Iratkozzon fel hírleveleinkre, hogy naprakész, gazdálkodásához létfontosságú tartalmakhoz juthasson!
Növénytermesztés - 2018.10.24
Kukoricabemutatók a Dekalb® technológiai centrumokban A kukoricahibridek és termesztéstechnológiai elemek eredményességének bemutatására kiváló lehetőséget biztosít a kora őszi időszak, amikor már szemmel látható az egész éves munka eredménye. A Dekalb szeptemberben három technológiai centrumában, Hajdúböszörményben, Komáromban és Dalmandon tartott szakmai találkozót.
A rendezvények vendégei élőben vehették szemügyre a jövő évi Dekalb-kukoricaportfólió hibridjeit. Emellett megismerkedhettek a Dekalb Smart szolgáltatás elemeivel, illetve szemléletes bemutatón több, a vetés körül elkövethető hibára is rávilágítottak a szervezők.
A bemutató első blokkjában az aktuális Dekalb-kukoricaportfólió sorakozott fel. Minden, jelenleg forgalomban lévő, illetve ettől a szezontól forgalomba kerülő Dekalb-hibrid helyet kapott a fajtasorban. Az egyes hibridek képességeinek, sajátságainak bemutatásán túl ez lehetőséget adott arra is, hogy a nemesítő munka eredményeként megvalósuló genetikai előrehaladást is szemléltesse. A vizsgálatok tanulsága szerint ez az előrehaladás évente átlagosan 1,5 százalék, azaz a legújabb Dekalb-hibridek terméspotenciálja egy tonnával meghaladja a 10 évvel ezelőtt termesztésbe fogott kukoricákét. A nemesítés a terméspotenciál fokozásán túl számos, hasonlóan fontos tulajdonságban is egyre jobb eredményeket ér el, legyen szó a hő- és szárazságtűrésről, a vízleadásról vagy betegség-ellenállóságról. Éppen ezért a kukoricatermesztőknek is célszerű időről időre új hibrideket termesztésbe vonniuk, hiszen ezek már több tulajdonságban is felülmúlhatják elődjeiket.
A fentieknek megfelelően a Dekalb-portfóliót alkotó és a rendezvényen bemutatott hibridek is olyan optimális „korfát” alkotnak, amelyen helye van az elmúlt években legjobb teljesítményt nyújtó „nagy öregeknek” és az őket már felülmúló és fokozatosan leváltó új genetikáknak is.
• A korai kukoricák új képviselője a DKC3975. A korai szegmens legnagyobb termőképességű Dekalb-hibridje, korai vethetőséggel, gyors korai fejlődéssel. HD minősítésű kukorica, azaz kimagasló hő- és aszálytűrés, termésstabilitás jellemzi.
• A DKC4025 (FAO 310–320) régóta népszerű hibrid, amely gyengébb termőhelyeken is stabilan teljesít. Az idén még vásárolható a kiváló ár-érték arányú vetőmagja.
• A DKC4351 (FAO 350) termőképességben a középérésű kukoricákkal verseng. Korai vetésre alkalmas, erős gyökérzetű, jó stressztűrő hibrid. Jobb termőhelyeken csúcstermésre képes, de még a gyengébb adottságok közé is javasolható. Elődje, a széles tőszámoptimummal vethető DKC4631 még szintén része a kínálatnak.
• A Dekalb-portfólió nagy klasszikusa a DKC4590. Többféle termesztéstechnológiába is beilleszthető, megbízható hibrid.
• A DKC4670 tavaly került köztermesztésbe. HD minősítésű kukorica: nagy termőképesség, aszálytűrés, jó termésstabilitás jellemzi. Erős gyökérzete és szára miatt nem hajlamos megdőlésre.
• Egy régebbi genetika a DKC4490, mely termésstabilitásának, aszálytűrésének köszönhetően népszerű a gazdák körében, sokan gyengébb termőhelyekre választják.
• Sokak által ismert és termesztett hibrid a DKC4717 (FAO 380): jó alkalmazkodóképesség, stabil termésszint jellemzi. 2014-ben az év kukoricája volt.
• Az utóbbi évek sikeres hibridje a DKC4943 (FAO 390–410) – 2015-ben az év kukoricája. Erős szár, erőteljes korai fejlődés jellemzi. Nagy termőképességű, ugyanakkor gyors vízleadású, stabil terméshozamú hibrid.
• Az idei év újdonsága a DKC5057, mely átlagos vagy gyengébb körülmények között is nagy termésre képes. Fix csőtípus jellemzi, ezért nagyobb tőszámmal (hektáronként 75-80 ezer) érdemes vetni.
• Erős szár és gyökérzet, kimagasló termőképesség is jellemzi a széles tőszámoptimummal vethető DKC5068 hibridet (FAO 450–470). 2017-ben ezzel a kukoricával nyerték meg a Magyar Kukorica Klub termésversenyét, 17,1 t/ha eredménnyel.
• Többféle termőhelyre is javasolható a DKC5031. Intenzív körülmények között nagy termésre képes, de stresszes körülmények között is jól teljesít. Éréscsoportjában (FAO 450–480) kiváló vízleadás jellemzi.
• Az idei év újdonsága a DKC5182. Erős gyökérzet és szár jellemzi. Termésstabilitása, vízleadása is kiemelkedő, jól reagál a tőszámsűrítésre.
• Intenzívebb körülmények közé ajánlott a DKC5141. Ez is HD minősítésű hibrid, azaz kimagasló hő- és aszálytűrés, termésstabilitás jellemzi, jó vízleadással.
• A FAO 500-as éréscsoport tagja a nagy termőképességű DKC5830. Kifejezetten jó ellenállóságot mutat a csőpenészedést előidéző fuzáriumfajokkal szemben, így állattenyésztőknek jó választás lehet.
