TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 85.393,76 Ft (tonna)
Napraforgómag: 215.090,65 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 75.592,82 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 80.251,50 Ft (tonna)
Repcemag: 207.187,88 Ft (tonna)
Full-fat szója: 207.009,72 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 658 Ft
Benzin ára: 640 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 410,74
USD: 394,49
CHF: 434,84
GBP: 485,89
Hirdetés
Megbízható, gyors és tartós –  Samson PG hígtrágya kijuttató

Megbízható, gyors és tartós – Samson PG hígtrágya kijuttató

Gépesítés - 2024.09.09

A Békés megyei Nagyszénás és Gádoros közötti út nagyjából felénél járva tábla hirdeti, hogy a FirstFarms Hungary Kft. egyik telephelyéhez értünk. Az útról lekanyarodva egy takaros kúriához érve már várt ránk házigazdánk, Sarusi-Kis Tamás a Kft. ügyvezetője, valamint kollégája, Dancsó Adrián főmérnök, hogy válaszoljanak kérdéseinkre a Samson PG hígtrágya kijuttatóval szerzett tapasztalataikról. Rövid bemutatkozás után a gazdaság bemutatására kértük vendéglátóinkat.

Megbízható, gyors és tartós –  Samson PG hígtrágya kijuttató Sarusi-Kis Tamás, a FirstFarms Hungary Kft. ügyvezetője


Sarusi-Kis Tamás: A FirstFarms Hungary Kft. jogelődje, a Dan-Farm Hungary Kft. 2002-ben jött létre Magyarországon. Tíz sertéstartó dán magánszemély hozta létre egy állami alapítvány támogatásával, mivel abban az időben Dánia segítséget nyújtott az Unión kívüli terjeszkedéshez dán emberek számára. A nevezett cég 80 százalékban az alapítók, 20 százalékban pedig a dán állam tulajdonában volt. 2017 óta FirstFarms Hungary Kft. néven tevékenykedünk, 2022-től pedig kibővült a tevékenységünk a növénytermesztéssel is, amit a leányvállaltunk végez FirstFarms HunAgro Kft. néven itt, a közelben, Orosháza mellett. 400 hektár bérelt földterületen szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozunk. Az elődök 2002 előtt két éven keresztül keresték a cégalapításhoz a legmegfelelőbb területet, és most, több mint 20 év távlatából elmondható, hogy valószínűleg Magyarország legkedvezőbb helyszínét találták meg, mind az elérhető abraktakarmányok, a sertéstartási hagyományok és a rendelkezésre álló élőmunkaerő tekintetében. Fő tevékenységünk a sertéstenyésztés, azon belül is a továbbtartásra előállított malacok, melyeket 25−30 kg-os korban értékesítjük, 2014-óta kizárólagosan a magyar piacra. 2024-ben nagyságrendileg, éves viszonylatban 160 000 darab malac előállítása folyik, ami egy elég jelentős tétel. Hazánkban nem jellemző az ilyen irányú szakosodás, mivel aki kocát tart az általában fel is hizlalja a szaporulatot. Ehhez képest mi a kezdetektől fogva elsődleges tevékenységüknek a malac-előállítást tartottuk Magyarországon, és terveink szerint ezt szeretnénk folytatni a jövőben is, mivel látjuk a helyben előállított hizlaló alapanyag jelentőségét. Mi ehhez értünk, ismerjük a titkát, és erre is rendezkedtünk be. További bővülésre is lehetőséget látunk, ami szükséges is lenne, mivel folyamatosan nagy mennyiségű import malac érkezik az országba, ami felvet bizonyos állategészségügyi és állatjóléti kérdéseket is.

2024-től már négy telephelyen folytatjuk a működést. Az első kettő Gádoroson és Orosházán valósult meg 2002-ben és 2005-ben. Pár száz kocától 2500 kocáig jutottunk el 2017-ig, amikor a FirstFarms dán cég megvásárolta a korábbi Dan-Farm Hungary Kft. tulajdonosaitól a 100 százalékos üzletrészt. Az akkori 2500-ról 4500 kocáig jutottunk el mára. Tavaly készült el két újabb telepünk: Telekgerendáson és Pusztaföldváron, tehát így adódik a négy telephely. Dán hibridet alkalmazunk a termelésben, ez a DanBred genetika. A kanokat Dániából importáljuk, a kocákat pedig Magyarországon vásároljuk a DanBred törzstenyészettől.

AgrárUnió: Mit lehet tudni a FirstFarms cégcsoportról?

