Iratkozzon fel hírleveleinkre, hogy naprakész, gazdálkodásához létfontosságú tartalmakhoz juthasson!
Hírek - 2021.02.25
Néhány szót ejtsünk a talajokról, amely a növények termesztőközege, így a termesztés sikerének kulcsának is tekinthetjük. Bizonyos tulajdonságai meghatározhatják, hogy mely növényeket termeszthetünk biztonsággal és takaríthatunk be.
Tehát nem kell csüggedni, ha egyes növények nem tudnak rendesen fejlődni a kertünkben, hiszen lehet, hogy a talajban kell keresni a probléma kulcsát. A különböző tulajdonságú talajok javítására és a rajta való gazdálkodásra van megoldás, de ismerjük meg a talajunkat és találjuk meg a megfelelő technológiát, hogy sikerrel tudjunk rajta termeszteni.
A talaj a földkéreg legkülső, laza, termékeny rétege, amelyet fizikai, kémia és biológiai átalakulás során kapunk. Szilárd, folyékony és gáz halmazállapotú anyagok különböző arányú keveréke alkotja a talajt. A talajszemcsék között található talajnedvesség és talajlevegő adja a jó szerkezetét. Ha kedvező arányban vannak egymáshoz képest, akkor a növények gyökerei megfelelően tudnak fejlődni a talajban, elegendő vizet és tápanyagot tudnak felvenni. A talaj termékenységét a benne található szerves anyagoknak köszönhetik, amelyet humusznak nevezünk. A humusz javítja a talaj szerkezetét, a növények tápanyagát biztosítja.
Homoktalaj → Alacsony humusz tartalmú, amelynek nem megfelelő a vízmegtartó képessége. Ezen tulajdonsága miatt érdemes szerves trágyával, komposzttal javítani a szerkezetét. Gyakori kis adagú öntözéssel lássuk el a növényeket, hogy ne mossuk ki a talajból a tápanyagokat és ne szivárogjon le a talaj mélyebb rétegeibe a víz.
Vályogtalaj → Ez a talajtípus közép kötött, jól tartja a vizet és a tápanyagokat. Növénytermesztés szempontjából ideális termesztőközeg.
Agyagtalaj → A legkötöttebb talajtípus, sokszor nehezen művelhető. A vizet és tápanyagot erősen megköti, így nehezen felvehetővé válik a növények számára. Nagyobb adagú eső és öntözés hatására pangó vizek alakulhatnak ki és betömörödik a talaj. Ritkábban öntözzük és kis adagokban.
Vigyázzunk a talajok jó állapotára, jó szerkezetére, hiszen a talaj milliónyi élőlény élettere, amelyek a talaj épségének fenntartásáért felelősek és a lobontó, a talajt átdolgozó folyamataikkal a növények termesztését segítik.
Ha tetszett a cikk regisztráljon az AgrárUnió hírlevélre: https://www.agrarunio.hu/regisztracio
LEGOLVASOTTABB HÍREK
Külön hozzájárulás szükséges a viselkedésalapú cookie-k használatához. A hozzájárulást aktív magatartással kell megadni (pl. üres checkbox bepipálása, OK gomb). Ha nem járul hozzá, legyen egy NEM, NEM JÁRULOK HOZZÁ lehetőség. Az érintettnek lehetőséget kell biztosítani, hogy a hozzájárulását később visszavonja (pl. a profil oldalon, vagy felugró ablakban).
A weboldal működését biztosító alapvető cookie-k (pl. nyelv, kosár, session, felhasználói környezet stb.) esetén nem szükséges hozzájárulást kérni!