
„RAGT-szemmel” a repce
Növénytermesztés - 2019.07.10
Kiváló vetőmag és technológiai fegyelem a magas profit kulcsa Feltehetjük a kérdést, hogy jelenleg hazánkban melyik szántóföldi növényünk termeli a legnagyobb profitot hektáronként. És válaszoljuk is meg azonnal a gazdálkodók nagy többségével egyetértésben: természetesen az őszi káposztarepce termeli a legnagyobb profitot, ismerve a mai termésátlagokat és a piaci felvásárlási árakat.
Mennyire szép és egyszerű is lenne, ha a gazdálkodó csak kigondolná, hogy repcét szeretne vetni egy adott területen, és ezzel már nyert ügye is lenne!
Sajnos nem ilyen egyszerű a helyzet, mint ahogy az élet más dolgai sem azok. A repce az egyik legösszetettebb és legnagyobb szakértelmet igénylő növény. Számos buktató előfordul a magágykészítéstől kezdődően egészen a betakarításig. Fogalmazhatunk úgy is, hogy a repcetermesztés tele van kihívásokkal, de kellő odafigyeléssel és szakértelemmel el lehet érni az elvárt eredményt a betakarítás után. Nem véletlen, hogy hazánkban a repce vetésterülete évről évre növekszik. Köszönhető ez a legkorszerűbb, stabil hibrideknek – melyeket az RAGT Vetőmag Kft. is biztosít partnerei számára –, illetve a repcetermesztés gyorsan fejlődő innovációjának, melyet a teremlők gyorsan magukévá tesznek.
Hová, hogyan vessük a repcét?
Nagy vonalakban tekintsük át a repce termesztésének sarkalatos pontjait, aztán gondolkodhatunk azon, hogy az adott területünkre melyik RAGT-hibridet válasszuk és miért.
Egyik legfontosabb kérdés eldönteni azt, hogy hová, melyik országrészbe vethető az őszi káposztarepce, ugyanis kimagasló az őszi és tavaszi csapadékigénye. A Dunántúl és az északi országrészek éghajlata áll a legközelebb az igényeihez. Ez nem jelenti azt, hogy esetleg ezeken a területeken kívül nem lehet repcét vetni. Nyilván mindenki – ismerve termőterületének talaj- és csapadékviszonyait – maga dönti el, hogy a földjei alkalmasak-e az adott növénynek.
A terület kiválasztása után a legfontosabb művelet a magágy-előkészítés. Ha jó minőségű magágyat tudunk készíteni a repcének, akkor egyenletes lesz a kelésünk, amivel megalapozzuk az őszi fejlődést. Ahhoz, hogy jó magágyat tudjunk létrehozni, szükség van egy kevés augusztusi csapadékra, tehát megfelelő nedvességtartalmú talajra.
A következő, amire figyelnünk kell, a tápanyag-gazdálkodás. A repce intenzív termesztést igénylő növény, és nagyon jó a tápanyag-reakciója. Tehát a kijuttatott tápanyagot meghálálja termésmennyiségben és -minőségben egyaránt. Ennél a fázisnál sem lehet költséget csökkenteni, mert ezáltal a termés mennyiségét is csökkentenénk. Figyelni kell a repce különleges igényeire az N-P-K műtrágya felhasználásakor, valamint a mezo- és mikroelemekre is. A legfontosabb mezoelemek a termesztés során a kén, a kalcium és a magnézium. A mikroelemek közül a bór elengedhetetlen, mivel a terméskötődésért felel.
A repce vetése is kiemelt gondossággal végzendő, ugyanis apró magvú növényről lévén szó jellemző rá a kelésérzékenység. Fontos, hogy egyöntetű legyen a vetés, megfelelő mélységben és sűrűségben. Szükséges az optimális tőszám ahhoz, hogy a növényünk a faggyal szemben ellenálló legyen. A repce vetésideje általában augusztus 20. utánra tehető, de országrészenként változó lehet (újabban szeptember végéig is kihúzható a déli részeken). Optimális fejlettségben kell a repcének a télbe érnie, ez a gyökérnyakvastagságot tekintve minimum egy centimétert jelent. Ha ilyen fejlettségű az állományunk, akkor a kifagyással nem lehet problémánk.
Idén országosan olyan mértékű aszály tapasztalható, melyhez hasonlót legutóbb az 1900-as évek elején mértek. Ennek ellenére az RAGT repcéi jelenleg igazán fejlettek, és jól tűrik ezt a stresszes, szélsőséges időjárást.
Az RAGT hibridjei hazánkban
Ha már a vetésnél járunk, elengedhetetlen, hogy az RAGT hibridekről is írjunk néhány gondolatot.
Az elmúlt néhány évben az RAGT folyamatosan sikeresebbnél sikeresebb hibridekkel újította meg repce-termékpalettáját. Számunkra fontos a magyarországi repcepiac, ezért fejlesztéseink és a nemesítések kimondottan a magyarországi talaj- és éghajlati viszonyokat figyelembe véve történtek. Csak a 2018-as évben öt új hibridet regisztráltattunk sikeresen Magyarországon!
