
Mascar Maxi SmartDrive gyorsvetőgép Szakonyban
Vető- és talajművelő gépek - 2019.02.11
Még a 2017-es AgrárgépShow-n kezdődött a történet a Mascar gyorsvetőgéppel kapcsolatban. Boros Endre Szakonyból újra felkereste a SZEGÁNA Kft. standját.
Endre korábban már sokféle gépet vásárolt a SZEGÁNA Kft. kínálatából, Caffini permetezőt, Bogballe műtrágyaszórót, szervestrágya-szórót. A kiállításra is vásárlási szándékkal érkezett, kukorica-vetőgépet keresett, amikor megnézte a MASCAR MAXI-5 SmartDrive elektromos hajtású vetőegységekkel felszerelt gépét. Persze előtte már utánanézett, és felkészült, így precíz és lényegre törő kérdéseket tett fel a géppel kapcsolatban. A beszélgetés során kialakult az általa elképzelt felszereltségű gép. 6 soros, kéttárcsás, csoroszlyás kivitel felel meg a gazdaság méretének, a műtrágyatartály 960 literes, hogy géppel is könnyedén utántölthető legyen, dupla sor mikrogranulátum-szóró pedig a starter műtrágya és a talajfertőtlenítő kijuttatásához szükséges, a deflektor a hasznos rovarok védelme miatt került felszerelésre, a vetőtárcsák hajtása pedig elektromos a nagy munkasebesség érdekében. Erre a magas szintű egyedi felszereltségre várni kellett – kicsit többet a számítottnál, de aztán 2017 májusában megkezdődött vele a munka.
A Mascar SmartDrive vetőgép különlegessége az elektromos vetőelemhajtás, melynek sebességét számítógép szabályozza a haladási sebesség és a beállított tőtávolság szerint, amit a vetésellenőrző rendszerével folyamatosan követ, eltérés esetén pedig finomszabályzással utánállít.
– Endre, mik a tapasztalataid a vetőgéppel?
– Először szokatlan volt, hogy ekkora sebességgel, körülbelül 15-18 km/órával tudok vele dolgozni. Pillanatok alatt „megesz” egy táblát. A tábla pedig megmutatta, hogy jól is végzi a dolgát, hiszen a kelés egyenletes lett. Ezzel a géppel érdemes a saját területen kívül bérmunkát is végezni. Csak egy összehasonlítás, de épp akkor voltál itt te is, amikor a szomszéd parcellán egy MTZ egy vetőgéppel pont a sor végére ért, amikorra az ugyanolyan hosszú táblán már a harmadik kört kezdtem meg. Majdnem ötszörös sebességgel vetettem. Haladós, pontos és megbízható. Eddig 400-500 hektár között vetettem vele.
– Milyen problémák adódtak?
– Igazából egy komolyabb probléma adódott: a vezérlő szoftverjét kellett frissíteni, de azon még mindig van szabályoznivaló. Persze voltak egyéb kisebb, könnyen javítható mechanikus problémák, bár egy-két csavar elég „bennszülött” lett, de megoldottuk.
– Endre, mennyire vagy megelégedve a géppel?
– Igazán meg vagyok vele elégedve, nem bántam meg a választást, bár nem mindig tudok vele dolgozni, mert a lányom megy ki vele. Ő is szereti. Ez is jelenhet valamit. Ettől a szoftverproblémától eltekintve szerintem nagyon jó, gyors, pontos és megbízható gép. A vezérlőmonitor beállításához, a leforgatáshoz, az üzembe helyezéshez eljött hozzánk a gyár egyik tulajdonosa, Sante Maschio és a SZEGÁNA ügyvezetője, Nagy Miklós is.
– Köszönöm a tájékoztatást, további zökkenőmentes, eredményes munkát kívánok!
Persze a MASCAR-gyárban folyamatosak a fejlesztések, mára már elérhető Isobus-vezérléssel, GPS-es soronkénti szakaszolással, hozamtérkép szerinti tőtávolság-állítással is. Az elektronika mellett a váz kialakításában is van újdonság, a MULTIFLEX változatnál a sortávolság hidraulikusan 45–75 cm között állítható akár 11 soros kivitelnél is.
Kisházi Lajos
Címkék: Szegána Kft., gyorsvetőgép, Mascar Maxi, SmartDrive
A 21. század gyermekei: kütyü kontra paripa – Lovas fejlesztés: a ...

Semmit sem teszünk az aflatoxin ellen?

Mikotoxinok a mezőgazdaságban: kihívások és megoldási ...

Változások a traktorok energiaellátásában (4. rész) – A New ...

Egyensúly a szakértelem és a megfizethetőség között

Hogyan indítsuk a tavaszi növényeket aszályban

Tavaszi aktualitások a növénytermesztésben

Ezt gondolja az európai közvélemény a közös agrárpolitikáról

Gabonapiaci trendek: fókuszban az árpa és a búza

Ragadós száj- és körömfájás járvány kapcsán elrendelt hazai ...