében arról számolt be, hogy változás várható a termésnövelő anyagok engedélyezési eljárásaiban. 2022. július 16-tól új EU-rendelet lép életbe, mely mellett a nemzeti szabályozás is megmarad. Ezen új rendelet szerint
az EU bármely tagállamában engedélyezett termésnövelő termék minden EU-tagországban szabadon forgalomba hozható. Jogosan merül fel az a félelem, hogy
a mezőgazdasági input anyagok ezen kategóriájában a minőséggel problémák lehetnek.
Farkas László okleveles agrármérnök előadásában kiemelte a precíziós szemlélet használatának előnyeit, aminek szerves részét képezi a baktériumos talajoltás is. Véleménye szerint a támogatási rendszerben a GPS-alapú mintavételezésre épített talajvizsgálatok nagyban segítenék a talajismeretet, és erre építve sokkal tudatosabb gazdálkodást lehetne folytatni.
Együttműködések és szervezeti változások
A kerekasztal-beszélgetés keretében Petőházi Tamás, a NAK Szántóföldi Növénytermesztési és Beszállítóipari Osztálya elnöke bejelentette: a NAK és a talajoltó-szervezet megállapodott abban, hogy idén a NAK-szaklapban cikksorozat jelenik meg a talajjal és talajélettel kapcsolatban. Továbbá szakmai konferenciát rendeznek ősszel a talajélet és baktériumos talajoltás témájában.
A Magyar Talajbaktérium-gyártók és -forgalmazók Szakmai Szervezete ünnepélyesen bejelentette, hogy magasabb szerveződési szintre lép: szakmai szövetséggé alakul. Az erről szóló szándéknyilatkozatot a tagok alá is írták.
Nagy eredménynek tartjuk, hogy a termőföld védelme mint találkozási pont összehozta a szegmens különböző szakterületeit. A közeljövőben megfogalmazzuk a közösen elvégzendő feladatokat. Ennek a munkának az a célja, hogy a gazdák, növénytermesztők érdekeit és a környezettudatos gazdálkodást szem előtt tartva az új információk, technológiai ismeretek, kutatási anyagok mindenki számára elérhetővé és használhatóvá váljanak, ezzel segítve a termelő agrárszektor tevékenységeit.
(Sajtóközlemény)
Címkék: talajbaktérium, konferencia, termőfld
Mi várható kukorica és cirok fronton?

Egyensúly a szakértelem és a megfizethetőség között

Tavaszi aktualitások a növénytermesztésben

Ragadós száj- és körömfájás járvány kapcsán elrendelt hazai ...

Kalászos gabonáink levélbetegségei – Milyen betegségekre ...

Megjelent a ragadós száj- és körömfájás betegség ...

Egy kockázattal kevesebb – Megújult a közkedvelt starter ...

Akár 89,6 millió forint a fiatal gazdáknak!

Gabonapiaci trendek: fókuszban az árpa és a búza

Hogyan indítsuk a tavaszi növényeket aszályban