
Hamis világban
Állattenyésztés - 2015.09.30
A kábítószer után az élelmiszer-hamisítás a legnagyobb üzlet jelenleg Európában. Hamisítanak ma már fémzárolt vetőmagot, növényvédő szereket, kakaót, olajat – ahogyan a szakemberek fogalmaznak: gyakorlatilag mindent.
Tisztelt Látogatónk!
A cikk megtekintése előfizetéshez kötött!
Amennyiben rendelkezik online előfizetéssel, jelentkezzen be az előfizetéshez tartozó felhasználói fiókba.
Belépés
Ha még nem előfizetőnk, ismerje meg előfizetési ajánlatainkat, hogy hozzáférhessen lapunk korábbi cikkeihez is!
Szinte nincs még egy olyan termék a világon, mint az élelmiszer, amely nap mint nap ilyen nagy mennyiségben elfogy.
Ez pedig logikusan nagy pénzügyi mozgásokat is hoz maga után. Nem csoda tehát, hogy rengetegen foglalkoznak az élelmiszerek kapcsán különböző manipulációkkal, visszaélésekkel. Az élelmiszerlánc-termékekkel kapcsolatos visszaélések sora az elmúlt 10 évben – az unió felmérései alapján – a kábítószer-kereskedelem mellett a másik legnagyobb üzletággá nőtte ki magát. Mindezek részleteiről dr. Helik Ferencet, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) Kiemelt Ügyek Igazgatóságának vezetőjét kérdeztük.
Illegális tevékenységek
„Az elmúlt időben rengeteg esetben találkoztunk azzal, hogy lejárt fogyaszthatóságú terméket átdátumoztak vagy eltávolították róluk az eredeti dátumot. Nagy mennyiségben találtunk az utóbbi években hamisított növényvédő szereket, illetve olyan hozamfokozókat is, amelyek hazánkban nem voltak engedélyezettek, vagy épp engedély nélkül árusították” – kezdte a felsorolást dr. Helik Ferenc, aki határozottan állítja: ma gyakorlatilag bármit hamisítanak, ami csak elképzelhető. Éppen ezért 2012 őszén a NÉBIH-en belül létrejött az úgynevezett Kiemelt Ügyek Igazgatósága, amelynek elsődleges és legfontosabb feladata az ilyen jellegű visszaélések, illegális tevékenységek felderítése. Az igazgatóság tagjainak fele élelmiszer-biztonsági szakember (állatorvos, agrármérnök, növényvédelmi szakember), másrészt pedig a NAV-tól átkerült volt bűnügyi nyomozók, revizorok, egyéb rendvédelmi szervektől érkezett kollégák, illetve jogászok, informatikusok alkotják a csapatot. „Mindennek köszönhetően teljesen új rendszer alapján egy időben akár az ország több különböző pontján is tudunk ellenőrzést tartani – szögezte le a különleges igazgatóság vezetője. – Első fokú hatóságként járunk el, tehát helyben döntést hozunk. A döntés ellen bírósághoz lehet fordulni, másodfok nincs. 2 és fél év alatt több mint ezer ellenőrzést tartottunk, s ezek kapcsán közel 700 határozat született. Ebből összesen 22-t támadtak meg, de mind a 22 esetben megnyertük a pert, vagyis a bíróság is igazolta, hogy jogszerűek voltak az intézkedéseink.”
Szerző: AgrárUnió ©
Címkék:
Akár 89,6 millió forint a fiatal gazdáknak!

Gabonapiaci trendek: fókuszban az árpa és a búza

Tájékoztatás az állatok ártalmatlanításáról ragadós száj- és ...

Ezt gondolja az európai közvélemény a közös agrárpolitikáról

Mi várható kukorica és cirok fronton?

Hogyan indítsuk a tavaszi növényeket aszályban

Kalászos gabonáink levélbetegségei – Milyen betegségekre ...

Egyensúly a szakértelem és a megfizethetőség között

Úttörő megoldás az Optigép Kft.-től

Első tavaszi repcekártevőink, a szárat károsító ormányosok – ...