TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 74.375,77 Ft (tonna)
Napraforgómag: 165.901,37 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 75.763,58 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 66.244,54 Ft (tonna)
Repcemag: 179.997,45 Ft (tonna)
Full-fat szója: 201.651,77 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 601 Ft
Benzin ára: 590 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 400,23000
USD: 366,08000
CHF: 425,43000
GBP: 478,61000
Hirdetés
A legjobb ár/értékű technológiát választotta – Látogatóban Váton, Bosits Tamás gazdaságában

A legjobb ár/értékű technológiát választotta – Látogatóban Váton, Bosits Tamás gazdaságában

Növénytermesztés - 2024.06.12

A korábban kiírt tisztítós-szárítós pályázat kapcsán valósult meg 2020-ra a Cimbria technológiával működő, zöldmezős beruházás első üteme, mely egy szárítót, előtisztítót és betároló egységeket, valamint egy magtárat foglal magában.

Bosits Tamás családi vállalkozó, a Vas vármegyei Váton gazdálkodik édesanyjával, 700 hektáron. Alapnövényeket: búzát, árpát, repcét, kukoricát, cukorrépát termesztenek, és van némi lucernás területük is. Három gyermek édesapja, barátnőjével Szombathelyen laknak. Hobbija a vadászat és a koronglövészet. Saját vadásztársaságuk és egy koronglövő pályájuk is van a telephely mellett. Alapszakmája autószerelő, de idővel elvégezte a mezőgazdasági iskolát is. Műszaki vénájára ennél a beruházásnál is szüksége volt, de ne szaladjunk ennyire előre! Korábban dolgozott az építőiparban és a szállítmányozásban is, 2006-ban kezdték el a gazdálkodást, viszont az igazi agráros kihívás édesapja 2007-es halálát követően érkezett, mivel ő volt az igazi szakember. A beruházásról és a további terveiről kérdeztük a vállalkozót.

Bosits Tamás: 2016-ban gondoltunk egy nagyot, és elhatároztuk, hogy zöldmezős beruházás keretében építünk egy 1500 négyzetméteres magtárat, hozzá egy szárítót. 2018-ban elnyertünk ehhez egy pályázatot, amit 2020 októberére be is fejeztünk. Először körbenéztünk a piacon a lehetséges technológiák paramétereire figyelemmel, végül a Cimbria márka mellett döntöttünk, ami magas minőséget képvisel és az ár/érték aránya is kiváló. Mint kiderült, nagyon jó választás volt: egy ember nagyon kényelmesen ellátja vele az egész telepet. Ennek a beruházásnak a tapasztalatait felhasználva indultunk neki egy újabb, 2021-ben kiírt pályázaton, amit szintén megnyertünk, és amivel még többet ki tudunk hozni a meglévő egységből, valamint növelni tudjuk raktárkapacitásunkat.

A legjobb ár/értékű technológiát választotta – Látogatóban Váton, Bosits Tamás gazdaságában

A Cimbria technológia vezérlő panelja

Hatala László: Hogyan történt a konkrét technológia kiválasztása?

B. T.: Még az első pályázat beindításakor leültünk a tervezőmmel és a CHH Műszaki Kft. − a Cimbria magyarországi képviseletének − szakemberével, hogy átbeszéljük a részleteket, és a legjobb megoldást találjuk ki. Úgy érzem, tényleg a legjobbat választottuk, ami a gazdaságunk számára a legelőnyösebb. Komoly tervezői csapata van a márkakereskedőnek, így a monitoron 3D-ben láthattam már előre, hogyan fog kinézni a majdani beruházás, és végül az is épült meg. Időközben azonban úgy elszálltak az építőipari kivitelezői költségek − és mivel az árak maximalizálva voltak −, hogy komoly veszélybe került a projekt megvalósítása. No ekkor jött jól a műszaki végzettségem és a korábbi építőipari tapasztalatom! Mert a zsaluzórendszert megvásárolva, a saját csapatommal végeztük el az alapozási munkákat, csakúgy, mint a vasalások elkészítését. Mivel a technológia az előre leszerződött áron került leszállításra, megvalósulhatott a nagy álmunk. Mostanra már a második ütem is 65-70 %-os készültségben van.

