
Kiírták a kertészeti pályázatot – Több támogatás a TÉSZ-eknek, kevesebb a nagyobb vállalkozásoknak
Kertészet - 2016.02.25
Hosszú várakozás után 2016. február 1-jén kiírásra kerültek a kertészeti ágazat korszerűsítését elősegítő pályázatok. A mezőgazdasági termelők, termelői csoportok és szervezetek összesen 66,5 milliárd forintnyi összegre pályázhatnak.
Gubacsi Zoltánt, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet alelnökét a Kertészet korszerűsítése, üveg- és fóliaházak létesítése, energiahatékonyságának növelése, geotermikus energia felhasználásának lehetőségével című pályázattal kapcsolatos tudnivalókról kérdeztük.
– Az általános tudnivalók közül a legfontosabbak közé tartozik, hogy a támogatási intenzitást – a Pest megyei régiót kivéve, ahol negyven százalék – ötven százalékban határozták meg. Ha valaki megfelel a „fiatal gazda” kritériumainak, mindehhez további tíz százalék illeti meg, összességében tehát hatvan százalék. Akik kollektív beruházóként pályáznak, azaz öt termelő közösen pályázik egy beruházásra, azok számára szintén hatvan százalék jár. A termelői csoportokat, a TÉSZ-eket mint kollektív beruházást kezelik. A támogatás maximális összege ötszázmillió forint, ez azt jelenti, hogy ötvenszázalékos támogatás mellett egymilliárd forint a legnagyobb beruházási keret. A kollektív beruházások és a TÉSZ-ek pedig, ha megfelelnek a feltételeknek, megközelítőleg egymilliárd-hatszázötvenmillió forintos beruházást tudnak végrehajtani. Érezhetően az önálló, egyéni beruházások lesznek nagyobb számban.
– Igényelhető előleg a beruházásokhoz?
– Az ötvenszázalékos intenzitás felét lehet előre igényelni, ehhez azonban biztosítékot kell felajánlani. A biztosíték nem lehet sem ingó-, sem ingatlanvagyon, csak bankgarancia, illetve készpénzletét. A szigorú feltételek miatt így valószínűleg nem sokan élnek majd ezzel a lehetőséggel.
– A pontozási szempontokról mit kell tudniuk az érdeklődőknek?
– A szöveges üzleti terv a maximálisan elérhető száz pontból ötvenöt pontot ér, tehát nagyon fontos eleme a pályázati anyagnak. Kiemelt jelentőségű továbbá, ha valaki termelői csoport és szakmai szervezet vagy szakmaközi szervezet tagja. Szintén pluszpontot kapnak azok a beruházások, amelyek fejlesztendő járásban vannak, ezek az ide vonatkozó kormányrendelet mellékletében megtalálhatóak. Mikrovállalkozások, tehát amelyek maximum kilenc főt alkalmaznak, tizenöt pontot kapnak, a tíz–ötven főt alkalmazó kisvállalkozások pedig öt pontot. Jól látható, hogy a közepes és nagyobb vállalkozásokkal szemben jóval nagyobb a támogatottságuk, így a nyerési esélyük is.
– Vannak-e új kötelező elemek?
– A pályázónak vállalnia kell, hogy a 2015-ös átlagos alkalmazotti létszámát megtartja a fenntartási időszak végéig, ami a pályázat befejezését követő öt év. Ha valaki ezenfelül az alkalmazotti létszám növelése mellett dönt, azért szintén pluszpont jár. Úgy gondolom, hogy ezt nem nehéz teljesíteni, hiszen például egy új növényház építése esetén a többletfeladatokhoz a személyi létszám növelése is szükséges.
– Mit gondol, a pályázat adminisztrációja nehezebb vagy könnyebb a korábbiakéhoz képest?
– A csatolandó dokumentumok listája több, és összességében a pályázat bonyolultabb, mint az elmúlt időszakban.
A szükséges dokumentációt – egy kivételével – elektronikusan kell feltölteni.
