Vertikális farmok® – Így érhetsz el 239-szer nagyobb hozamot
Növénytermesztés - 2024.03.26
A hazai precíziós gazdálkodás pozícióinak erősödését, technológiai fejlődését és elterjedését mutatja, hogy az idei februári PREGA Konferencián lényegében már a magyar mezőgazdaság minden kis szektora külön szekciót kapott, így a vertikális zöldségtermesztés is. A cikkben ennek a tanácskozásnak a legfontosabb információit foglaltuk össze.
Függőleges gazdálkodás
A függőleges gazdálkodás egy talaj nélküli művelési technika, amely lehetővé teszi a növények ellenőrzött és védett környezetben történő növekedését. A gazdálkodás nagy előnye, hogy a technológia sajátossága miatt lehetőség nyílik az erőforrások, például a talaj és a víz ellenőrzöttebb felhasználására, a legjobb növényfajták kiválasztására, illetve a termékek teljes életciklusának ellenőrzésére. Egy vertikális farmon tisztább, zárt környezetben növekednek a növények, ami megvédi a termékeket a külső szennyeződéstől és a nehézfémektől.
Egyes számítások szerint mintegy 98%-kal kevesebb földet és 97%-kal kevesebb vizet igényelnek a függőleges mezőgazdasági technikák.
A globális vertikális mezőgazdasági piac növekedését főként a bio élelmiszerek iránti növekvő kereslet hajtja – legalábbis ez derül ki a Research Nester friss kutatásából. A tanulmány szerint a vertikális mezőgazdasági szektor 2035-ig akár 28 százalékos éves növekedést is elérhet, ezzel mérete meghaladhatja a 87,88 milliárd eurót az előrejelzési időszak végére.
Ha a fenntarthatóság szempontjait nézzük, rendkívül erős érvek szólnak a vertikális farmok mellett, hiszen akár a talaj-, akár a vízhasználatban jóval kíméletesebbek. Egyes számítások szerint mintegy 98%-kal kevesebb földet és 97%-kal kevesebb vizet igényelnek a függőleges mezőgazdasági technikák, ráadásul azok egész éven át tartó, folyamatos betakarítást tesznek lehetővé, vagyis ezekben a gazdaságokban a hozamok akár 239-szer nagyobbak lehetnek, mint a hagyományos gazdaságokban. Jellemző előnyük a szabadföldi növénytermesztéssel szemben, hogy függetlenítik a termesztést külső körülményektől (időjárás, kártevők), és az öntözővíz mellett a növényvédő szerek használatát is minimálisra csökkentik. És van egy fontos kereskedelmi aspektusa is ennek az ágazatnak, hiszen a fogyasztók közvetlen közelébe, akár a bejárati ajtójukig viszik a friss termékeket, ezzel jelentős szállítási költségeket takarítanak meg és minimalizálják a szállítási idő alatt bekövetkezhető minőségromlást.
Az ilyen farmok „trendiségét” csak növeli, hogy a hagyományos farmokhoz képet jóval nagyobb arányban igyekeznek fenntartható energiaforrásokra, nap- és szélenergiára támaszkodni.
A számos előny mellett persze azért jelentős ráfordítást is kell a gazdálkodóknak tenniük ahhoz, hogy ezen farmok három legfontosabb technológiai elemét, a világítást, a klímaszabályozást és az érzékelőket telepítsék. A szekció előadásai így elsősorban a klímaszabályozás, a megvilágítás, a high tech hajtatás technológiai elemeit vagy a konténerben való termesztés részleteit járták körül.
A klímaszabályozás lehetőségei
Sztáray Zoltán, a KITE Zrt. fejlesztőmérnöke a részletes meteorológiai információkat szolgáltató PrecMet adataira alapuló technológiai fejlesztésekről tartott előadásában bemutatta, hogy a klímaszabályozásnak milyen lehetőségei vannak zárt termesztőberendezésekben.
Több prezentáció a fényekről szólt. A klasszikus HPS világítást már leváltotta a LED a növényházakban. A LED-technológia 2035 végére várhatóan piacvezető szegmenssé válik, és ezen lámpák költséghatékonysága és könnyű elérhetősége nagy valószínűséggel elősegíti majd a vertikális gazdálkodás terjedését. A szekcióban szó volt arról, hogy milyen problémákra kell megoldást találni a LED-es világítás esetében, milyen színtartományra van szükség a legjobb eredmény érdekében, vagy hogyan lehet pótmegvilágítással növelni a hozamot az üvegházban, milyen megtérülési mutatói vannak egy vertikális farmon a mesterséges világításnak.