S-K. T.: A FirstFarms cégcsoport egy a koppenhágai tőzsdén jegyzett vállalat, amely Dániában konkrét termelést nem folytat, Billundban csak a központi adminisztráció van, ez a város leginkább a LEGO-ról ismert. Kelet-Közép-Európában négy helyszínen folyik a termelés: Magyarországon, Romániában, Szlovákiában és Csehországban. Nagyságrendileg 20 000 hektáron gazdálkodunk ebben a négy országban, ami igen jelentős növénytermelési potenciált jelent, de a több lábon állás jegyében tejtermelést is folytatunk, Szlovákiában 3000 darab tejelő tehén és annak szaporulata található. Románia kivételével a többi működési országban sertéstartást is folytatunk, megközelítőleg 7000 kocás nagyságrendben.

„A hígtrágya jelentősége egyre nő. Az látszik a sokéves kezelések eredményeként, hogy a kezelt területeken megjelent a humusz, rengeteg mikroelem visszakerült a talajba, beindult a biológiai élet, sokkal gyorsabb a tarló utáni szárlebomlási folyamat.”

A.U.: Minden telepünkön hígtrágyára alapozott technológiát alkalmaznak?

S-K. T.: Igen, a jogszabályban is előírt minimum kapacitást betartva, de a korábbi évek tapasztalatát figyelembe véve inkább e fölé tervezve, nagyságrendileg 8-10 havi tároló kapacitással rendelkezünk. Ez elegendő arra, hogy − az időjáráshoz és a termelő partnereink vetésforgójához alkalmazkodva − a nagyságrendileg 50 000 m3 mennyiséget ki tudjuk juttatni éves szinten. A körülmények figyelembevételével ezt gyorsan kell megtenni, és ehhez megfelelő technikai felkészültség szükséges, kezdve a homogenizálástól a földek eléréséig. Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy a telepeink 5 km-es sugarú körzetében el tudjuk helyezni a termelődött hígtrágyát, így egyelőre köztes logisztikát nem igényel a tevékenység. Sokan alkalmazzák azt a megoldást, hogy a tárolótól a kijuttató egységig tartálykocsis szállítást végeznek, de nálunk erre nincs szükség.

Megbízható, gyors és tartós –  Samson PG hígtrágya kijuttató

  Munka közben a Samson kijuttató kocsik (képünk illusztráció, nem a helyszínen készült. Fotó: ©SAMSON AGRO)

A tevékenységünkhöz kiválasztott Samson kijuttató egységek, melyek Dániában készülnek, korszerű és hatékony technológiát képviselnek. Előnyük a megbízhatóság, a nagy teherbírás, illetve a gyorsaság. Három ilyen gépünk van: a legújabb 31 m3-es, az ezt megelőzően, 2009-ben vásárolt egy 25 m3-es, míg a 2005-ös legelső gépünk 15 m3 űrtartalmú. A két újabb önfelszívó, szívótoronnyal ellátott, amelyek hidraulikus működtetésűek és 3-4 perc alatt fel tudják tölteni a tartályukat. Ezt közvetlenül a fülkéből tudják megtenni a kezelőik. Kint a földeken pedig a partnereink, illetve saját földjeinken az agronómusunk dönti el, hogy vegetációban vagy azon kívül kerül kijuttatásra a hígtrágya. Az előbbi esetén ejtőcsöves, utóbbiban injektáló egységeket alkalmazunk a kijuttatáshoz. Kétféle injektorunk van: a tárcsás és a kapás megoldású. Mindkettőre lehetőségünk van 6-7 méteres munkaszélességben; ezek is megbízható technológiát képviselnek.

A.U.: Többféle márkájú hígtrágya kijuttató kocsi létezik. Miért pont a Samson-ra esett a választásuk?

Dancsó Adrián: 2019-ben csatlakoztam a vállalkozáshoz, akkor már volt két Samson hígtrágya kijuttató kocsija a gazdaságnak. 2023-ban vásároltuk meg a 31 m3-es kocsit azért, mert az eltelt 4,5 év alatt nagyon jó tapasztalatokat szereztünk műszaki szempontból a már két meglévővel, mind a vázszerkezet kialakításában, mind a kopórészek élettartama szempontjából, és a megbízhatóságuk is meggyőző volt. Persze, azért menet közben cserélnünk kellett egy-egy csapágyat, porvédőt vagy szimeringet, de ezek a cserék nem befolyásolták a megítélésünket a márkáról. Így nem is volt kérdés, hogy amikor egy újabb beszerzésről döntöttünk, akkor is a Samson-t választottuk, de már egy jóval nagyobb típust.

