Hírek, információk a szántóföldről - Védekezési lehetőségek a mezei pocok kártételével szemben
Növénytermesztés - 2023.11.28
A naptárt és az időjárást látva lassan valóban kijelenthetjük, hogy lezárult az idei év növényvédelmi szezonja. Egyes esetekben azonban még most sem lehet kizárni, hogy felkerüljön a permetező és permetezés történjen! Ilyen eset lehet a gabonafutrinka lárvájának, a csócsárlónak a kártétele. Fel-felröppennek arról hírek és információk, hogy helyenként máris a gabonaállományok ritkulásához vezetett a kártevő károsítása. Amennyiben valahol megjelenne, mindenképpen érdemes komolyan venni az általa jelentett veszélyt, tekintve, hogy a teljes téli időszakban károsíthat, különösen, ha az időjárás az elmúlt évekéhez hasonlóan enyhén, majdnem fagymentesen alakul.
Ezen túl máris érdemes kissé a tavaszra is készülni. Az őszi kalászosokban megjelenő gombabetegségek, pl. a lisztharmat, a hálózatos levélfoltosság, esetleg egyes rozsdák megjelenését, fertőzésének erősségét figyelve máris látható, hogy enyhe téli időjárás esetén mely táblákon lehet szükség korai védekezésre. Ez az esély egyelőre természetesen még csekély, hiszen hosszú téli időszak áll még előttünk, azonban érdemes figyelni mindezekre, hogy megalapozott döntés születhessen majd a kitavaszodáskor. Ugyanez igaz a jelenleg már tömegesen kelő gyomnövényekre is, amelyek akár a téli időszakban is fejlődhetnek, igen erős konkurenciát jelentve a kultúrnövények számára. Amennyiben nagy egyedszámban jelennének meg egyes szőnyeggyomok, pl. veronika-félék, tyúkhúr, árvacsalán-, valamint az egyszikűek közül pl. a rozsnokfajokfajok és még sorolhatnák, fel kell készülni egy kora tavaszi gyomirtó kezelésre. A megalapozott döntéshez szükséges információk részben már most is rendelkezésre állnak.
Kedves Kollégák! A KárKép Hírlevél híreiben igyekszik minden esetben az aktuális, a szántóföldön éppen előforduló témákat tárgyalni. Mivel az év hátralévő részében már csupán a betelelés vár növényeinkre és téliesítés a permetezőgépeinkre, így hírlevelünk felfüggeszti működését. Természetesen ez nem végleges, a kitavaszodással együtt újra érkeznek majd a KárKép hírei és információi! Találkozzunk tavasszal!
Ez történt a szántókon egy évvel ezelőtt
NapiKép 2022.11.20.
A fritlégy őszi kártételéről már többször esett szó hírlevelünkben. Ebben az időszakban már igen gyakori, hogy nem csupán a lárva, hanem a báb is megtalálható a károsított hajtásokban. Ahogyan a tavalyi évben is, úgy az idén is vannak olyan, korai vetésű gabonatáblák, amelyekben nagyobb számban jelennek meg a károsított tövek.
NapiKép 2022.11.23.
Az árpatáblák megszokott képéhez tartozik a különböző mértékben sárguló állomány látványa. Ennek oka gyakran az, hogy az erőteljes, nagy tömegű föld feletti zöld részeket a relatíve gyengébben fejlett gyökérzet nem képes kellő mennyiségű tápanyaggal ellátni. Ez a jelenség természetesen csupán átmeneti, de egyes esetekben kifejezetten csúnya látványt nyújtanak az érintett területek. Az idei évben ez a fajta sárgulás nem jelentős, ami összefüggésben van azzal, hogy alacsony a túlzottan nagy zöld tömeget fejlesztő, robusztus állományok aránya.
NapiKép 2022.11.25.
A kis vagy tavaszi káposztalégy lárvájának kártétele ebben az időszakban már gyakran mutatkozik meg egyértelműen a károsított növényeken. Ezeket közelebbről megnézve, esetleg a gyökérzetet kimosva könnyen megtalálható a kártétel, sőt, igen gyakran a kártevő lárvája is.
Mit találunk most a földeken
NapiKép 2023.11.21.
Az idei évben az ország egyes termőtájain sokáig elmaradt az őszi csapadék, viszonylag száraz körülmények uralkodtak, ezért az ősszel kelő gyomnövények nem jelentek meg korán a gabonaállományokban. A nedvesebbé váló időjárás hatására azonban már sokfelé intenzív kelésük látható, ami igaz az egyszikű, valamint a kétszikű gyomnövényekre, így a képen látható veronikákra is.
NapiKép 2023.11.23.
Bár ezen a fórumon a leggyakrabban a bajokról és problémákról esik szó, ha okunk van az örömre, annak is hangot kell adni. Az idén az őszi vetések pedig általában adnak okot az örömre. Bár a táblák fejlettsége sokszor heterogén, az eltérő termesztéstechnológiák hatásai megmutatkoznak, azonban sok jó állapotú, szép gabonaállomány látható. Ideális fejlettségük okot ad a bizakodásra!
NapiKép 2023.11.25.
Az idei tavasz után alighanem sokan nem fogják elfelejteni a gabonavírusok kártételét. Ezért is lehetnek egyesek érzékenyek a gondozatlan gabonatarlók árvakelésein látható erőteljes vírusfertőzésre. Sok ilyen területen egymást érik a sárguló, máris barnuló, pusztuló tövek, amelyek arra utalnak, hogy a területen jelen volt egy olyan vírusvektor populáció, amely eredményesen terjesztette a megbetegedéseket. Ebben a pillanatban csak reménykedni lehet abban, hogy a vetett állományokat nem érte erős fertőzés, mivel annak tünetei csupán a tavaszi időszakban lesznek biztosan beazonosíthatók
A szántóföldi növénytermesztési és növényvédelmi szezon során igyekszünk minden nap friss, aktuális, szakmai tartalmú képeket mutatni az érdeklődők számára az ott történtekről. Kérjük, ezekért látogasson el a www.agrarunió.hu weboldalra és keresse őket a NapiKép menüpont alatt.
Az elmúlt hét legnépszerűbb Facebook-bejegyzése
Az elmúlt héten folytatódott a mezei pocokkal kapcsolatos bejegyzéssorozat, amely végül eljutott a rágcsálóval szembeni védekezési lehetőségekig is. A bejegyzések megtekinthetők a KárKép Facebook fiókjában, az utolsó, védekezéssel kapcsolatos bejegyzés pedig IDE kattintva olvasható.
A szántóföldi növénytermesztésben és növényvédelemben történtekről, érdekességekről, tanulságokról rendszeresen jelennek meg bejegyzéseink Facebook- és Instagram-fiókjainkban is. Csatlakozzon a KárKép követőihez ezeken a felületeken is!
Címkék: fritlégy, őszi árpa, repce, kis káposztalégy, veronikák, mezei pocok, gabonavírusok
Gyümölcsöző innovációk
Väderstad talajművelő gépek – Extrém viszonyokra extrém-jó gép ...
Hiszünk a személyes kapcsolattartás erejében!
Mire figyeljünk a karbamid műtrágya használatában AÖP ...
A kisállatklinikai munka jelentősége kis kedvenceink ...
Itt az új KAP menetrend, változások történtek!
„Az elveszett piacokat csak minőségi búzával lehet ...
Gombatoxinok a kukoricában
A sikeres ÁTK-pályázat alapja a körültekintő felkészülés
Más megoldást már el sem tudnak képzelni! – Szemrevételezzük a ...