Golyvásüszög (Ustilago maydis) - A kukorica gombabetegségei I.
Növénytermesztés - 2024.02.06
A golyvásüszög mindenhol előfordul, ahol kukoricát termesztenek. Jelentősége évjáratonként változó.
A golyvásüszög leírása, kártétele
A golyvásüszög teliospórái a talajban telelnek a fertőzött növényi maradványokban, illetve a talajra került golyvákban. Csírázó- és fertőzőképességük akár 3-5 évig is fennmarad. A spórák nedvesség hatására kicsíráznak, promicéliumot hoznak létre, amelyből bazidiospórák, majd sporidiumok tömege fűződik le. A sporidiumok a szél segítségével jutnak a növényekre kerülve kicsíráznak és hífát fejlesztenek. A hífák a sebzéseken, vagy a fiatal növényi részek légzőnyílásain keresztül hatolnak a növénybe.
A kórokozó a kukorica minden intenzíven fejlődő részét képes megfertőzni. Megbetegedés csak akkor történik, ha a növény szöveteiben egy másik
ivarú sporidiumból származó hífával találkozik.
A golyvák mintegy 14 nap múlva jelennek meg, amelyek további 8-10 nap múlva teljesen kifejlődnek és beérnek.
Golyvásüszög jellegzetes tünete, a golyva
A golyvák különböző alakú és méretű, előbb szürkésfehér, majd ezüstös színű hártyával fedett daganatok. Belsejük kezdetben fehér színű és szivacsos állagú, ami a későbbiekben sárgás-szürkés állományú, végül fekete spóratömeggé alakul.
A kórokozó a csíranövényen és a néhány leveles növényen általános megbetegedést okoz. Felületükön szabálytalan, hullámos, sárgás színű daganatok fejlődnek. Ezek a későbbiekben a növény torzulását, majd pusztulását okozzák. A golyvák miatt a növény szára meggörbül, deformálódik, a fölöttük lévő szárrész elhalhat.
A kukorica levelén a golyvásüszög a főér mentén akár 10-20 cm hosszú, hártyával fedett, hullámos felületű daganatos csíkokat alkot. A levelek a fertőzés következtében elszáradnak, elhalnak.
Amennyiben a kórokozó a címert fertőzi, az torzul, majd a képződött golyva súlya
miatt eltörik. A cső fertőzésekor azon különböző alakú és méretű daganatok
fejlődnek.
A golyvásüszög fertőzés a kukoricamoly kártétel helyén is érheti a kukorica szárát. Ilyen esetben az a képződött daganat nyomása miatt hosszában felhasadhat. Az évjáratra jellemző ökológiai viszonyok alapvetően meghatározzák a golyvásüszög fertőzés mértékét. A kórokozó számára a meleg, csapadékos évjárat a kedvező, különösen, ha a zivataros időjárás és a jégverések következtében nagy számú seb képződik a növényeken.
Minden sérülés fokozza a fertőzés valószínűségét, függetlenül attól, hogy a sérülés sorközművelés során keletkezett, rovarrágásból vagy viharkárból származik. A túlzott nitrogén-ellátás és az öntözés a növények fogékonyságát növeli.
Golyvásüszög kártétele
A golyvásüszög fertőzésének hatása eltérő módon jelentkezik, attól függően, hogy a növény mely részét fertőzi meg. A növény fertőződése általában sebzéseken keresztül történik, de minden esetben a fiatal, intenzív növekedésben lévő szöveteket, növényi részeket érinti.
Tömeges üszögfertőzés egy csemegekukorica-állományban
A csíranövény és a fiatal növény fertőződésekor általános megbetegedés következhet be, amely során a ferzőzött növény elhalhat. Amennyiben nem következik be pusztulás, a növény szára a daganatok miatt torzulhat, görbülhet. Az érintett szárrész felett elhalhat a növény hajtása, de ha ez nem is következik be, sok esetben steril marad.
A levél fertőződésekor általában a főér mentén fejlődik ki a golyva, aminek hatására a levél elszáradhat, elhalhat.
Golyvásüszög fertőzésének tünete a levélen
A szár gyakran fertőződik a kukoricamoly kártétele során keletkező sebzéseken keresztül. Ilyen esetekben a szárrész a növekvő daganat miatt hosszában felhasadhat.
Amennyiben a címert érinti a megbetegedés, az a növekvő golyva súlya miatt letörhet.
A cső fertőződésekor azon különböző méretű daganat fejlődik. Nagyon ritkán következik be, hogy az egész cső golyvává válik. A legtöbbször a fertőződött csöveken is fejlődnek egészséges szemek.
Golyvásüszög fertőzése a kukoricacsövön
Általánosságban elmondható, hogy a golyvásüszöggel fertőződött kukoricanövényen különböző fejlődési rendellenességek találhatók. Gyakran a címeren fejlődik ki a csőhöz hasonló képződmény, de a csövön is található időnként a címerhez hasonló.
Védekezés a golyvásüszög kártétele ellen
A golyvásüszög (Ustilago maydis) elleni védekezés elsősorban a rovarkártevők elleni védekezésre korlátozódik, a kártételük miatti sebzések kialakulásának megakadályozására.
A golyvásüszög fertőzése szempontjából veszélyes kártevők a kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke.
Egyes évjáratokban megnő a kukorica tenyészidőszakában érkező zivatarok és jégverések kártétele. Ez a közvetlen károkozáson túl, a nagy számú sebzésnek köszönhetően megnöveli a golyvásüszöggel történő fertőződés veszélyét is.
A sebek lezárása érdekében amint rá lehet menni a földre, tűzoltás jelleggel azonnal el kell végezni egy permetezést a sebgyógyulás elősegítésére, illetve a növények sebzéseken keresztül történő fertőződésének megakadályozására. Erre alkalmasak lehetnek az egyszerű, kontakt hatású készítmények is, így a mankoceb, folpet, kaptán és réztartalmú gombaölő szerek, amennyiben azok a kukoricában rendelkeznek felhasználási engedéllyel.
Címkék: golyvásüszög, kukoricaMit tudnak a legújabb nemesítésű kalászos fajták?
„Az elveszett piacokat csak minőségi búzával lehet ...
Folyékony szerves és granulált, kénes foszfor alaptrágyázási ...
Väderstad talajművelő gépek – Extrém viszonyokra extrém-jó gép ...
A kisállatklinikai munka jelentősége kis kedvenceink ...
Megújul a gyakorlati képzés a Magyar Agrár- és Élettudományi ...
Itt az új KAP menetrend, változások történtek!
Kukoricazsizsik irtása házilag
A Kis-Sárréten idén is sikeresen költöttek fekete gólyák
Gyümölcsöző innovációk