A Dekalb-genetikában rejlő terméspotenciál minél jobb kiaknázása az adott hibridhez leginkább illő termesztéstechnológiával lehetséges. Ennek megvalósításában segítik a gazdálkodókat a Dekalb Smart névvel fémjelzett technológiai újítások, melyekkel a bemutató második blokkjában ismerkedhettek a résztvevők.
Kukoricát sokféle talajtípuson és technológiai intenzitás mellett termesztenek. A legjobb eredményt akkor érhetjük el, ha a talajtípusnak és a termesztés körülményeinek megfelelő hibridet választunk, és ahhoz megtaláljuk az optimális tőszámot. Ennek az értéke azonban táblánként változhat. A Dekalb Smart szolgáltatás a szükséges alapadatok értékelésével ajánlást tesz adott az adott hibrid esetében az adott körülmények között optimális tőszámra. Táblaszintű ajánlások (tőszámkalkulátor) elérhetők a Dekalb online felületén (https://smart.dekalb.hu), de már folyik a Dekalb-hibridek táblán belüli tőszám-differenciálásának a tesztelése is.
A Dekalb Smart tőszámajánlásait a Dekalb technológiai centrumok átfogó vizsgálatai alapozzák meg. Itt a talaj alapos feltérképezését követően precíziós vetőgéppel, különböző tőszámokkal vetik be a kísérleti parcellákat, így a kísérleti tér minden pontján ismert a pontos tőszám. A vizsgálatokat három termésszinten állítják be. Az állomány fejlődését, állapotát 10 naponta készülő NVDI-felvételek alapján értékelik, majd hozammérős kombájnnal takarítják be a kukoricát. A kapott eredmények adják az alapot a Dekalb Smart kínálta tőszám-optimalizáláshoz.
A Dekalb új vetőmagcsávázási technológiát vezet be, mely az Acceleron® csávázószeren alapul. Az Acceleron komplex gombaölő és biostimulátor hatású készítmény: négy gombaölő hatóanyaga átfogó védelmet biztosít a kukoricának, a B-360 fantázianevű LCO (lipo-kitooligoszacharid) biostimulátor pedig a mikorrhizakapcsolatokat segíti elő a talajban. A kukorica gyökérzete és a hasznos mikroszervezetek között kialakuló szimbióta kapcsolat elsődlegesen a gyökérműködés jobb hatékonyságában mutatkozik meg. A hatékonyabban működő gyökérzet erőteljesebb fejlődést biztosít a növénynek, javítja a kukorica ellenálló képességét különféle stresszfaktorokkal szemben (például erős tavaszi lehűlés, aszály). A jobb víz- és tápanyagfelvétel következtében nőhet a csövön a szemsorok száma, a csővég berakódása, a szemkitelítődés. Az eddigi vizsgálatok tanulsága szerint az Acceleron csávázási technológia kedvező hatása 5-7% termésnövekedést eredményez. Az előttünk álló szezonban a Dekalb hat hibridjét hozza forgalomba Acceleron csávázással, ezek a DKC4670, DKC5068, DKC4943 és az új hibridek közül a DKC3972, DKC5075, DKC5182. Fontos információ, hogy az Acceleron technológiás csávázás a hagyományos csávázáshoz képest nem jelent majd felárat a vásárlók számára.
A bemutató harmadik blokkjában a talajmunka és a vetés minőségének hatását szemléltették a bemutatóparcellákon. A vetést megelőző talajmunka, a magágy minősége meghatározó az állomány későbbi fejlődése szempontjából. Fontos, hogy mennyire lett egyenletes a magágy, és abban hogyan sikerült megőrizni az egyöntetű keléshez szükséges nedvességet.
A talaj állapotával kapcsolatban külön figyelmet kapott a rendezvényen a taposási kár mérséklése. A nem megfelelő nedvességi állapotban megterhelt, túlzott taposástól tömörödött és levegőtlenné váló talaj lehetetlenné teszi az egyenletes vetést, illetve abnormális csírázást, csíraelhalást, a gyökérzet gyengébb fejlődését eredményezi. Ennek hatására egyenetlen, helyenként gyengébben fejlődő állomány alakul ki, amely a stresszhatásokra is érzékenyebb lesz.
A vetés kivitelezése során az egyenetlen vetésmélység és egyenetlen tőeloszlás jelenthet olyan problémát, amelynek káros hatását a későbbiekben már nem tudjuk korrigálni. Az egyenetlen vetésmélység egyenetlen kelést okoz. A később kelő növények versenyhátrányba kerülnek, nem hoznak teljes értékű termést, így táblaszinten terméskiesést tapasztalhatunk.
Az egyenletes vetési mélységhez hasonlóan fontos, hogy minden egyes tő optimális távolságra kerüljön egymástól. Ennek megvalósításához a vetőgépet az adott vetőmagtételnek megfelelően kell beállítani, hogy minden furatba egy mag kerülhessen, és azt pontosan vesse is ki.
Szerző: AgrárUnió
LEGOLVASOTTABB HÍREK
Külön hozzájárulás szükséges a viselkedésalapú cookie-k használatához. A hozzájárulást aktív magatartással kell megadni (pl. üres checkbox bepipálása, OK gomb). Ha nem járul hozzá, legyen egy NEM, NEM JÁRULOK HOZZÁ lehetőség. Az érintettnek lehetőséget kell biztosítani, hogy a hozzájárulását később visszavonja (pl. a profil oldalon, vagy felugró ablakban).
A weboldal működését biztosító alapvető cookie-k (pl. nyelv, kosár, session, felhasználói környezet stb.) esetén nem szükséges hozzájárulást kérni!