Megbízható, gyors és tartós –  Samson PG hígtrágya kijuttató

Dancsó Adrián főmérnök, a legújabb beszerzésű Samson PG II., 31 m3-es, ejtőcsöves kijuttató egységgel felszerelt, hígtrágya kijuttató kocsival

Az első vásárlásoknál biztosan közrejátszott az is, hogy ez egy dán cég gyártmánya, de az évek során bebizonysodott, hogy valóban jó döntést hoztunk. A 15 m3-esnek nincs önfelszívó egysége, ahhoz vásárolni kellett egy felszívó berendezést, amit így külön kell működtetni traktorral, de ennek a gépnek alapvetően a hígtrágya homogenizálás a feladata a tárolóban, és csak akkor használjuk feltöltésre, ha a 15 m3-es gép kijuttató munkájára is szükség van.

„A tevékenységünkhöz kiválasztott Samson kijuttató egységek, melyek Dániában készülnek, korszerű és hatékony technológiát képviselnek. Előnyük a megbízhatóság, a nagy teherbírás, illetve a gyorsaság.”

A.U.: Milyen felszereltségűek a gépek?

D. A.: Mindhárom géphez van ejtőcsöves kijuttató egység, a kettő újabbhoz tárcsás injektáló is, kapás pedig csak a 25 m3-eshez. A tárcsát jobban szeretjük, mert sokkal hatékonyabban dolgozik, jobban beledolgozza a hígtrágyát a talajba és gyorsabb is, mint a kapás. Ez utóbbi estében sokkal nagyobb a kopás, sokkal jobban igényli a legjobb minőségű kapák beszerzését, mivel a hegyén van egy nyíl, ami nagyon gyorsan el tud kopni. A növénytermesztők is a tárcsásra voksolnak. A legrégebbi gépünk kéttengelyes, a két újabb pedig három.

Megbízható, gyors és tartós –  Samson PG hígtrágya kijuttató

A legrégebbi, 2005-ös beszerzésű Samson PG 15-ös hígtrágya kijuttató kocsin sem látszik meg a 19 évnyi használat

A.U.: Mennyire érzékeny a gép az idegen anyag bejutására a hígtrágyával?

D. A.: Nálunk ez nem nagyon jellemző, mivel egy lagúnás rendszer van kialakítva, nem mélyalmos technológiát használunk, így minimális az idegen anyag, mondjuk például valamilyen kábel bejutása a hígtrágyába. Emiatt még sosem kellett megállnunk a munkákkal. Fontos azt is elmondanom, hogy a hígtrágya tárolónkban nincs úgynevezett kéregképződés, amit fel kellene törni a mixerekkel. Baktérium enzim komplexet használunk, a baktériumok folyamatosan bontják a szerves anyagot a trágyában, ami a nitrogén-gazdálkodást is segíti, ezért sokkal kisebb a nitrogénveszteség a kijuttatást követően, pláne az azonnali bedolgozás esetén. Egyébként, mindenkinek a minél előbbi bedolgozást javasoljuk, ami a kapás vagy tárcsás kijuttatás esetében rögtön meg is valósul.

A. U.: Milyen lóerő igényük van a kocsiknak?

D. A.: Erre a feladatra két nagyobb Fendt traktort használunk: a 25 m3-es kocsit egy Fendt 926-os 260 lóerős, a 31 m3-est pedig egy 300 lőerős Fendt 930-assal húzzuk. Az új Samson-unknál épp a határon vagyunk ezzel a teljesítménnyel, ezért jobb lenne egy kicsit nagyobb traktor, egy nagyjából 360 lőerős, különösen akkor, amikor talajviszonyok „lágyabbak”. A 15 m3-es kocsinkat egy New Holland TM120-assal üzemeltetjük. A területeink teljesen síknak mondhatók, így emiatt nem indokolt a nagyobb traktorteljesítmény, de dombos területen ez biztosan mindjárt másképp alakulna.

A.U.: Milyen opciók kerültek az új kocsira, vagy már alapból minden rajta volt?

D. A.:  Alapból jól felszerelt a Samson, minden olyan dolog rajta van, ami megkönnyíti a kezelő munkáját, mint például az automata zsírzás, de természetesen a konkrét kijuttató egységet, mint a tárcsa és a függöny, azt külön kell megvásárolni. A felszívó torony az alapfelszereltség részét képezi csakúgy, mint a szivattyúk, ott nem volt választási lehetőség.

A.U.: Mit lehet kezelni a fülkében elhelyezett egységről, van-e valamilyen „smart” megoldás?

