A méret a lényeg – Lassuló második féléves kereslet miatt csökkent 2023-ban az európai traktorregisztráció
Gépesítés - 2024.07.25
Bár összességében mintegy 5 százalékkal kevesebb traktort regisztráltak Európában 2023-ban, mint egy évvel korábban, ugyanakkora legnagyobb teljesítménysávok, a 175 LE feletti gépek erős növekedést mutattak – derül ki az Európai Mezőgazdasági Gépipari Szövetség (CEMA) májusban közzétett jelentéséből.
A nemzeti hatóságoktól származó adatok szerint 2023-ban összesen 211 700 traktort regisztráltak Európában, a CEMA számításai szerint ezekből a járművekből 158 100 volt mezőgazdasági traktor, amelynek 17 százaléka, 26 200 darab 37 kW (50 LE) és kisebb, 83 százaléka (131 900 darab) pedig 38 kW vagy nagyobb teljesítményű. A fennmaradó részt különféle járművek, például. egymás melletti haszongépjárművek, teleszkópos rakodók stb. teszik ki.
A mezőgazdasági traktorok regisztrációja 4,9 százalékkal volt alacsonyabb, mint 2022-ben, de csak alig maradt el az elmúlt öt év átlagától. Az első félévben regisztrált gépek száma csak kis mértékben alacsonyabb, mint az előző év azonos időszakában, a második félévben azonban erőteljesebb volt a visszaesés. 2023 júliusa és decembere között közel 10 százalékkal kevesebb traktort regisztráltak, mint 2022 azonos időszakában. A piac lassulása azt is jelentette, hogy az év második felében a regisztrációk 7 százalékkal maradtak el a szezonális átlagtól.
Mi áll a számok hátterében?
Az egyik oka annak, hogy a mezőgazdasági traktorok regisztrációja jól tartotta magát 2023 első felében, az volt, hogy a gyártók felzárkóztak a 2021-ben és 2022-ben a világjárvány, majd Ukrajna orosz inváziója okán a globális ellátási láncokban fellépő fennakadások miatt felhalmozódott rendelésállományhoz. Az év közepére az ellátási láncok nagyjából normalizálódtak, így a nyilvántartásba vett traktorok száma jobban jelezte a piaci keresletet.
Bár a mezőgazdasági nyersanyagok árai csökkentek, az inputköltségek továbbra is magasak, ami befolyásolja a mezőgazdasági üzemek bevételeit, és köztudott, hogy a traktorok és más típusú mezőgazdasági gépek iránti kereslet szorosan összefügg a mezőgazdasági üzemek bevételeivel. A legtöbb mezőgazdasági termék ára 2022-ben megugrott, hiszen az orosz agresszió miatt nehézkessé vált a gabonafélék és az olajos magvak elérhetősége. Ez átütő hatással volt az állati takarmányok árára, ami azt jelentette, hogy az állati termékek árai is jóval magasabbak voltak. Ez a folyamat nagyobb jövedelemhez juttatta a mezőgazdasági termelőket, ami további keresletet generált a gépek iránt.
2022 nyara óta azonban a globális élelmiszer-ellátási láncok alkalmazkodtak az új helyzethez, és az élelmiszerárak folyamatosan csökkentek. 2023 végére az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete által mért világpiaci élelmiszerárak több mint negyedével csökkentek a 2022 márciusi csúcshoz képest, és több mint 10 százalékkal voltak alacsonyabbak, mint egy évvel korábban. A mezőgazdasági áruk árának csökkenése olyan időszakban történt, amikor a mezőgazdasági termelés inputköltségei továbbra is magasak maradtak. A drága takarmányok mellett a műtrágya, az üzemanyag és az energia árai kivételesen magasak voltak 2022-ben. Bár azóta csökkentek, továbbra is drágábbak, mint 2021-ben és azt megelőzően.
Európa számos részén a mezőgazdasági termelőket is megviselték a kedvezőtlen időjárási viszonyok az elmúlt évben. A csökkenő mezőgazdasági nyersanyagárakkal és a magas ráfordítási költségekkel együtt ez azt jelentette, hogy a mezőgazdasági üzemek bevételei megcsappantak. Ez elkerülhetetlenül hatással volt a gazdálkodók traktorokba és más mezőgazdasági gépekbe való beruházási hajlandóságára, ami megmagyarázza, hogy 2023 második felében miért kezdett csökkenni a traktorregisztráció.