A vertikális elhelyezés előnye, hogy többféle növényt is termeszthetünk egyszerre anélkül, hogy azok sok helyet foglalnának el.
Az autonóm üvegházak világába Újszászi András, a startupnak indult, de ma már sok nemzetközi ügyfelet kiszolgáló Gremon Systems Zrt. termelési és fejlesztési igazgatója vezetett be bennünket. Fejlesztéseikkel lényegében mindegy, milyen növényről van szó, lehet az paradicsom, eper vagy marihuána, kapott paraméterek alapján már meg tudják állapítani, hogy a termelők mennyire használják ki a növényfajta genetikai potenciálját. Ha a megrendelő kéri, részletes utasításokat is adnak, hogyan tudnák maximalizálni a termést. Az általuk kínált szoftvereknek, a szenzoros növénymérlegnek vagy a bogyós gyümölcsökhöz használható eszközöknek is ugyanaz a céljuk: felügyelni, adatot gyűjteni és digitalizálni minden folyamatot, ami az üvegházban zajlik. Az adattömegről a megrendelő dönthet, és ha kéri, a Gremon Systems ki is elemzi az adatokat, és iránymutatást is ad a hatékonyságnövelésre.
A vertikális elhelyezés előnye, hogy többféle növényt is termeszthetünk egyszerre anélkül, hogy azok sok helyet foglalnának el. Léteznek olyan megoldások, ahol az egymásra helyezett palánta-rétegek egy tornyot képeznek, amelyben akár szintenként más-más növényt helyezhetünk el. Mivel a torony csak felfelé terjedelmes, rengeteg helyet megspórolhatunk vele, szemben a hagyományos módszerrel, amikor vízszintben vetjük el a magokat. Ilyen pl. a Rotower, ráadásul a hidroponikus rendszerrel 7,5 négyzetméternyi területen akár 600 növényt termeszthetünk.
Kontrollált környezet
A növények elhelyezkedésén túl több mindenben eltér a vertikális farm a hagyományos termeléstől. „Ilyen tényező például a víztakarékosság: a vertikális farm gazdálkodásnál a hidroponikus rendszerben állandó mennyiségű víz kering, mely újrahasznosul, ellentétben a szabadföldi öntözéssel, ahol sok víz megy veszendőbe – magyarázta el Rácz Gréta Ildikó, a Green Drops Farm Kft. társalapító ügyvezetője. – Másik előnye, hogy nincs szükség termőföldre, mert azt mezőgazdasági termelésre alkalmas kőzetgyapottal helyettesítjük, és a tápoldattal dúsított vízből veszik fel a növények a tápanyagokat. A körülményekből adódóan növényvédő szerekre sincs szükségünk, ugyanis teljesen kontrolláljuk a termelési környezetet és paramétereket, illetve nagyon oda kell figyelni a higiéniai előírásokra” – tette hozzá. A kontrollált körülmények hatására – mint az állandó hőmérséklet, a páratartalom és a fény – a növények egész évben egyenletesen fejlődnek, kevesebb az esélyük a megbetegedésre, illetve a váltakozó időjárási körülmények és a kártevők sem fenyegetik őket.
Címkék: vertikális farm, precíziós gazdálkodásA 2025. évi AGROmashEXPO Hazai és Nemzetközi Termékfejlesztési ...
A forgatásos talajművelés előnyös a kultúrnövény fejlődése ...
Mákja van! – Telephelylátogatáson a Fine-Seed-nél, ...
Gondolkodjunk komplexen! – A legelő botanikájától a biohúsig
A köles, mint alternatív növény jelentősége a korszerű ...
Mi történik télen a gabonatáblákon? – Állandó kártevők, ...
Íme, egy új, stressztűrő kukorica, kiugró termőképességgel
Amikor a kevesebb tényleg több – Példák a PIPELIFE korszerű ...
A vetéstechnológia és a vízellátás hatása a csemegekukorica ...
„Sok hűhó semmiért?” – Gondolatok a magyar vetőmagágazat ...