Partnereink visszajelzései és a terméseredmények alapján büszkén mondhatjuk ki a már évek óta bevált szlogenünket, hogy az „RAGT – A másik út a sikerhez!”
Valóban így van, mert repcéink területtől függetlenül kimagasló eredményekkel szerepelnek a köztermesztésben, eladásainkat 250%-kal növeltük az elmúlt két évben, jelenleg 30 000 hektárt meghaladó területen termelnek a magyar gazdák RAGT-repcehibrideket.
A legnagyobb mennyiségben eladott hibridünk a Trezzor, mely minden repce-termőterületre ajánlott. Magas termőképesség és évjárat-stabilitás jellemzi, hivatalos kísérletekben évről évre 104% fölötti terméseredményt ad. Termesztésével plusz 3-5% olajprémium is elérhető.
Egy másik nagyon sikeres hibridünk a Manzzana, amely koraisága ellenére a hivatalos kísérletek sztenderdjeinél 5,8%-kal magasabb termésre képes. A termelők körében nagyon kedvelt hibrid, olajtartalma kimagasló. A szenderdek olajtartalmánál a vizsgálat évében 11,1%-kal többet ért el. Intezív körülmények közé ajánljuk.
Korábbi vezető hibridünk a Bonanza, amelyről mindenképp említést kell tenni. Sokak által ismert és elismert hibridrepce. A termelők körében nagyon népszerű, köszönhetően magas termőképességének és a betegségekkel szembeni ellenállóságának.
További hibridjeinket – Arazzo, Cuzzco, RGT Gazzetta, RGT Jakuzzi – megtalálják a www.ragt-vetomag.hu oldalon.
Növényvédelem és betakarítás
A vetés és a vetőmagválasztás után a növényvédelem is a repcetermesztés buktatói közé tartozik. A repce őszi növényvédelme akár csávázással letudható, de a tavaszi növényvédelem folyamatos megfigyelést igényel ahhoz, hogy minden védekezés idejében megtörténhessen. Nincsenek általános szabályok, mert a kártevők megjelenését nagyon sok tényező befolyásolja. A leginkább bevált módszer a sárga tálas vagy hálócsapdás megfigyelés. Ha ezek alapján a fertőzőttség eléri a küszöbértéket, akkor azonnal védekezni kell!
Legelőször a repceszárormányos jelenik meg. Ezután szintén, még virágzás előtt megjelenik a repce-fénybogár, mely a virágkezdeményeket támadja. Többkörös védekezést kell alkalmazni ellene. A repcebecő-gubacsszúnyog a becőt károsítja, oda rakja le a tojásait.
A repce termesztése során az utolsó fázis a betakarítás, ami nagy szakértelmet kíván a gazdálkodótól, mert különben kárba veszhet a korábbi sok befektett munka.
Mivel a repce virágzása elhúzódó és érése egyenetlen, nem könnyű megválasztani a helyes betakarítási időt. Ha túl korai a betakarítás, akkor az olajtartalom lesz alacsony, ha pedig késői a betakarítás, akkor nagyobb lehet a pergési veszteség. Amikor a becőben lévő magvak elérik a 70-80%-os nedvességtartalmat, az állományt deszikkálni lehet. A pergési veszteséget becőragasztóval lehet mérsékelni. A betakarítást körülbelül 12%-os nedvességtartalomnál el kell kezdeni, a mag tárolása magas olajtartalma miatt 8-10% nedvességtartalom mellett lehetséges. Ha a repcetermesztés sajátosságaira figyelünk, és betartjuk a sarkalatos pontokat, akkor egy jó RAGT-hibrid választásával sikeres repcetermesztésnek nézünk elébe. Az időjárást nem lehet befolyásolni a technológiában, minden mást igen.
Hibridjeinkről bővebben a területi kollégáknál vagy az alábbi webes felületeken kaphatnak bővebb információkat, valamint a MY RAGT1.0 applikáció mind az Android, mind az IOS rendszeren letölthető és használható.
RAGT – A másik út a sikerhez!
További információ:
www.ragt-vetomag.hu
www.duokukorica.hu
www.facebook.com/ragt.vetomagkft
Kelemen Imre
régióvezető, Észak-Alföld

Európa legnagyobb borászati versenyén nyertek aranyérmet a ...

John Deere 750A a minőségi vetés kulcsa

A piaci összeomlás érezhető közelségben

Újabb pénzügyi segítséget kapnak a gazdálkodók

Hírek, információk a szántóföldről- A repce őszi gyomirtásáról

Megfelelő idén a kukorica- és a napraforgótermés

Hozamapasztó gabonavírusok

Tájékoztatás a 2024. évre vonatkozó vetésváltási szabályokról ...

Hírek, információk a szántóföldről - Hozamapasztó gabona ...

Szárbontás és talajoltás Natur Technológiával – tegye meg az ...