S-K. T.: A traktorjainkon sem automata kormány, sem ISOBUS-vezérlés nincsen, így ezekről nem tudok beszámolni. Mi adott kijuttatott mennyiséggel dolgozunk az összes táblán, de ha rendelkeznénk ezekkel az okos megoldásokkal az erőgépeinken, akkor a Samson képes lenne a táblán belüli differenciált kijuttatásra, a fordulókat is számolná és a munkaidő-nyilvántartást is kezelné. A traktoros jelenleg csak a kijuttatott mennyiséget látja a fülkéből. Régi traktorokkal dolgozunk, de a növénytermesztés ökonómiája szerintem követelmény lesz, és kiköveteli magának, hogy áttérjünk a precíziós megoldásokra a termelésben. Lehet, hogy míg eddig forintokról beszéltünk, egyre inkább már a fillérekre is oda kell figyelni. Nyitottak vagyunk erre, mivel jelenleg 80 százalékban külsős partnerek, 20 százalékban saját művelés alatt álló területekre juttatjuk ki a hígtrágyát, és azzal számolunk, hogy a precíziós igény növekedni fog.

Megbízható, gyors és tartós –  Samson PG hígtrágya kijuttató

A traktor fülkéjében elhelyezett kezelőegység, mely a 25 m3-es kocsihoz tartozik

A.U.: Miért előnyös a hígtrágyás kezelés?

S-K. T.: A hígtrágya jelentősége egyre nő. Az látszik a sokéves kezelések eredményeként, hogy a kezelt területeken megjelent a humusz, rengeteg mikroelem visszakerült a talajba, beindult a biológiai élet, sokkal gyorsabb a tarló utáni szárlebomlási folyamat. A növénytermesztők kiemelten figyelik a hígtrágyával kezelt területeket, és az látható, hogy sokkal természetesebb ott a gazdálkodási folyamat. Persze ez nem egy-két kijuttatás eredménye, itt egy hosszú távú folyamatról beszélünk, amikorra a talaj rekultiválódik. Az ejtőcsöves megoldás csak vegetációban használható. Van olyan ország, mint például Dánia és Hollandia, ahol a kijuttatás 100 százalékban ebben a formában történhet, mivel vékony a termőréteg és bemosódhatna a talajvízbe. Nálunk a megrendelőink inkább a tarlóra bedolgozva kérik kijuttatni a hígtrágyát, de a csapadékszegény időjárás miatt egyre több a megkeresés, nagyobb az érdeklődés arra, hogy a tavaszi időszakban − gabonára vagy kukoricára −, vegetációban egy megindító kezelést alkalmazzunk. Azért azt is el kell, hogy mondjam, Dániában már GPS-es felügyelettel működnek ezek a gépek, és egy művelőnyomon halad a vetés, permetezés, hígtrágya kijuttatás, ezzel is csökkentve a talajtaposási kárt.

Megbízható, gyors és tartós –  Samson PG hígtrágya kijuttató

Ejtőcsöves kijuttatás (képünk illusztráció, nem a helyszínen készült. Fotó: Szabó Csaba)

A.U.: Milyen a kapcsolatuk a kereskedővel, a Valkon Kft.-vel?

D. A.:  Gyorsan reagálnak minden megkeresésünkre, én konkrétan Szabó Gyulával tartom a kapcsolatot, és csak jót tudok róla, a cégről mondani. Pozitív tapasztalataim vannak. A javításokat magunk végezzük, csak akkor van szükség a Valkon szervizére, ha szoftveres beállítást kell elvégezni.

A.U.: Mit tudnak mondani, ha valaki érdeklődne a Samson felől?

D. A.:  A két új telep beindulásával az évi 50 000 m3 hígtrágya komoly feladat elé állítja a gépeket még úgy is, hogy közeli táblákra kell kivinni ezt a jelentős mennyiséget, földes utakon − ami fekete öntéstalajt jelent, ahol itt igazán mostoha körülmények tudnak lenni. Ez kemény kihívást jelent a Samson-nak.  A nehezített terep egy alkalommal a 25 m3-es kocsink vonórúdrepedését is előidézte, a javítást magunk végeztük el − ezért ajánlott a rugózott vonórúd opciót választani. A feltöltés nagyon gyors, a kijuttatás is hamar megtörténik, ami persze függ a kijuttatási mennyiségtől is, de 5-8 perc alatt kiürül a tartály a 25-ös és 31-es esetén, tárcsás injektorral. Mindent egybevetve megbízható, tartós hígtrágya kijuttató kocsinak tartjuk a Samson-t, vagyis ajánlani tudjuk minden érdeklődőnek. 




Szerző: AgrárUnió

Címkék: hígtrágya-kijuttató, Samson
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Ismét segíti a kukoricatermelőket a számukra legjobb hibridek ...

A 2024-es évben összesen 40 kukoricahibrid teljesítményét vizsgálták az ország 9 pontján a Gabonatermesztők ...