De a legnagyobbak nem csökkentek!
Bár 2023-ban alacsonyabb volt a traktorregisztráció, mint egy évvel korábban, ez nem volt igaz minden teljesítménysávra. A legnagyobb teljesítménysávok, a 132 kW (körülbelül 175 LE) feletti gépek erős növekedést mutattak, és ezeknek a nagyobb traktoroknak a regisztrációja 12 százalékkal nőtt éves szinten. Ezzel szemben 13 százalékkal kevesebb traktort regisztráltak 60 kW és 132 kW (80−175 LE) között, bár ez a tartomány a 2023-ban regisztrált mezőgazdasági traktorok közel felét tette ki. Kismértékben csökkent a 60 kW alatti traktorok száma Európában.
Jelentős különbségek Európában
Nem minden országban csökkent a regisztrációk száma 2023-ban. Valójában a két legnagyobb piacon, Németországban és Franciaországban egyaránt kismértékű növekedést regisztráltak. Ez azt jelentette, hogy együttes részesedésük az európai regisztrációkból 41 százalékra nőtt. Az Egyesült Királyságban is valamivel magasabb volt a regisztrációk száma, mint 2022-ben. Ezzel szemben a másik négy legnagyobb piacon – Olaszországban, Lengyelországban, Spanyolországban és Ausztriában – alacsonyabb volt a regisztrációk száma. Ezen országok némelyike különösen nehéz időjárási körülményektől szenvedett az elmúlt évben, miközben a gépek beszerzéséhez nyújtott állami támogatások változása is érintett néhány piacot.
14 hónap után először emelkedik az index
A CEMA 2024 májusi barométere szerint a mezőgazdasági gépipar általános konjunktúraindexe először emelkedett kissé Európában a fellendüléstől a recesszióig tartó 14 hónapos csökkenés után. Májusban az index -57-ről -51 pontra emelkedett a -100-tól +100-ig terjedő skálán. Összességében a jövőbeli várakozások mind a beérkező rendelésekre, mind a forgalomra vonatkozóan tovább stabilizálódtak; úgy tűnik, az üzletág elérte a mélypontját. Szegmens-összehasonlításban az állattenyésztő gépgyártók a legbiztosabbak a következő hat hónapra vonatkozó várakozásaikban. A szántóföldi berendezések viszont az egyetlen olyan szegmens, amelyben tovább romlottak a várakozások. A traktorok és kombájnok konjunkturális mutatói is némileg javultak, de az iparági átlag alatt maradnak. Miután a rendelésállomány tavaly év elején tetőzött, a rendelések mennyisége ismételten jelentősen csökkent, és mára 3,7 hónapos gyártási periódusnak felel meg, ami hosszú távú összehasonlításban még mindig viszonylag magas, de alacsonyabb, mint az elmúlt három év bármely hónapjában.
A felmérés megerősíti azt is, hogy a gyártók közvetlen vevői, a kereskedők nem tudják átadni a végfelhasználóknak számos korábbi megrendelésüket. A felmérés szerint a legtöbb európai piacon a kereskedői készletek jelentősen magasabbak, mint 2019-ben.
Az iparág képviselőinek mindössze 5 százaléka tartja kedvezőnek a jelenlegi üzleti helyzetet. A jövőbeli várakozások alacsony szinten stabilizálódtak, a felmérésben résztvevők kétharmada arra számít, hogy a következő hat hónapban a forgalma csökkenni fog.
Szerző: Tóth Krisztina
Címkék: traktorIsterra tavaszi ajánlat – A szója végre elfoglalja megérdemelt ...
A köles, mint alternatív növény jelentősége a korszerű ...
„Sok hűhó semmiért?” – Gondolatok a magyar vetőmagágazat ...
A vetéstechnológia és a vízellátás hatása a csemegekukorica ...
Pöttinger Plano VT 6060 – A teljes keresztmetszetű ...
Növényvédelem és ami mögötte van – A HORSCH fejlett talajművelő ...
Terméshozam és ellenállóképesség – Jönnek a szezon legjobb ...
A KWS nem csak zsákban méri a kukoricahibridjeit
Íme, egy új, stressztűrő kukorica, kiugró termőképességgel
Ahol hisznek az ésszel végzett forgatásos talajművelésben, ott ...