A legjobb ár/értékű technológiát választotta – Látogatóban Váton, Bosits Tamás gazdaságában

Bosits Tamás, a Cimbria technológia vezérlő panelja előtt: mutatja a rendszer működését

H. L.: Hogyan történik a magfeldolgozás a Cimbria gépekkel a telepen?

B. T.:  Az első ütemben a következő technológiát alakítottuk ki: a termény egy fedett garatra kerül, ami öntisztító, így gyorsan át lehet állni egyik terményről a másikra, akár egy óra alatt is. Itt egy teleszkópos rakodógép segít a rátolásban. Innét felhordón és surrantón keresztül érkezik egy 30 t/óra kapacitású síkrostás előtisztítóra, hogy kiszedje a szennyeződéseket a magok közül, majd onnét egy rédleren keresztül a szárítóba. A szárítástechnológia egy 12 t/óra teljesítményű és hővisszaforgatással kialakított, kedvező hatásfokkal történő gazdaságosabb szárítást biztosító Cimbria egység lett, ami tartályos gázzal üzemel. Ezt követően pedig egy automatizált betároló rendszer biztosítja, hogy vagy közvetlenül a szomszédos magtárba érkezzen a szárított anyag, vagy a tranzit tartályba. Mindenképp szükségesnek éreztem, hogy utótisztító is beépítésre kerüljön −, ezzel a terményből a tört szemek és a por is le legyenek választva, mivel a betárolás fontos higiénikus feltétele, hogy ezek kikerüljenek −, így annak a helyét is már az első ütem tervezésénél kialakítottuk. Az 50 t/óra kapacitású Cimbria Delta 145 síkrostás utótisztító a második ütemben már egyszerűen bekerülhetett a helyére. Egy cserét is csináltunk, hogy ezzel a produktivitásunkat javítsuk −, ha olyan terménnyel van dolgunk, amit nem szükséges szárítani −, így az elő- és utótisztítót felcseréltük, ezzel megnövelve az előtisztítás kapacitását. Még egy különleges hidat is fogunk építeni a CHH Műszaki Kft, tervezésével − gyártásában és kivitelezésében −, amivel a terményt átvisszük a közlekedőút felett a másik, most még épülő magtárba. Így a garaton kívül, rakodógép és emberi erő nélkül tudjunk a betárolást elvégezni, traktorral sem megyünk be a magtárba. Az egész technológia vezérlését egy ember, egyetlen központi terminálról végzi.

A legjobb ár/értékű technológiát választotta – Látogatóban Váton, Bosits Tamás gazdaságában

A második ütemben szerezték be a Cimbria Delta 145 síkrostás tisztítót, mely az előtisztító szerepét fogja betölteni

H. L.: Az eltelt időszak alatt milyen tapasztalatokat szerzett a technológiához kapcsolódóan?

B. T.: Ahogy előzetesen említettem: a szárító tartályos gázzal üzemel, aminek térfogata 5 m3. Hosszított műszakban dolgozunk, ami azt jelenti, hogy reggel 7-től este 9-ig, és így napi egy tartály gáz elfogy. Ezért nagyon oda kell figyelnünk a logisztikára, hogy folyamatosan tudjunk dolgozni. Sajnos egy kicsit alulterveztem ezt a dolgot: egyre nehezebb a napi utánpótlást biztosítanunk, már jó előre kell kérnünk a gáz kiszállítását. Tervezzük, hogy bővítünk: 6 darab tartályt szeretnénk, de ez egy új eljárás és hosszas engedélyezési folyamat. Persze az előbb elmondottak nem azt jelentik, hogy a szárító nem energiatakarékos, mert nagyon jó hatásfokkal dolgozik a gázfogyasztást illetően is.