Az előző időszakban a pályázatok benyújtására egy-másfél hónapnyi idő állt rendelkezésre.
Most február elsején megjelentek a pályázatok, az Irányító Hatóságnak minimum harminc napot kell arra biztosítania, hogy a pályázók felkészüljenek, és benyújtsák az anyagaikat. Ez azt jelenti, hogy március hetedikétől lesz lehetőségük az ügyfeleknek arra, hogy elektronikusan feltöltsék a szükséges adatokat. Arra azonban figyelni kell, hogy a feltöltésre öt nap áll rendelkezésükre, vagyis ha hétfőn reggel megnyitják a felületet, és elkezdik az adatokat rögzíteni, akkor azt péntek estig le kell zárniuk. Ha ez nem sikerül, akkor az addigi felvitt adatok elvesznek, újra kell kezdeni. Ameddig a felület tartalommal feltöltése nem történt meg, nem lehet benyújtani a pályázatot. A megkövetelt tartalom pedig jóval több és bonyolultabb, mint ezt megelőzően.
A pályázatokat folyamatosan lehet benyújtani, március 7-től április 15-ig tart az első bírálóidőszak. Azok a munkák, amelyeket április 15. után nyújtanak be, június 30. után kerülnek bírálásra. A jelenlegi jogszabály szerint, amely még változhat, ameddig a forrás ki nem merül, nyitva lesz a pályázat. Ami gondot jelenthet még, hogy új pályázati időszak van, ezért még mindenki tanulja az új folyamatokat, az ügyfelek és a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal szakemberei is, akik a formai értékelést végzik. Mi bízunk benne, hogy a pályázati elbírálás gyors lesz és gördülékeny, de az átmeneti időszakokra eddig nem ez volt a jellemző. Tudomásunk szerint harminc nap van a pályázat elbírálásra, amely további harminccal meghosszabbítható, de attól tartunk, hogy ez nem lesz elég.
– Technológiai fejlesztésekre ez alkalommal is lehet pályázni?
– Igen, lényegében amire az előző pályázati időszakban lehetett, arra most is lehet, sőt a kertészetek igényeinek megfelelően kicsit még kibővítették a lehetőségeket. Kiemelendő, hogy a hidegházakra, fóliaházakra, hideg hajtatófóliákra minden esetben lehet pályázni, és megemelték az elszámolható költségek felső határát.
Ezekben az esetekben az egy négyzetméterre eső, maximálisan elszámolható költség a jelenleg árakhoz lett igazítva. Lehet pályázni infrastruktúrára kiépítésére is: telepi közműre, telepi útra, szociális épületre és kiszolgálóhelyiségekre is. Azonban ami új elem, hogy a teljes beruházási költségnek ez csak a tizenöt százalékát érheti el. Tehát ha van egy százmilliós beruházásom, akkor ebből tizenegymillió, amit ilyen jellegű fejlesztésre fordíthatok.
Az energiakorszerűsítés lehetősége a korábbiakhoz képest kibővült, hiszen lehet konkrétan napkollektorra és napelemekre is pályázni. A kertészetekben a termálenergia kiemelt jelentőségű, így örvendetes, hogy a puffertartály és a hűtőtó is támogatottá vált.
Szerző: Szöőr Bea
Címkék:
Semmit sem teszünk az aflatoxin ellen?

Egy kockázattal kevesebb – Megújult a közkedvelt starter ...

Kalászos gabonáink levélbetegségei – Milyen betegségekre ...

Első tavaszi repcekártevőink, a szárat károsító ormányosok – ...

Változások a traktorok energiaellátásában (4. rész) – A New ...

Mi várható kukorica és cirok fronton?

A 21. század gyermekei: kütyü kontra paripa – Lovas fejlesztés: a ...

Ügyfélkapu+ élmények – Jó tanácsok átregisztrálás elé

Egyensúly a szakértelem és a megfizethetőség között

Mikotoxinok a mezőgazdaságban: kihívások és megoldási ...