
Szabadságot a tojótyúkoknak?
Állattenyésztés - 2020.01.12
Szép Imre szerint újabb szigorítást nem tudnának kigazdálkodni November utolsó hetében a Magyar Tojóhibrid-Tenyésztők és Tojástermelők Szövetsége (Tojásszövetség) javaslatára tárgyalóasztalhoz ültek a szakemberek és a nagyobb áruházláncok képviselői. A megbeszélés iránt, amelynek témája a ketreces tartásból származó tojás felvásárlása és forgalmazása volt, nagy érdeklődés mutatkozott.
Tisztelt Látogatónk!
A cikk megtekintése előfizetéshez kötött!
Amennyiben rendelkezik online előfizetéssel, jelentkezzen be az előfizetéshez tartozó felhasználói fiókba.
Belépés
Ha még nem előfizetőnk, ismerje meg előfizetési ajánlatainkat, hogy hozzáférhessen lapunk korábbi cikkeihez is!
Szép Imrét, a Tojásszövetség elnökét a tárgyalások kapcsán arról kérdeztük, hol tartanak, mire jutottak a ketreces tartás és az abból származó tojás értékesítésének problémájával. Az elnök kérdésünkre úgy fogalmazott: elkezdődött valami, de az érintettek számára elfogadható megállapodásig még több egyeztetésre lesz szükség. Az elmúlt időszakban a Tojásszövetség számos alkalmat megragadott, hogy álláspontját minél több fórumon eljuttassa a döntéshozókhoz és közel sem mellékesen a fogyasztókhoz. Már az, hogy sikerült tárgyalóasztalhoz leülni a kérdésben szélsőségesen eltérő álláspontot képviselő érintett feleknek, komoly eredménynek tudható be.
Ez a jelenlegi helyzet, azonban az is sokakban felmerül, mikor és legfőképpen: miért kezdődött el az a folyamat, amelynek eredményeképpen komolyan fennáll annak az esélye, hogy egyes áruházláncok 2025-től hazánkban, sőt az egész közép-európai térségben csakis szabad, ökológiai és mélyalmos tartásból származó tojásokat fognak árulni. Amennyiben a szándékot tett követi, várhatóan számos vállalkozás hagy majd fel a termeléssel, hiszen nincs elegendő tőkéjük arra, hogy másfajta, úgynevezett alternatív tartási módra álljanak át. Leginkább azért, mert 2012-óta az unió országaiban tiltólistára került a hagyományos ketreces tartás, amely Magyarországon is elterjedt volt. A magyar termelőknek az EU új előírásainak megfelelő átalakítások elvégzése becslések szerint 12-14 milliárd forintjukba került. Érthető, hogy egy újabb, hasonló léptékű átalakítást az ágazat nem viselne el, hiszen jelenleg 80%-os részt képvisel ez a technológia.
Szerző: AgrárUnió
Címkék: tojás, tojástermelés, tojásfogyasztás, Tojásszövetség, tojótyúk, szabad tartás
Akár 1 milliárd forint támogatás! – Megjelent a ...

Újabb telepeken jelent meg a ragadós száj- és körömfájás

Húsipari innovációk: új kutatás-fejlesztési projekt indul a ...

Nézzük, hogy miért/mivel vakcináznak itthon a száj- és ...

Barkók a kapásokban – Előfordulásuk, fajtáik, kárképeik, ...

Optimális gombaölőszer-választás a kalászosnövények kora ...

Dr. Békési Pál kiemelkedő munkássága és életútja

Társa a bajban és az aszályban is – Vízszivattyúk a STIHL ...

Felszín alatti csepegtető öntözés (SDI)

RSzKF-vírus: biztos, hogy meg kell semmisíteni a teljes ...