A tisztító nagyon szépen teszi a dolgát, bőven tudja a szabvány szerinti 98%-os tisztaságot. A por kiszűrésével pedig azt tudjuk majd biztosítani, hogy a raktárban ne keletkezzenek porfészkek, és sokáig tudjuk a terményt tárolni a nélkül, hogy bogarasodna. Az egész technológia üzemeltetése nagyon egyszerű, ahogy már említettem: egy ember képes ellenőrizni és vezérelni a működést egy touchpad-ről, amin látszik az egész folyamat. Ha hibát észlel a rendszer, automatikusan letilt, megáll minden, és jelzi, hogy hol van a hiba. Nagyon könnyű elsajátítani a kezelését, egy nap alatt megtanulható. Arra kell nagyon odafigyelnünk, hogy milyen hőfokon szárítsunk, mi legyen a szárítási és kitárolási maghőmérséklet. A kijövő mag hőmérsékletétől függően gyorsítani és lassítani lehet a kitárolást.

Az üzemeltetés nem igényel komolyabb szervizelést, az eddig eltelt időszakban csak egyszer kellett egy alkatrészt cserélnünk, amit gyorsan be tudtunk szerezni, mivel Győrben van a raktár, és komoly készlettel rendelkeznek. Nem volt hosszú az állásidő, hamar túl voltunk a javításon, és minden ment tovább. Arra már többször volt példa, hogy telefonos segítséget kértünk a CHH Műszaki Kft. szakembereitől, de minden esetben nagyon készségesen nyújtottak támogatást, így gyorsan választ kaptunk a kérdéseinkre, ha elakadtunk valamiben.

A legjobb ár/értékű technológiát választotta – Látogatóban Váton, Bosits Tamás gazdaságában

A magtárban a felsőpályás automata betároló rendszer

H. L.: 700 hektárhoz készült egy ekkora beruházás?

B. T.: Mivel a 700 hektárhoz nagy lenne a szárító teljesítménye, ezért a tavalyi évben már vásároltunk fel terményt, és tudtuk úgy ütemezni, hogy azt is leszárítottuk. Már a tervezésnél számoltunk ezzel a megoldással, illetve bértárolásban, bérszárításban és bérmunkában is gondolkodtunk azért, hogy minél több lábon álljon a gazdaság, ne legyünk annyira kitéve az időjárás viszontagságainak.

H. L.: Mit tud mondani azoknak, akik ilyen beruházás előtt állnak?

B. T.: Szívesen beszélek róla bárkinek, aki ilyen témában megkeres −, de volt is már erre példa −, és itt a helyszínen is bemutatom a telepünket. Az a véleményem, hogy sokan alultervezik a beruházás során a technológia teljesítményét. Ne tegyék, mindig nagyobbat tervezzenek, mint amire gondolnak, mert ki fogják használni! A jövőbe nézve tervezzen, ne a mának, ahogy mi is csináltuk! Előre tudtuk, milyen további szándékaink lesznek, így a megvalósítás szakaszában már nem kellett vésni, építeni, csak a helyére kellett tenni az új 50 t/óra teljesítményű tisztítót, és ahol kellett, nagyobb felvonókat beszerelni. Nálunk fejben megvolt, hogy mire lesz szükségünk, csak pénzügyi korlátai voltak az első beruházásnak. A második ütemmel helyére tudtuk tenni a dolgokat, és megnöveltük a betárolási sebességet a szárítás nélküli termények esetében, így már az idén beszerzésre kerülő második kombájnunktól is fogadni tudja a rendszer a terményt. A CHH Műszaki Kft.-t és a Cimbria gépeket bátran merem ajánlani mindenkinek, aki ilyen beruházásban gondolkodik, mert a cég segíteni fog a tervezéstől az üzemeltetésig.




Szerző: Hatala László

Címkék: terménytárolás
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

John Deere 8R/RT/RX új nyomatékváltó-opcióval: az egyedi ...

A John Deere nagy szántóföldi univerzális traktorsorozata, a 8R/RT/RX, tehát kerekes, 2-hevederes és 4-hevederes ...