Bővülő megoldások a szabadföldi zöldségek kártevői ellen
Növénytermesztés - 2024.05.05
A kertészeti ágazatok között hagyományosan fontos helyet tölt be hazánkban a szabadföldi zöldségtermesztés, amely bővelkedik a növényvédelmi kihívásokban, ugyanakkor szűkölködik a lehetőségekben azok megoldására. Hosszú és küzdelmes évek után azonban pozitív változás mutatkozik ezen a téren, amelynek részleteit Tóth János, az FMC-Agro területi szakmérnöke mutatja be.
Megérkezett a Cyazypyr®
A fentiekben említett pozitív változások első lépése, hogy engedélyezték és bevezették az egyaránt kontakt és felszívódó hatású Cyazypyr® rovarölő hatóanyagot.
Ez a kultúrák széles körében alkalmazható a szívó és rágó kártevők elleni védekezésre, amelyek közül több faj minden fejlődési alakjában (tojás, lárva, kifejlett alak) ellen kiemelkedő hatékonyságú.
Rendkívül kedvező toxikológiai és ökotoxikológiai tulajdonságainak köszönhetően élelmezésegészségügyi várakozási ideje rövid, a hasznos élő szervezetekkel kíméletes.
A hatóanyag megjelenésén túl az FMC-Agro azon törekvése is segíti a zöldségtermesztőket, hogy mind több termékét teszi felhasználhatóvá. Ennek köszönhetően a közelmúltban a Benevia®, a Coragen® 20 SC, valamint a Verimark® rovarölő készítményeik engedélyokirata is új kultúrákkal bővült.
Kultúrák és megoldások
A szabadföldi zöldségtermesztésben fontos helye van a káposztaféléknek, de számos rovarkártevő ellen nem állt rendelkezésre valóban hatékony növényvédelmi technológia. Ilyen kártevő a kis káposztalégy is, amely ellen a Verimark® rovarölő szer egyedülálló, megelőzésen alapuló technológiával, a palánták kiültetés előtti bemártásával nyújt biztos védelmet.
Ez a megoldás a tavaszi ültetésű kultúrának három-, míg nyári ültetésűnek kéthetes védelmet nyújt, de nem csupán az említett, hanem az összes fiatalkori kártevővel szemben.
A rovarölő hatáson túl a készítmény a káposztaféléknél értékes élettani, vigornövelő hatású is, ami az elérhető 7-8 százalékos hozamnövekedéssel, vagy akár két héttel korábbi szedésérettségen keresztül plusz árbevételhez juttathatja felhasználóit.
Verimark® növekedést serkentő hatása fejes káposztán (jobbra kezelt, balra kezeletlen állomány)
A hagymatermesztés a szántóföldi zöldségtermesztés fontos, egyes termőtájakon meghatározó jelentőségű ágazata, azonban fontos kártevői, így a hagymalégy, valamint a dohánytripsz elleni védekezés eddig sok fejtörést okozott. Ezen a Benevia® rovarölő szer megérkezése segített, amelynek megfelelően időzített kijuttatásával egyidejűleg mindkét kártevő ellen eredményes lesz. A pontos időzítésért a kártevők első nemzedékének területi betelepedését kell figyelemmel kísérni, amely alapján a legtöbb esetben a hagyma három-öt leveles állapotában jön el a kezelés ideje.
Ugyancsak a Benevia® használatához köthető a gyökérzöldségek termesztését megnehezítő, súlyos minőségi vesztséget okozó sárgarépalégy problémájának megoldása. Ebben az esetben is igaz, hogy jó eredmény csak szakmailag megalapozott döntéssel, pontos időzítéssel érhető el. A kezelés optimális ideje a kártevő első nemzedékének rajzásának csúcsán érkezik el.
A hatóanyag hosszan fennálló, 10-14 napos tartamhatású, ami nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a kezelt állomány elkerülje a kártevő okozta minőségromlást.
A burgonyatermesztés alapvető fontosságú kérdése az állomány hatékony védelme a burgonyabogár kártételével szemben. Az FMC-Agro megoldásait látva azonban bátran kijelenthető, hogy azok alkalmazásával nem lehet hibázni a védekezésben! A technológia fontos eleme a Benevia® rovarölő szer, amely a kártevő minden fejlődési alakjával szemben hatékony, így a tojás, a lárva, valamint a kifejlett egyeddel szemben is. Hatása hosszan, akár 14 napot meghaladó ideig is fennáll, tehát valódi tartamhatásról beszélhetünk. Sokszor már önmagában ez a beavatkozás megoldja a problémát, de ha a későbbiekben további védekezésre lenne szükség, rendelkezésre áll a Coragen® 20 SC, valamint a rezisztenciatörésre is alkalmas Nexsuba™*.
A kiemelkedő hatékonyságon túl az FMC-Agro rovarölő szerei még egy dologban megegyeznek, kiváló keverhetőségi tulajdonságúak. Ez lehetővé teszi, hogy kijuttatásukkal egyidejűleg növénykondicionálás, szükség esetén stresszoldás is megoldódjon. Erre a célra a cég a már széles körben ismert, kiemelkedő tudású RhizoMagic™ biostimulátorát ajánlja.
A rovarkártevőkkel szembeni eredményes védekezés egyre fontosabbá válik a szabadföldi zöldségtermesztésben is. Erre nem csupán azok közvetlen kártételének elkerülése miatt, hanem az általuk terjesztett vírusos megbetegedések károkozásának kizárása érdekében is nagy szükség van. Az FMC-Agro termékei erre kínálnak megnyugtató megoldást.
Címkék: rovarölő szer, fmc-agro
A köles, mint alternatív növény jelentősége a korszerű ...
A vetéstechnológia és a vízellátás hatása a csemegekukorica ...
Három milliárd eurós hitel a mezőgazdasági termelőknek és a ...
Olajfák a szőlőhegyen? – Zöldség- és gyümölcstermesztő ...
A 2025. évi AGROmashEXPO Hazai és Nemzetközi Termékfejlesztési ...
Változó növényvédelem a változó körülmények között – ...
Isterra tavaszi ajánlat – A szója végre elfoglalja megérdemelt ...
Íme, egy új, stressztűrő kukorica, kiugró termőképességgel
A legfontosabb gyakorlati tippek a nyertes Öntözésfejlesztési ...
Folytatódik a legkisebb termelők támogatási programja