
Stressztűrőbb repcefajták a stabil termésért
Növénytermesztés - 2018.07.06
Mi a jelentősége a fajtaválasztásnak a stresszhatások csökkentésében a repcetermesztésben? A címben szereplő „fajta” szó fogalomként belénk rögzült, ugyanakkor mára már, köszönhetően az elmúlt 15-20 év nemesítői munkájának, inkább csak hibridekről beszélhetünk.
Milyen tulajdonságai változtak meg a korábban vetett repcefajtáknak és -hibrideknek?
Talán az első és legfontosabb tulajdonság a télállóság, mely az egyik, ha nem a legfontosabb a biztonságos repcetermesztéshez. 2016–17 telének hosszan tartó, mínusz 10 Celsius-fok alatti hőmérsékletei és a néhány napon át tartó mínusz 20 fok alatti fagyok levizsgáztatták a repcék ezen tulajdonságát. Sokan nagy területen számítottak a repcék kifagyására, ám ez nem következett be, csak elhanyagolható területen. Az RAGT hibridjei pedig kiválóan vizsgáztak, mivel egyetlen hektárt sem kellett kitárcsázni. A mégis előforduló kifagyások okai nem a hibridekben keresendők, hanem a belvizes, későn vetett, rovarok által károsított területeken voltak tapasztalhatók.
Milyen tulajdonságok és technológiai elemek szükségesek a kiváló télállóság eléréséhez?
1. Intenzív kezdeti fejlődés. Ez segít abban, hogy a tél beállta előtt a megfelelő gyökérzet kialakuljon. Fontos persze az erős lombozat is, amely a rövidülő, hűvösödő napok folyamán megfelelő mennyiségű cukrot asszimilál és raktároz be a gyökerekbe.
Ugyanakkor az is fontos tulajdonság, hogy a repcénk ne legyen túlfejlődésre hajlamos! Ennek a kritériumnak több RAGT-hibrid genetikailag is megfelel (például Bonanza, Trezzor).
2. A vetésidő jó megválasztása! A korszerű hibrideket ma már nem szükséges túl korán (augusztus utolsó dekádja) elvetni, de ha valaki biztonságosabbnak érzi a korai vetést, akkor mindenképpen ajánlott a 6 valódi leveles korban erős regulálószer adása. Ezek többnyire azol típusú gombaölő szerek, melyek használata esetén a gombaölő hatás csak másodlagos. Az elsődleges, hogy megváltozik a növényünk növekedésihormon-összetétele, ennek során a csúcsirányú megnyúlás helyett a gyakorlatban intenzívebb gyökérnyaki megvastagodást érhetünk el. A szeptember első dekádjában vetett hibrideknél is szükség lehet a regulálásra, de az RAGT egyes hibridjei esetében ez már biztonsággal elhagyható. A szeptember második felében vetett hibridjeink is átvészelték a fent említett nagy hidegeket, de ebben az esetben már a regulátorozást el kell hagyni.
3. Megfelelő tőszám! A mai korszerű hibridek nagyszámú elágazás képzésére képesek, ha van elég terük hozzá! 20-25 darab jól áttelelt tő négyzetméterenként bőven elegendő a legnagyobb termésekhez. Ehhez ma már gabonavetőgépekkel nem szükséges 350 ezer csíránál többet elvetni. Nagyon biztatóak a 45 és a 75 cm sortávra vetett repcék is, melyeknél tovább csökkenthető a vetett csíraszám akár még a 150–190 ezer/ha mennyiségre is. Lényeges, hogy az alacsony csírával vetett területen mind ősszel, mind tavasszal az állomány teljes talajtakarásáig gyommentesen kell tartani a területet, ennek sokkal nagyobb itt a jelentősége, mint a nagy magnormával bevetett területeken.
Trezzor, Szabadegyháza, 2017
Egy másik stresszhatás a szárazság, a hőstressz, amely ellen a technológia szinte minden elemében tehetünk valamit, elsősorban a jó minőségű, mély talajmunkával, amely nem porosít.
A nemesítés is kiveszi a részét a szárazság elleni küzdelemből azzal, hogy a növények intenzív gyökérfejlődését is a programja részévé teszi. Ennek egyik nagyon jó példája a BONANZA hibridünk, mely mind a gyengébb vízgazdálkodású talajokon, mind pedig az átlag alatti mennyiségű csapadékok esetén jó eredménnyel termeszthető, köszönhetően agresszív gyökérzetének. Egy másik eleme a szárazság elleni védelemnek a koraiság, illetve a gyors virágzás, terméskötés (RGT Trezzor).
RGT Trezzor, Baracs, 2017. 11. 03.
A teljesség igénye nélkül és nem utolsósorban a betegségeket is meg kell említeni a stresszhatások között. Itt ki kell emelnünk a Phoma lingam gombabetegséget, amely megtámadja a növény levelét és gyökérnyaki részét, és ezzel jelentős károkat okoz.
A poligénes alapú kvantitatív rezisztenciával rendelkező hibridek kerülhetnek be az RAGT portfóliójába.
A kvantitatív rezisztencia (Trezzor, Cuzzco, Baraque, Bonanza, Manzzana, Arazzo, Ginfizz, Bonzzai) a kórokozó számára olyan, mint egy labirintus, mivel a védelmet számos faktor együttes hatása biztosítja. Nem jelent 100%-os védelmet (apró foltok előfordulhatnak a levélen), de a kártétel mértéke nem lesz jelentős (a szárra nem terjed át a fertőzés). Az ellenállóság meglétét több gén határozza meg, így a kórokozó változása után is megmarad a védettség, tehát hosszú távú rezisztenciáról van szó.
Válassza Ön is az RAGT hibridjeit! Mert: RAGT, a másik út a sikerhez!
Beregi Endre
az RAGT szakmai bizottság vezetője

Talajfertőtlenítés, helyesen! – A fertőtlenítés okai, ...

Az áttelelt repce okszerű indítása

Ragadós száj- és körömfájás járvány kapcsán elrendelt hazai ...

A Spectrum® stabil alap a napraforgó gyomirtásában

Tovább csökkent a mezőgazdaságigép-forgalom

Kalászos gabonáink levélbetegségei – Milyen betegségekre ...

Mi várható kukorica és cirok fronton?

Hogyan segíthetik a gazdálkodókat a szaktanácsadók?

Újabb rovarölő permetezőszer kapott engedélyt Magyarországon ...

Megjelent a ragadós száj- és körömfájás betegség ...